30 czerwca 2015

Jakie plany na wakacje?




Jakie macie plany na wakacje? Jakiekolwiek nie są, najważniejsze by odpocząć!

My za to nie schodzimy z posterunku - wpadajcie na bloga, bo przygotowaliśmy dla Was wakacyjny cykl! Prócz newsów ze świata IB znajdziecie u nas przez wakacje również teksty o podróżach i ciekawostki ;)


Będzie wakacyjnie, zapraszamy!

24 czerwca 2015

Zasady programu matury międzynarodowej - elementy podstawowe - Creativity, action, service (CAS)


Creativity, action and service to ostatni z podstawowych elementów programu International Baccalaureate Diploma Programme, jaki mamy Wam do przedstawienia i nim właśnie skończymy omawianie zasad programu międzynarodowej matury.

Creativity, action, serwice - w skrócie CAS - to element, który musi zaliczyć każdy z uczniów. Jest jednym z najbardziej “interaktywnych” przedmiotów - angażuje w wiele aktywności związanych z zainteresowaniami naukowymi i zawodowymi. Choć nie ma sztywnych zasad jego oceniania, wynik z tego przedmiotu zalicza się do ogólnej oceny na dyplomie.


Z czego składa się CAS?
  • Creativity - sztuka i inne aktywności wymagające myślenia kreatywnego
  • Activity - aktywność fizyczna i zdrowy tryb życia, uzupełniający pracę nad innymi przedmiotami w programie
  • Service - bezpłatna praca, wolontariat, nakierowanie na prawa, godność i autonomię każdego człowieka

Każdy z uczniów, by poznać każdy z tych aspektów ma do wykonania projekt, który zmuszony jest do:
  • okazania inicjatywy
  • wykazania się wytrwałością
  • rozwijania w sobie cech takich, jak gotowość na współpracę, rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji

Jakie znaczenie ma CAS?
CAS wspomaga rozwój osobisty i interpersonalny poprzez uczenie się przez doświadczenie. Dostarcza okazji do samostanowienia i współpracy z innymi, a także wspiera poczucie spełnienia i pozwala poznać radość z pracy. Jednocześnie CAS równoważy przedmioty typowo akademickie programu IBDP.

Jak powinny wyglądać zajęcia?
Dobry program CAS powinien stanowić wyzwanie, ale jednocześnie przynosić radość, być dostosowany do potrzeb każdego z uczniów, odpowiadać jego potrzebom i sprzyjać odkrywaniu samego siebie. Bardzo istotne jest więc tutaj personalne, indywidualne podejście.

Więcej na temat CAS przeczytacie na stronie internetowej IBO tutaj.

14 czerwca 2015

Słynni absolwenci IB... Może będziesz jednym z nich?


Kolejny rocznik absolwentów IBDP opuścił jakiś czas temu szkolne mury (o pożegnaniu maturzystów w naszej partnerskiej IB Wolrd Schoool - LO im. M. Wańkowicza pisaliśmy niedawno). Wszyscy trzymamy kciuki za ich wyniki na egzaminach i powodzenie w realizacji planów na przyszłość...
A dla inspiracji przypominamy listę słynnych absolwentów międzynarodowej matury z całego świata, bo bardzo chcielibyśmy, by wzbogaciła się o co najmniej jedno polskie nazwisko:

Na ich temat możecie poczytać na naszym blogu - wystarczy, że klikniecie tutaj!
Z roku na rok przybywają nowe nazwiska, więc spodziewajcie się odświeżenia i kontynuacji cyklu ;)

6 czerwca 2015

„Ile razem dróg przebytych, ile ścieżek przedeptanych…” - pożegnanie absolwentów 2015 w LO im. M. Wańkowicza w Katowicach

 

Dziś mamy dla Was coś wyjątkowego :)
Zapraszamy do przeczytania tekstu o pożegnaniu tegorocznych maturzystów w naszej partnerskiej IB World School:


Polska. Górny Śląsk. Katowice. Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza. Ostatnia środa maja, punktualnie w południe, pełna aula i atmosfera radości i nostalgii. Bo to przecież wspaniale po trzech latach nauki otrzymać świadectwo ukończenia szkoły średniej, lecz jednocześnie każdy zdaje sobie sprawę, że coś się kończy.

Uroczystość taka musi tradycyjnie rozpocząć się odśpiewaniem hymnów: Polski i Naszego Wańkowicza. Tak też stało się tym razem. Emocjonalne wystąpienie – jak zawsze – wygłosiła Pani Dyrektor Jolanta Kałuża. Nawiązała do lat nauki w naszej szkole, do trudu, osiągnięć i do przyszłości, nie mogąc ukryć wzruszenia. Przemówienia Koordynatorki Programu Matury Międzynarodowej IBO Pani Justyny Prokszy eksponowało osiągnięcia i zachęcało do mądrych wyborów w przyszłości. Piszący te słowa – Koordynator Programu Polskiej Matury Janusz Woźniak – przywołując słowa poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, życzył absolwentom zadowolenia i spełnienia. W imieniu Rodziców głos zabrała Pani Grażyna Walkowicz, która podziękowała Pani Dyrektor oraz całemu Gronu Pedagogicznemu i wszystkim zaangażowanym w proces nauczania i wychowania.

Kolejnym punktem uroczystości była ceremonia wręczenia świadectw, upominków oraz podziękowań dla Rodziców maturzystów za współpracę ze szkoła – absolwenci zasłużyli na wiele pochwał za swoje wielkie serca, otwarte umysły i dążenie do doskonalenia. Dość tutaj wymienić działalność charytatywną, udział w licznych konkursach, dokonania artystyczne i intelektualne. Wręczające: Pani Dyrektor oraz wychowawczynie Panie Marta Skwarek i Michalina Kasprzyk - Kuźniak nie potrafiły ukryć wzruszenia.

Po wyniesieniu sztandaru szkoły rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez młodsze koleżanki i młodszych kolegów tegorocznych maturzystów. Opiekę nad nimi roztoczyli Panowie Marek Dykier i Janusz Woźniak. Scenariusz zabawnej i nieco surrealistycznej jednoaktówki o maturalnej psychozie napisał Maciek Barczyk z 1DP, a zagrali w niej uczniowie: Wojtek Starak, Maciek Barczyk, Max Harnot, Kamila Sawicka, Kerrar Albe Slabi, Adam Krawiec, Kajetan Wysocki i Adam Proksza. Nad stroną techniczną czuwał Wiktor Oleksy. Piosenkami program uatrakcyjnili Michał Berus, Julia Turek, Maria Lubomska oraz Julia Stebel. Akompaniowała im na fortepianie Pani Katarzyna Wróblewska, która oczywiście przygotowała ich licznymi próbami do wyjścia na scenę. To oni wyśpiewali drogowskaz z piosenki Marka Grechuty: „Odpowiedzi szukaj – czasu jest tak wiele.”

Oczywiście, niepełnym byłoby spotkanie licealistów, gdyby nie zaśpiewał nasz kultowy już chórek złożony z odchodzących uczennic. Dziękujemy Zuzi Lelek, Agacie Goli, Ani Kruglej i Paulinie Walkowicz. I ich dobremu duchowi i mentorce Pani Kasi Wróblewskiej.
Pięknymi zdjęciami pożegnanie uwiecznił Pan Michał Skowroński.
Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu Unii Europejskiej.

Koordynator Programu Polskiej Matury
Janusz Woźniak