28 sierpnia 2013

Wakacje się kończą! Pora do szkoły... :)

[źródło]

Już za kilka dni rozpocznie się nowy rok szkolny. Najwyższa pora rozpocząć przygotowania do kolejnego maratonu miesięcy pełnych nauki, nowych doświadczeń i ciekawych przygód.
Nadchodzące dni będą zapewne szczególnie ekscytujące dla tych z Was, którzy dopiero zaczynają naukę w IB World School - w końcu będzie to coś zupełnie innego!

A co nowy rok szkolny przyniesie na naszym blogu?
Przede wszystkim kontynuować będziemy cykl opisujący sam program (to podstawowa misja naszego bloga), a także będziemy dbać, by nie ominął Was żaden news :)
Poza tym dokończymy grupę artykułów na temat słynnych absolwentów IBDP.
Uzupełnimy też cykl dotyczący uniwersytetów z całego świata o więcej praktycznych informacji.
Nie obejdzie się bez nowości: artykuły “IB World Schools”, które przybliżą Wam szkoły objęte programem IB z całego świata!

Jesteśmy zwarci, gotowi i przygotowaniu na nowe wyzwania. Mamy nadzieję, że Wy też ;)
Zapraszamy do regularnego odwiedzania naszego bloga.
Tymczasem cieszmy się ostatnimi dniami wolnego.

Pozdrawiamy!



22 sierpnia 2013

Polecamy: co warto obejrzeć, posłuchać, przeczytać i zobaczyć (18.08 – 31.08)


Wakacyjny sezon powoli dobiega końca. Jednak, abyście mogli w pełni wykorzystać ostatnie dwa tygodnie wolnego, dzielimy się z Wami najnowszą porcją nowości.

Tym razem zaczniemy filmowo:

[źródło]




Zapraszamy również do nowości książkowych - przecież nie samymi filmami człowiek żyje:
  • Rafał Tomański – „Made In Japan” (2013) – biografie
  • Tanya Valko – „Zrób mnie młodszą, zrób mnie piękną” (2013) – powieść
  • Damien Echols – „Życie po śmierci” (2013) – sensacja i kryminał

[źródło]


Jeśli lubicie posłuchać muzyki na żywo to zapraszamy na poniższe festiwale:
[źródło]

A jeśli ktoś nie ma czasu wybrać się na festiwale, może zawsze posłuchać muzyki w domu. Oto najnowsze premiery płytowe:
  • Fergie Fredriksen „Any Given Moment” 2013 – pop
  • Franz Ferdinand – “Right Thoughts, Right Words, Right Action” 2013 – rock 
  • Julia Holter – Loud City Song 2013 - inne

Korzystajcie z ostatnich dwóch tygodni wakacji - od przyszłego tygodnia rozpoczynamy przygotowania do nowego roku szkolnego - także na blogu!



15 sierpnia 2013

Dookoła Świata: Czarnogóra

Czarnogóra jest bardzo młodym państwem. Powstała 3 czerwca 2006 roku po odłączeniu się od Serbii. To bardzo atrakcyjny, a przede wszystkim nie do końca odkryty region, gdzie turystyka rozwija się w bardzo szybkim tempie. Pomimo konfliktów Czarnogóra szybko podnosi się z trudności gospodarczych i politycznych. To kraj pełen magicznych zakątków, zachwycający wodami Adriatyku i wysokimi górami schodzącymi wprost do morza. Góry zajmują niemal całą powierzchnię Czarnogóry z wyjątkiem wybrzeża oraz Doliny Zety, gdzie znajduje się stolica Czarnogóry - Podgorica. Wzdłuż wybrzeża państwa ciągnie się 75 kilometrów pięknych plaż i uroczych zatoczek.

O atrakcyjności Czarnogóry decydują jednak nie tylko liczne bogactwa natury. Kraj może się poszczycić całym mnóstwem zabytków, z których wiele znalazło są na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. W tym niewielkim państwie znajdziemy wiele średniowiecznych miasteczek, przepełnionych baśniową atmosferą oraz miejscami zapierającymi dech w piersiach. Przedstawiamy Wam kilka z nich:

  • Podgorica 
To stolica i zarazem największe miasto Czarnogóry. Ze względu na swoje położenie stanowi ona idealne miejsce wypadowe w różne rejony kraju. Blisko stąd do ośrodków narciarskich w Górach Dynarskich i równie blisko do Adriatyku. Można tu obejrzeć interesującą wieżę zegarową, akwedukt rzymski i ruiny twierdzy.

[źródło]
  • Budva

Budva liczy sobie 2500 lat i jest najpopularniejszym ośrodkiem wypoczynkowym w Czarnogórze. Otaczające miasto góry w połączeniu z morzem dają niezapomniany widok. Tutejsze plaże należą do najpiękniejszych nad Adriatykiem. Najpopularniejsza Slovenska plaža rozciąga się szerokim łukiem na długości 1600 m. Budva to także pozostałości starożytnych budowli, średniowieczna zabudowa centrum, prawosławne świątynie, architektura w stylu śródziemnomorskim, weneckim oraz wspaniała roślinność. Piękna starówka, odbudowana po trzęsieniu ziemi w 1979 roku pełna jest cennych zabytków i tajemniczych zakamarków. Nad nią góruje cytadela, z której szczytu można podziwiać cudowny widok na miasto i okolice.

[źródło]
  • Sveti Stefan
Kilka kilometrów na południowy wschód od Budvy znajduje się osada Sveti Stefan. Niegdyś była wyspą, a obecnie została na stałe połączona z lądem. To najbardziej urokliwych miejsc na czarnogórskim wybrzeżu. Granatowe morze omywa stłoczone domki z czerwonymi dachami, urocze sklepy oraz piękne kościoły od wieków pozostające w nienaruszonym stanie.

[źródło]
  • Kotor
Jest to najlepiej zachowane na terenie Czarnogóry i Serbii miasto z zabudową średniowieczną. Zabytkowa część miasta w 1979 r. trafiła na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Leży na krańcu malowniczej Zatoki Kotorskiej u podnóża masywu Lovćen. Stare miasto otaczają średniowieczne mury miejskie, które łączą się z twierdzą św. Jana stojącą na Samotnym Wzgórzu o wysokości 260 m n.p.m. Charakterystyczną średniowieczną urbanistykę stanowią wąskie, kręte uliczki place, wspaniałe świątynie i budynki w stylach romańskim, gotyckim, renesansowym i barokowym. Będąc w mieście, warto odwiedzić romańską katedrę z wieżami o wysokości 35 metrów. W kościele św. Mihovila można podziwiać malowidła z XIV wieku, a w katedrze św. Tripuna z XII w. słynną płaskorzeźbę przedstawiającą żywot św. Tripuna, patrona miasta. 

[źródło]
  • Góry Durmitor
Jest to najwyższy masyw górski Czarnogóry oraz rezerwat biosfery UNESCO. Bazą wypadową w góry Durmitor jest miejscowość Żabljak, najwyżej położone miasto w Czarnogórze (1450 m n.p.m). Całodniowa wyprawa na najwyższy szczyt Durmitoru - Bobotov Kuk (2523m n.p.m.) dostarcza niezapomnianych wrażeń. W promieniu 6 km od niego znajduje się jeszcze 18 szczytów, które przekraczają 2300 m n.p.m. W górach znajduje się też 18 jezior oraz kilkanaście jaskiń. Najsłynniejsza z nich to Ledna Pecina. Park Narodowy Durmitor w Czarnogórze obejmuje też malowniczy i najgłębszy w Europie kanion rzeki Tary.

[źródło]
To oczywiście tylko kilka miejsc, które warto odwiedzić w Czarnogórze. Czarnogóra jest świetnym miejscem dla wszystkich, którzy preferują wypoczynek aktywny. Dzikość terenów, brak tłumów zwiedzających i swojska atmosfera sprawiają, że pobyt tutaj nie sprowadza się tylko do leżenia na słońcu, lecz pobudza do zapuszczania się w kolejne zakątki.

8 sierpnia 2013

Polecamy - co warto obejrzeć, posłuchać, przeczytać i zobaczyć (08.08-17.08)


Już połowa wakacji za nami, a na pewno jeszcze nie zdążyliście się nacieszyć wolnymi chwilami. Aby umilić Wam wypoczynek przygotowaliśmy kolejną dawkę nowości muzyczno-filmowo-książkowych.

Tym razem zaczniemy od festiwali:
- Coke Live Music Festival 2013 - 9-19 sierpnia, Kraków
- Electrocity 2013 - 14 sierpnia, Lubiąż
- Soundrive Festival 2013 - 16-17 sierpnia, Gdańsk
[źródło]

Również w kinach każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie:
Muzycznie ten tydzień prezentuje się ciekawie:
  • Jimmy Eat World – Damage (2013) – alternatywa
  • Elvis Presley - Elvis At Stax (2013) – rock
  • Depeche Mode - The Singles 81-98 (2013)- elektroniczna
[źródło]


I na koniec zapraszamy na premiery książkowe:
  • Beata Pawlikowska – Dziennik Podróżnika (2013) – podróże
  • Peter Wilhelm – Zakład pogrzebowy przedstawia! Dobrze, że do nas trafiłeś (2013) – inne
  • Charlotte Bronte - Jane Eyre. Autobiografia (2013) – powieść

1 sierpnia 2013

Dookoła Świata: Portugalia

[źródło]
Portugalia to najdalej na zachód położone państwo europejskie. XVI-wieczny poeta Luís Vaz de Camões pisał o niej, że leży "tam, gdzie ziemia się kończy, a morze zaczyna". Niewiele państw przeżyło w swej historii równie wiele momentów triumfu i upadku, co Portugalia. W XVI wieku Portugalia była kolonialnym, bogatym supermocarstwem, by następnie na wiele stuleci stać się zapomnianym krajem gdzieś na obrzeżach Europy. Obecnie szybkie przemiany gospodarcze i społeczne zmieniają oblicze kraju i jego społeczeństwa. Portugalczykom w zadziwiający sposób udaje się pogodzić tradycyjny sposób życia - oparty na rybołówstwie i rolnictwie - z nowoczesnymi technologiami. Osoby odwiedzające Portugalię nieustannie zaskakuje kontrast pomiędzy modnymi strojami mieszkańców Lizbony czy Porto a ubranymi od stóp do głów w czerń kobietami z prowincji. Na wiejskich drogach w Portugalii wciąż można spotkać rodziny podróżujące wozami zaprzężonymi w woły!

Era portugalskich odkrywców zaczęła się tuż po wyzwoleniu Portugalii spod panowania Maurów. Z portu w Algarve żeglarze docierali do Przylądka Dobrej Nadziei, Indii, na Ocean Spokojny i do obu Ameryk. Przecierając wiele szlaków handlowych, odkrywcy umocnili pozycję Portugalii jako morskiego supermocarstwa. Złoty okres nie trwał jednak długo. Wkrótce Portugalia zaczęła tracić na znaczeniu, targana licznymi wojnami i kryzysami wewnętrznymi, by ostatecznie prawie na dwa wieki zostać odizolowaną od reszty świata. O burzliwych dziejach kraju zaświadczyć mogą zarówno licznie zachowane zabytki, jak i ludzie zamieszkujący dzisiejszą Portugalię. W celach handlowych przybywali tu już Fenicjanie. Rzymianie budowali drogi i miasta, Żydzi - synagogi. Maurowie wznosili piękne zamki, zakładali sady migdałowe oraz białe wioski, poprzecinane labiryntami uliczek.

W Portugalii panuje łagodny, śródziemnomorski klimat. Najprzyjemniej jest tu oczywiście wiosną i latem. Zimą kontrast pomiędzy południową a północą Portugalią staje się bardzo widoczny. W nadmorskim Algarve, wysuniętym najdalej na południe, ciepłe, słoneczne dni nie należą do rzadkości, a na osłoniętych plażach południa można opalać się przez 12 miesięcy w roku. Choć zdarzają się chłodne wieczory, temperatury nie zrażają turystów. W okolicach Lizbony zima jest łagodna, ale dość nieprzewidywalna. W centrum i na północy zimy bywają chłodne i mokre, ale rzadko mroźne. Znacznie mniej przyjemnie jest wtedy w górach. W Serra da Estrela oraz w pasmach górskich na wschodzie i północy śnieg leży od listopada do lutego, choć warunki dla narciarzy nie są najlepsze. 

[źródło]
Portugalia potrafi oczarować! Ten niewielki, ale niezwykle zróżnicowany geograficznie kraj, zajmuje mniej więcej 1/6 powierzchni Półwyspu Iberyjskiego. Można odkrywać Portugalię na wiele sposobów. Podróż po Portugalii dobrze jest zacząć od Lizbony i jej okolic. Najlepszym miejscem do rozpoczęcia wędrówki po mieście jest stary mauretański zamek, Castelo de Sao Jorge (zamek św. Jerzego). Z wałów obronnych można podziwiać całe miasto oraz rzekę Tag, nad którą przerzucony jest najdłuższy w Europie most wiszący. Nieopodal centrum Lizbony znajduje się średniowieczna dzielnica muzułmańska - Alfama. To bez wątpienia najbardziej fascynujący i malowniczy zakątek miasta. Średniowieczna dzielnica była jedną z niewielu, które przetrwały straszliwe trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło miasto w 1755 roku. Zwiedzając stolicę Portugalii, nie wolno pominąć kompleksu klasztornego Sao Vincente de Fora. Jego wspaniałe dziedzińce zdobią niebiesko-białe azulejos - ręcznie malowane i szkliwione ceramiczne płytki, a widok roztaczający się z dachu należy do najpiękniejszych w mieście. Poruszając się dalej w kierunku wybrzeża, znajdziemy po drodze Narodowe Muzeum Azulejos, poświęcone wyłącznie ceramicznym płytkom, które są w Portugalii narodową formą sztuki. W muzeum znajduje się około 12 000 eksponatów, w tym słynna Panorama Lizbony, długa na 36 metrów kompozycja z płytek, przedstawiająca widok nadbrzeża miasta jeszcze sprzed trzęsienia ziemi.

[źródło]
Ze stolicy Portugalii, warto wybrać się na południe, na słynne plaże Algarve, a potem ruszyć z powrotem na północ przez urokliwe, wiejskie krajobrazy. Na pewno na uwagę zasługują rozległe równiny Alentejo, na których leży zachwycające starożytne miasto Evora. Dalej na północ, w stronę Oceanu Atlantyckiego, warto odwiedzić stare uniwersyteckie miasteczko Coimbra oraz jego okolice. Każdego z pewnością zainteresują rybackie społeczności zamieszkujące wybrzeże oraz winiarskie regiony Duero i Minho, gdzie produkuje się światowej sławy porto, doskonałe vinhos verdes i inne wina. W zależności od upodobań można wybrać cichą północną Portugalię, gdzie przeważają obszary rolnicze, lub gorące, zatłoczone południe. Portugalskie miasta charakteryzuje bogata i stara architektura, pośród której znajdują się nowoczesne dyskoteki i eleganckie sklepy.

W Portugalii można uczyć się w programie IB! W kraju znajduje się sześć szkół z tym programem. Listę tych szkół znajdziecie pod tym linkiem na stronie IBO.