30 kwietnia 2015

Aktualna lista szkół oferujących naukę w programie międzynarodowej matury (IB Diploma Programme) - 2015


International Baccalaureate Diploma Programme zyskuje co roku coraz większą liczbę zwolenników. Placówki realizujące naukę w tym systemie, mogą poszczycić się wysoką jakością osiągnięć edukacyjnych. Obecnie ogólna liczba szkół oferujących IBDP to 40 placówek.

Oto aktualna lista szkół, które oferują naukę w programie IB:

Szkoły publiczne:

II Liceum Ogólnokształcące im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej
Białystok
International School of Bydgoszcz
Bydgoszcz
Zespół Szkół Numer 4 - IX Liceum Ogólnokształcące
Bydgoszcz
High School No. III in Gdańsk
Gdańsk
III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni
Gdynia
Zespól Szkół Ogólnokształcących Nr 10 - I LO in Gliwice
Gliwice
II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki
Kalisz
III Liceum Ogólnokształcące im A. Mickiewicza w Katowicach
Katowice
VI Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego w Kielcach
Kielce
II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lesznie
Leszno
I Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica w Lublinie
Lublin
IV Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi
Łódź
Zespól Szkół nr 6 w Płocku
Płock
II LO im.gen.Jadwigi Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej
Poznań
II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I
Szczecin
Zespól Szkół Ogólnokształcących No. 2 in Tarnów
Tarnów
II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego
Warszawa
XXXIII LO Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika
Warszawa
I Społeczne LO im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji
Warszawa
Kolegium Europejskie
Warszawa
International School of EKOLA
Wrocław
Zespól Szkół Ogólnokształcących Nr 5 we Wrocławiu
Wrocław

Szkoły prywatne:
Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza
Katowice
British International School of Cracow
Kraków
International School of Kraków
Kraków
Kolegium Europejskie
Kraków
VIII Prywatne Akademickie Liceum Ogólnokształcące
Kraków
Paderewski Private Grammar School
Lublin
Szkoła Europejska Gimnazjum / Liceum
Łódź
International School of Poznań
Poznań
Szczecin International School
Szczecin
American School of Warsaw
Warszawa
International American School
Warszawa
International European School Warsaw
Warszawa
Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące Meridian
Warszawa
Monnet International School
Warszawa
Prywatne LO Sióstr Nazaretanek z Oddziałami Międzynarodowymi
Warszawa
The British School, Warsaw
Warszawa
Zespól Szkól Ogólnokształcących im. Pawła z Tarsu
Warszawa
Int'l HS of Wrocław, Foundation of International Education
Wrocław

Z roku na rok lista ta powoli się powiększa, co wskazuje na duże zainteresowaniem tym programem. Oby tak dalej.


29 kwietnia 2015

Stres na maturze - czyli jak nie dać się pokonać!


Matura to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu, dlatego też stres przed nią, jak i podczas samego egzaminu dojrzałości, jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Różnica jednak tkwi w intensywności jego odczuwania i ocenie możliwości poradzenia sobie z nim.
Ale czy koniecznie stres musi być tylko przeciwnikiem? Czy można go na tyle poskromić, aby mógł stać się sprzymierzeńcem? Pamiętaj, że tak naprawdę stres przedegzaminacyjny, to tylko reakcja naszego organizmu, mająca na celu przystosowanie go do sprostania nowym wyzwaniom.
Co więc zrobić, aby pokonać stres i wypaść jak najlepiej? Oto kilka rad.


Dobre przygotowanie to podstawa.


Wiedza na egzaminie jest niezbędna. Faktu tego niestety nic nie zmieni, a co za tym idzie, niezwykle istotne jest skuteczne przyswojenie wiedzy. Systematyczna praca, częste powtórki, pełne skupienie i mobilizacja do nauki - to nieodzowne elementy sukcesu. Warto opanować potrzebny materiał z odpowiednim wyprzedzeniem, nie odkładać nauki na ostatnią chwilę. Korzystać z technik zapamiętywania i map myśli. Nasze obawy i lęki bowiem głównie wiążą się z tym, że nie czujemy się dostatecznie przygotowani do egzaminu. Skupiamy się wówczas na bezsensownych rozważaniach, czy zdążymy wszystko zrobić, czy się nam powiedzie na egzaminie. Często odczuwamy z tego tytułu też pewną niemoc, nie wiemy od czego zacząć naukę, nie wierzymy w swoje siły i umiejętności, działamy pod presją czasu. Wtedy pojawia się stres.

Uwaga stres!

Jego skutki bardzo negatywnie wpływają na nasze ciało, zachowanie i umysł. Stajemy się nerwowi, rozdrażnieni, odczuwamy zmęczenie, ból głowy, gorszą koncentrację i utrudnione zapamiętywanie, miewamy też problemy ze snem i jedzeniem. W takich warunkach nie sposób prawidłowo funkcjonować. Nawet jeśli nasz poziom wiedzy będzie duży, to zbyt silny stres wpłynie na nas destrukcyjnie i może uniemożliwić pozytywne zdanie egzaminów. Co więc robić?

Jak sobie poradzić ze stresem?


Najprawdopodobniej będziesz się bał, ale przyjmij, że to normalne! Wszystko co musisz zrobić, to starać się złagodzić objawy stresu. Nie skupiaj się na tym jak bardzo się denerwujesz, skoncentruj się lepiej na tym, co umiesz i czego się jeszcze możesz się nauczyć. Mierz siły na zamiary, nastaw się, że osiągniesz tyle, ile potrafisz i ile pracy włożyłeś. Poprzeczka postawiona niewiarygodnie wysoko potęguje tylko niepotrzebnie odczucie stresu. Nie rozczulaj się nad sobą i nie rozpaczaj, że nie zdasz. Zmobilizuj się i skoncentruj na nauce. Lekki stres powoduje, że wzrasta poziom adrenaliny, a to wpływa korzystnie na pracę mózgu.

Pamiętaj o odpowiedniej diecie bogatej w witaminy i mikroelementy, a więc jedz dużo owoców i warzyw, gdyż one wspomagają koncentrację. Pij naturalne soki owocowe, wodę mineralną i zieloną herbatę. Zrezygnuj z nadmiernej ilości kawy i coca coli, gdyż one wypłukują z twojego organizmu witaminę B i magnez.

Jeśli niezbyt przykładałeś się dotąd do nauki, ucz się do końca. Pomimo tego, że takie postępowanie nie jest właściwe - nie masz wyboru. Jeśli jednak uczyłeś się rzetelnie cały czas, to daj odpocząć swoim komórkom mózgowym. One też muszą mieć czas na regenerację i poukładanie sobie przyswojonej wiedzy. Przed samym egzaminem maturalnym zrelaksuj się, idź na basen, do kina, pospaceruj. Weź relaksacyjną kąpiel i dobrze się wyśpij. W dniu egzaminu pamiętaj, aby zjeść lekki posiłek. I przede wszystkim uwierz w siebie, to połowa sukcesu.

Na egzaminie skup się na zadaniach i nie panikuj. Jeśli wydaje Ci się, że nie umiesz czegoś rozwiązać, przeszukaj swoją pamięć, przecież uczysz się nie od dziś i najprawdopodobniej znasz odpowiedź. Rozpocznij od zadań, których rozwiązania jesteś pewien. Wątpliwości zostaw na koniec. Oddychaj głęboko, aby dotlenić mózg, zwiększasz w ten sposób swoje zasoby intelektualne. Staraj się być zawsze niepoprawnym optymistą. Optymizm jest motorem działania. Pozwala radzić sobie z kłopotami i osiągać cele, do których dążymy.


Wiemy, że łatwo jest udzielać rad jak pokonać stres przedegzaminacyjny. Ale uwierzcie nam, warto z tych rad skorzystać. Nie macie przecież nic do stracenia. Matura to nie koniec świata. W życiu staniecie jeszcze przed trudniejszymi wyborami. I też trzeba będzie je pokonać. A stres? Nie jest taki straszny, jakby się mogło wydawać. Pamiętajcie, że to my sami nadajemy mu znaczenie. Jeśli go ujarzmicie, to może on stać się Waszym sprzymierzeńcem, czego Wam serdecznie życzymy!

28 kwietnia 2015

Harmonogram egzaminów maturalnych - maj 2015

Jeszcze tylko kilka dni i … Matura!
Uczniowie szkół IB na całym świecie przystąpią do egzaminów z wybranych przedmiotów, których uczyli się przez dwa lata.

Jakie przedmioty i w jakich dniach będą zdawać? Zobaczcie sami:




17 kwietnia 2015

Na pomoc Maturzystom, czyli przesądy maturalne z przymrużeniem oka


Maj, kwitnące kasztany... nieuchronnie zbliżający się czas matur. Zaczyna się odliczanie, z każdym dniem coraz krótsze. W oczach przyszłego maturzysty pojawiają się oznaki paniki. Powtarza zdobytą wiedzę, uczy się albo przynajmniej próbuje to robić, otacza się stosem książek, notatek, wkuwa. Powinno być dobrze, ale strach bierze górę i przegania zdrowy rozsądek. W głowie pojawia się pustka. Może są inne sposoby na zdanie egzaminu? Może trochę magii pomoże? Nie ważne, że mamy XXI w. i wydawać by się mogło to irracjonalnym pomysłem, nasze myślenie w obliczu zagrożenia staje się proste - nie zaszkodzi spróbować, a nuż się uda. A oto cały arsenał przesądów i magicznych sztuczek spieszących na pomoc maturzystom:
  • Czerwona bielizna, zakładana w dniu egzaminu dojrzałości, stała się już dla maturzystów pewnego rodzaju amuletem, który ma przynieść szczęście i powodzenie w tym szczególnym dniu. Czerwień symbolizuje w tym przypadku odwagę, pewność siebie oraz siłę, która pomoże nam w pokonaniu trudności.
  • Celowa pomyłka podczas poloneza - zgodnie z niepisaną tradycją, podczas studniówkowego poloneza, każdy maturzysta powinien chociaż raz umyślnie pomylić kroki, aby zapewnić sobie powodzenie na maturze. Zabieg ten co prawda może nie wyglądać zbyt efektownie na filmie ze studniówki, ale magiczna moc bywa dla wielu osób tego warta
  • Zakaz ścinania włosów i golenia zarostu u panów, gdyż zdobyta wiedza może po prostu uciec, wyparować, zniknąć jak włosy :)
  • Wstanie z łóżka w dniu matury prawą nogą i obowiązkowo wejście tą samą nogą na egzamin. Losowanie pytań za to tylko lewą ręką, a jeśli niefortunnie upadną - koniecznie przydeptanie je nogą prawą.
  • Rzecz pożyczona, zwłaszcza od inteligentnej i mądrej osoby, aby jej umiejętności spłynęły na nas.
  • Amulet, czyli mile widziane słoniki, oczywiście z trąbą uniesioną do góry, czterolistne koniczyny, podkowy i maskotki mające przekazywać pozytywne fluidy od bliskich nam osób.
  • Wkładanie książek i notatek pod poduszkę w noc poprzedzającą egzamin, aby wiedza samoistnie wniknęła do naszego umysłu.
  • Nie dziękowanie za życzenia powodzenia i szczęścia na maturze. Złe licho może wykorzystać przecież takie serdeczności przeciwko nam!
  • Wdrapanie się na Giewont - dość trudne do wykonania (może zastąpicie lokalnym wzniesieniem), ale symbolizujące osiągnięcie szczytu własnych możliwości, tak potrzebne przy egzaminie dojrzałości.

Po dotrzymaniu wszystkich magicznych tradycji pozostaje już tylko przekroczyć próg szkoły, zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami - prawą nogą, i uświadomić sobie, że dołożyliśmy wszelkich starań, aby odwrócić od nas przeciwności losu. Krótko mówiąc, maturę Drogi Maturzysto masz już w kieszeni!
A tak na serio, najlepszym sposobem na zdanie egzaminu maturalnego jest po prostu tradycyjna, systematyczna nauka, chociaż dla lepszego samopoczucia, jeśli ma Wam to pomóc, stosujcie się nawet do przesądów. Nie zaszkodzą, nie pomogą, chociaż... nigdy nie wiadomo ;)

15 kwietnia 2015

IB World Schools: American College of Sofia




American College of Sofia to jedna z najstarszych amerykańskich instytucji edukacyjnych poza terytorium Stanów Zjednoczonych. College ten znajduje się w ścisłej czołówce najlepszych i najbardziej prestiżowych szkół średnich w Bułgarii, a zarazem na całych Bałkanach. Lokalizacja szkoły związana jest z sercem tego bałkańskiego kraju, czyli jego stolicą - Sofią. American College of Sofia jest również certyfikowanym ośrodkiem uczącym od 2004 roku w systemie IB. Jednak jego historia sięga dużo wcześniejszych czasów. Poznajmy zatem bliżej tą szkołę i zobaczmy co ma ona do zaoferowania.

Początki American College of Sofia
Historia ACS sięga 1860r., kiedy to najpierw powstała placówka edukacyjna dla chłopców, założona przez misjonarzy w Philipopolis, (dzisiejszym Płowdiw), a następnie w Starej Zagorze, 3 lata później, swego otwarcia doczekała się również szkoła dla dziewcząt. Połączenie tych dwóch ośrodków, dało początek American College. W związku z tym obie szkoły w 1871 roku zostały przeniesione do miejscowości Samokow, gdzie rozkwitały następne pół wieku. Należąca do władz Kościoła kongregacjonalnego szkoła po I Wojnie Światowej stanęła przed groźbą rozwiązania, jednak spotkało się to z licznymi protestami społeczeństwa, co w rezultacie doprowadziło do jej przejęcia w 1926r. przez Sofia American Schools, Inc. W 1928r. szkoła przeniosła się do Sofii. Burzliwe losy szkoły wiążą się ściśle również z okresem II Wojny Światowej oraz komunizmem, które doprowadziły do jej zamknięcia w 1947r. i rozproszenia się całego majątku placówki, książek i innych wartościowych sprzętów. Szkoła jednak przetrwała zawiłości historii i wznowiła swoją działalność w 1992r.



A jak wygląda i działa College obecnie?
Szkoła działa obecnie w ośmiu odnowionych budynkach, zlokalizowanych na 52 ha parku. Zawiera siedem budynków akademickich, 62 sale lekcyjne, cztery pracownie komputerowe, trzy pracownie naukowe, teatr z 435 miejscami siedzącymi, salę koncertową na 180 miejsc, 28-osobowy studencki akademik, bibliotekę oraz dużą salę gimnastyczną. Dodatkowo posiada też kilka małych, krytych obiektów sportowych, jak np. ścianka wspinaczkowa, studio tańca i centrum fitness, a także odkryte boiska do koszykówki, tenisa i imponujący ogród Dafina Garden.

W centrum kampusu uczelni znajduje się również wyjątkowa fontanna, która na przestrzeni lat stała się symbolem ACS. Została ona przekazana do kolegium przez Lazara Kiselincheva, którego firma zbudowała budynki nowego kampusu w Sofii w 1920 roku. Fontanna jest repliką starej tureckiej fontanny w Samokow, poprzedniej lokalizacji Amercian College.


Uczelnia oferuje pięcioletni program nauczania - bardzo rygorystyczny, a zarazem wzbogacony szeregiem zajęć fakultatywnych i pozalekcyjnych. Edukacja kończy się uzyskaniem 1 z 3 rodzajów dyplomów: bułgarskiego, amerykańskiego bądź International Baccalaureate. Choć głównym zadaniem Collegu jest kształcenie młodzieży bułgarskiej, to oferta skierowana jest również do młodzieży wszystkich narodowości, ras i wyznań w przekonaniu, że różnorodność studentów wzbogaci szanse edukacyjne dla wszystkich. ACS przygotowuje uczniów do spełnienia najbardziej wymagających kryteriów każdej uczelni na świecie. Stwarza swoim absolwentom warunki, aby mogli w pełni rozwijać swój potencjał, umiejętność krytycznego myślenia, a w efekcie końcowym odnaleźć i zrozumieć swoje miejsce w świecie, szanując jednocześnie innych ludzi.

Jak wspomnieliśmy w ACS kształcą się głównie Bułgarzy. Wśród ogólnej liczby 750 uczniów, stanowią oni 97%. Pozostali, to głównie dzieci dyplomatów i biznesmenów z ponad 10 różnych krajów. To właśnie do nich College kieruje możliwość uczestnictwa w International Baccalaureate Program, kończący się uzyskaniem dyplomu IB. Oferta ta niestety nie jest dostępna dla bułgarskiej młodzieży. Dla nich przeznaczone są egzaminy, po których mogą uzyskać bułgarski dyplom ukończenia szkoły. Mogą też przystąpić po 8 i 9 klasie do testu ISEE (Independent School Entrance Exam) w języku angielskim i szlifować swoje umiejętności lingwistyczne.


American College of Sofia to szkoła z imponującą, a zarazem zawiłą historią. Równie godna uwagi, podobnie jak jej tło historyczne, jest oferta skierowana do wszystkich młodych ludzi, głównie bułgarskiej młodzieży, chcącej podjąć w niej naukę. Wyniki szkoły w zakresie nauczania, klasyfikują się w ścisłej czołówce wśród podobnych szkół w tym kraju i całym rejonie bałkańskim. Dodatkowym plusem jest oczywiście udostępnienie międzynarodowej młodzieży przebywającej w Bułgarii możliwości skorzystania z International Baccalaureate Programu.