31 października 2012

Słynni absolwenci programu IB: Ken Jennings


Ken Jennings (na zdjęciu po lewej), a właściwie Kenneth Wayne "Ken" Jennings III, to jeden z bardziej oryginalnych absolwentów programu The International Baccalaureate. Zasłynął bowiem dzięki wygranej w 74 odcinkach teleturnieju “Jeopardy!”

Ken Jennings urodził się 23 maja 1974 roku w Edmonds w stanie Washington. Dorastał w Seulu i Singapurze, ponieważ właśnie tam pracował jego ojciec - najpierw dla międzynarodowej firmy prawniczej, później dla azjatyckiego oddziału Oracle Corporation. Już wtedy oglądał teleturniej “Jeopardy!” Dyplom programu IB zdobył w Seoul Foreing School. Ukończył Informatykę i Język Angielski na Brigham Young University. Podczas studiów przez 3,5 roku należał do drużyny biorącej udział w quizach.




“Jeopardy” to gra telewizyjna emitowana w USA od 1964 roku. W Polsce na podstawie tego programu tworzony był teleturniej “Va Banque”. Charakterystyczną cechą teleturnieju było to, że uczestnicy musieli odpowiadać na zadawane hasła sformułowane jako zdanie oznajmujące pytaniami. Przykład:
  • Pytanie: Był to syn Mieszka I.
  • Prawidłowa odpowiedź: Kim był Bolesław Chrobry?
Gdyby uczestnik odpowiedział Bolesław Chrobry, jego odpowiedź potraktowana byłaby jako nieprawidłowa. Gracz mógł zadawać pytania w bardzo różny sposób i byłyby one prawidłowe, jednak koniecznością była forma pytająca.

Ken pojawił się w teleturnieju “Jeopardy!” po raz pierwszy 2 czerwca 2004 roku - trwał wtedy dwudziesty już sezon programu. Do 2003 roku każdy uczestnik mógł wziąć udział tylko w pięciu programach. Ówczesny rekord w wysokości wygranej wynosił 186 900 dolarów i należał do Toma Walsh’a. Na początku dwudziestego sezonu zasady zmieniono - uczestnicy mogli grać tak długo, jak długo wygrywali program. Właśnie wtedy do programu dołączył Ken i trwał w nim przez cały następny sezon. Zdobył tytuł mistrza.
30 listopada 2004 roku, po 74 zwycięstwach, nastąpiła pierwsza przegrana Kena.
Pytanie, które przerwało łańcuch zwycięstw, brzmiało następująco: "Most of this firm's 70,000 seasonal white-collar employees work only four months a year" (“Większość 70 000 pracowników biurowych - “białych kołnieżyków” firmy pracuje jedynie przez cztery miesiące w roku”). Chodziło o H&R Block, Ken wymienił FedEx.
W sumie na grze w “Jeopardy!” Ken Jennings zdobył 3 172 700 dolarów i tym samym trafił do księgi rekordów Guiness’a jako ten, który zdobył najwięcej pieniędzy w grze telewizyjnej.
Kan Jenning pojawił się jeszcze w kilku innych teleturniejach: “1 vs. 100”, “Grand Slam”, “Are You Smarter Than a 5th Grader?”, “Stump the Master”, “Who Wants to Be a Millionaire”, Jeopardy's "IBM Challenge".

Mieliśmy już aktorkę, głównego zarządzającego międzynarodową korporacją, a teraz mamy giganta gier telewizyjnych. Po nauce w programie IB można na prawdę robić wszystko! :)  

29 października 2012

Uniwersytety świata: Uniwersytet Princeton


Uniwersytet Princeton (Princeton University) to prywatny uniwersytet naukowo - badawczy w Stanach Zjednoczonych. Nazwa wzięła się od miasta, w którym mieści się uczelnia - Princeton w Stanie New Jersey. Sportowo i kulturowo należy do Ivy League - jednej z konferencji wchodzących w skład NCAA Division I, najwyższej klasy rozgrywkowej w ramach systemu międzyuczelnianych zawodów sportowych NCAA (National Collegiate Athletic Association). Barwy szkoły to kolor czarny i pomarańczowy (jasny).

Uczelnia została założona w mieście Elizabeth w 1746 roku jako College of New Jersey. Do miasteczka Princeton uniwersytet przeniesiono w 1756 roku.
W pierwszym okresie swojej działalności funkcjonował jako seminarium duchowne dla pastorów kościoła prezbiteriańskiego. W 1812 rola szkolenie przyszłych duchownych przejęło nowo utworzone, osobne Princeton Theological Seminary. Jego wykładowcą był znany w amerykańskim środowisku protestanckim teolog i znawca języków biblijnych, a także krytyk darwinizmu: Charles Hodge.

W 1868 rektorem został James McCosh który przez dwadzieścia lat urzędowania gruntownie zreformował program nauczania uniwersytetu. W 1896 by uświetnić 150 rocznicę założenia uczelni, College of New Jersey otrzymał obecnie używaną nazwę, Uniwersytet Princeton. W latach 1902-1910 rektorem uniwersytetu był Woodrow Wilson, przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych (1913-1921).

W 1930 w sąsiedztwie uniwersytetu utworzono Institute for Advanced Study (niezależna od władz i samorządu lokalnego prywatna placówka naukowa, prowadząca najbardziej fundamentalne badania w wielu dziedzinach nauki), który szybko przyciągnął najlepszych naukowców z całego świata. Pracował tam m.in. Albert Einstein (od 1933 do swojej śmierci w 1955). Pomimo że instytucja ta nie jest formalnie powiązana z uniwersytetem, w praktyce zakres współpracy między nimi jest bardzo szeroki.
W Princeton University mieściły się najsłynniejsze laboratoria parapsychologiczne PEAR (Princeton Engineering Anomalies Research; prowadzono w nich głównie doświadczenia dotyczące zjawisk paranormalnych i parapsychologicznych). W tym 2007 roku zostały one zamknięte.

Nazwa uniwersytetu także odnosi się do college'u, czyli instytucji studiów licencjackich (undergraduate studies). Właśnie głównie ci studenci historycznie tworzą kulturę kampusu i afiszują swoją do niego przynależność. Kultura Princeton jest dość specyficzna. "Princeton man" ściśle odróżnia się od "Yale man" czy "Harvard man". Studenci z Princeton od dawna rywalizują ze studentami z Yale i Harvardu. Rywalizacja ta trwa przez całe życie i towarzyszy absolwentom nawet w kontekście zawodowym.
Do dziś również można spotkać się z aktami dyskryminacji wobec kobiet, co wynika z bardzo “męskiego” charakteru i tradycji uczelni. Pierwsze studentki pojawiły się oficjalnie na Princeton University dopiero w 1969 roku.

Co roku U.S. World & News Report przyznaje Uniwersytetowi Princeton miejsca w pierwszej 15-stce najlepszych uniwersytetów na świecie, oraz pierwszej 3-ce najlepszych uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych. Aż 35 laureatów Nagrody Nobla to absolwenci tej uczelnia. Z budżetem równym 17,1 miliarda dolarów oraz 7567 studentami jest ośrodkiem o najwyższym wyposażeniu finansowym przypadającym na jednego studenta na świecie.

Do słynnych absolwentów Princeton Univeristy zaliczamy:

  • prezydentów USA: Jamesa Madison’a i Woodrowa Wilson’a
  • Michelle Obamę - żonę prezydenta USA Baracka Obamy
  • Prezesa Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych Oliver Ellsworth
  • Sędziów Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych Samuela Alito, Elenę Kagan i Sonię Sotomayor
  • założyciela i szefa Amazon Jeffa Bezos’a
  • zarządzającego Google Erica Schmidt’a
  • aktora Jimmiego Stewart’a

Wśród znanych wykładowców są m. in.: Ben Bernanke, Joseph Henry, Toni Morrison, John P. Lewis i Woodrow Wilson.  

Odwiedźcie stronę internetową Uniwersytetu, by dowiedzieć się więcej: www.princeton.edu



25 października 2012

Relacja z XX - lecia w Zespole Szkół Prywatnych w Katowicach

14 października nauczyciele, uczniowie, przyjaciele i placówki kulturalno-oświatowe obchodziły swoje święto – Dzień Edukacji Narodowej. Dla Prywatnej Szkoły Podstawowej „Szkoła jak Dom” w Katowicach, która należy do Zespołu Szkół Prywatnych (do którego należy nasza partnerska IB Worl School - LO im. M. Wańkowicza) był to dzień szczególny, gdyż zbiegał się on z dwudziestoleciem szkoły.
Z tej okazji 13 października 2012 roku w Zespole Szkół Prywatnych w Katowicach odbyła się gala, poprzedzona Mszą świętą w intencji wszystkich pracowników i uczniów Szkoły.
Uroczystość uświetniło zacne grono zaproszonych gości, nauczycieli, rodziców i absolwentów „Szkoły jak Dom”, a także wielu przyjaciół i sympatyków placówki, którzy współtworzą historię Naszej Szkoły.
Szczególnym momentem uroczystych obchodów 20-lecia powstania Prywatnej Szkoły Podstawowej „Szkoła jak Dom” było przyznanie Pani Dyrektor Jolancie Kałuży prestiżowej nagrody European Prize for Promotion of Democracy and Free Choice of Way of Education. Medal wręczyli przedstawiciele The Middle European Organization of Private Schools.
MEOPS to platforma współpracy trzech narodowych organizacji: polskiej, czeskiej i słowackiej, został utworzony w 1998 roku. Laureatami prestiżowej nagrody przyznawanej przez The Middle European Organization of Private Schools za propagowanie demokracji i wolnego wyboru w edukacji zostali m.in.: były prezydent Czech Vaclav Havel, polski opozycjonista i minister Jacek Kuroń, były minister kultury w rządzie Słowacji František Tóth.

Poniżej kilka zdjęć:









22 października 2012

Grupy przedmiotowe w The International Baccalaureate Diploma Programme - grupa trzecia - Individuals and societies: Information Technology in a Global Society ( ITGS)

Dziś prezentujemy kolejny przedmiot, jakiego naucza się w programie Międzynarodowej w ramach trzeciej grupy przedmiotów Individuals and societies: Information Technology in a Global Society (ITGS), czyli technologia informacyjna w globalnym społeczeństwie.

ITGS dołączyło do grona przedmiotów w programie IB w 2010 roku. Jest to kurs o bardzo innowacyjnym charakterze - wykorzystując zintegrowane podejście, zachęca uczniów do dokonywania świadomej oceny roli technologii informacyjnych i komunikacyjnych w nowoczesnym społeczeństwie.

Kurs ITGS składa się z trzech filarów (trójkąt tematyczny), które łączą się ze sobą. Poszczególne tematy i powiązania między nimi ilustruje poniższa grafika:


Kluczowe cechy programu i modelu oceny tego przedmiotu są następujące:

  • przedmiot dostępny jest zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym;
  • kurs oparty jest na trzech trójkącie filarów tematycznych: Social and ethical significance (znaczenie społeczne i etyczne), Application to specified scenarios (zastosowanie w specyficznych sytuacjach), IT systems (systemy informatyczne);
  • uczeń podczas kursu uczy się oceniać różne rozwiązania technologii informacyjnej w kontekście społecznym i etycznym;
  • program przedmiotu jest nieustannie rewidowany, by mieć pewność, czy obejmuje najświeższe i najpewniejsze informacje; mniejsze zmiany wprowadzane są do syllabusa co roku w maju, a do egzaminów nowe treści wprowadza się co dwa lata;
  • nauczyciele mają swobodę wyboru materiałów, na których oprą lekcje ITGS; istnieje nawet http://itgsopedia.wikispaces.com/itgsopedia (wikispace), która pozwala na dzielenie się materiałami;
  • w ramach tego przedmiotu bardzo mocno zachęca się szkoły do wzajemnej współpracy;
  • jednym z wymogów zaliczenia jest stworzenie narzędzia, które trafiłoby do klientów.


Więcej informacji na temat tego kursu najdziecie na stronie www IBO. Pod tym linkiem dostępny jest zarys przedmiotu.

18 października 2012

IB Diploma Programme examination papers

Jedną z najważniejszych rzeczy dla ucznia szkoły średniej są egzaminy maturalne. Także dla tych osób, które uczą się w klasie z Maturą Międzynarodową. Warto wiedzieć, jak wyglądają takie egzaminy, bo wiadomo wtedy, na co kłaść nacisk podczas nauki. Dziś przedstawimy więc, jak wyglądają testy pisemne na egzaminach w ramach programu IB.




Tak wygląda strona pierwsza arkusza egzaminacyjnego w IBDP - opatrzona jest krótką instrukcją dla zdającego. W przypadku egzaminu z języka angielskiego instrukcja napisana jest w trzech językach: angielskim, francuskim i hiszpańskim. Arkusze z innych przedmiotów posiadają instrukcję tylko w języku angielskim. Treść tej instrukcji również jest inna dla poszczególnych przedmiotów.

Ilość czasu, jaki każdy maturzysta ma na napisanie egzaminu, zależy od przedmiotu, którego dany test dotyczy. Podobnie jest z rodzajem i ilością zadań, jakie pojawiają się w poszczególnych arkuszach. Zazwyczaj są to pytania otwarte.
Tutaj zobaczycie przykładowe testy z następujących kursów:

- angielski, poziom rozszerzony - chemia, poziom rozszerzony
- historia, poziom podstawowy i rozszerzony
- matematyka, poziom podstawowy

Każdy, kto przyjrzał się pytaniom i zadaniom zawartym w przykładowych testach, zauważył pewnie, że zadania i pytania zazwyczaj wymagają od ucznia wykazania się dość szerokim pojęciem o danym zagadnieniu. Testy sprawdzają nie tylko “suchą” wiedzę, ale także umiejętność logicznego i krytycznego myślenia, brania pod uwagę różnych kontekstów, odnoszenia wiedzy do różnych sytuacji. Poziom egzaminu pokrywa się więc z założeniami edukacyjnymi poszczególnych kursów przedmiotowych.


A Wy? Jakie przedmioty zdajecie na egzaminach? 
I jakie są Wasze spostrzeżenia na temat przykładowych testów?  

15 października 2012

Uniwersytety świata: Uniwersytet we Florencji



Uniwersytet we Florencji (Universita degli Studi di Firenze, UNIFI) to państwowa włoska uczelnia wyższa z siedzibą we Florencji i jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie.

Uczelnia została założona w 1321 roku jako Studium generale w Republice Florenckiej. Wykładano na niej prawo cywilne i kanoniczne, nauki humanistyczne i medycynę. W 1349 roku papież Klemens VI przyznał szkole prawo do nadawania stopni naukowych. W 1472 roku Lorenzo de' Medici ( niekoronowany władca Florencji od 1469 roku) przeniósł uczelnię do Pizy, do Florencji przywrócił ją Karol VIII Walezjusz.

Obecnie Uniwersytet we Florencji jest jednym z największych ośrodków edukacyjnych we Włoszech. Składa się z 12 wydziałów:
- Rolnictwa,
- Architektury,
- Sztuki,
- Ekonomii,
- Edukacji,
- Inżynierii,
- Prawa,
- Matematyki, Fizyki i Nauk Przyrodniczych,
- Medycyny i Chirurgii,
- Farmacji,
- Politologii,
- Psychologii,

Na uczelnię tą uczęszcza około 60 tysięcy studentów.

Uniwersytet we Florencji należy do Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów, którego głównym zadaniem jest ujednolicenie procesu kształcenia studentów oraz prowadzenia badań w ramach procesu bolońskiego.

Do sławnych abslowentów tej uczelni zaliczają się:
- prezydent Włoch Alessandro Pertini;
- premier Włoch Lamberto Dini;
- politycy Giorgio La Pira,Leonardo Domenici i Matteo Renzi;
- astrofizyk Margherita Hack;
- botanik Rodolfo Emilio Giuseppe Pichi-Sermolli;
- immunolog Paola Ricciardi-Castagnoli;
- filozof Giacomo Marramao;
- poeci Margherita Guidacci i Mario Luzi.

Do najbardziej znanych wykładowców zaliczani są:
- John Argyropoulos - nauczał greki od 1456;
- Leonardo da Vinci - prowadził studia z zakresu anatomii człowieka (medycyna);
- Giovanni Sartori - teoretyk polityki;
- Giovanni Spadolini - historyk,  polityk i dziennikarz; premier Włoch w latach 1981-1982, od 1987 do 1994 przewodniczący Senatu;
- Enrico Fermi - fizyk teoretyk, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w roku 1938, za wytworzenie w reakcjach z neutronami nowych pierwiastków promieniotwórczych;
- Mario Luzi - poeta;
- Piero Calamandrei - pisarz, teoretyk prawa;
- Mario Draghi - bankier i ekonomista;
- Antonio Cassese - teoretyk prawa, specjalizujący się w prawie międzynarodowym.



Zapraszamy na stronę internetową uczelni www.cus.firenze.it

12 października 2012

IBO Statistics

Każdy, kto chciałby dowiedzieć się czegoś na temat organizacji The International Baccalaureate wszelkie informacje znajdzie na stronie internetowej www.ibo.org

Tym, co chcielibyśmy dziś zaprezentować, są statystyki i dane z badań prowadzonych regularnie we wszystkich IB World Schools i w całym IBO.

Dane dotyczące 3,5 tysiąca szkół biorących udział w programach IB są codziennie odświeżane, ponieważ, jak nie trudno sobie wyobrazić, bardzo wiele się dzieje w życiu IBO.

W tym momencie statystyki dotyczące szkół realizujących poszczególne programy IB wyglądają następująco:

  • szkół, które objęte są tylko programem PYP jest na całym świecie 550,
  • samo MYP obejmuje 464 szkoły,
  • szkół, które realizują tylko DP jest aż 1820,
  • 204 to liczba szkół, które biorą udział we wszystkich trzech programach,
  • PYP i MYP naucza się w 88 szkołach,
  • PYP i DP oferuje 127 szkół,
  • MYP i DP realizują 224 szkoły.

 W sumie liczba IB World School wynosi w tej chwili 3 477.

Poza prowadzeniem bieżących statystyk dotyczących placówek edukacyjnych oferujących naukę w programach IB, Interantional Baccalaureate po każdej sesji egzaminacyjnej w programach MYP i DP wydaje biuletyny statystyczne. W tej chwili do przejrzenia dostępny jest biuletyn MYP z zeszłego roku (zobaczycie go tutaj) oraz biuletyny DP z lat 2005 - 2011 (listę znajdziecie tutaj).
Jeśli chcielibyście, aby w następnych zestawieniach statystycznych pojawiły się jakieś parametry, których jeszcze nie ma, możecie swoje propozycje zgłaszać drogą mailową na adres statistics@ibo.org.

Poza biuletynami statystycznymi IBO wydaje jeszcze tzw. Annual Review - przegląd rocznych zmian i dokonań w ramach programów IB na całym świecie. Tutaj znajdziecie Annual Review z zeszłego roku.

Jak często śledzicie wyniki regularnych badań i ankiet IBO? Braliście kiedyś w nich udział? Więcej na ten temat wkrótce :) Tymczasem miłego weekendu!

11 października 2012

Słynni absolwenci programu IB: Jorma Jaakko Ollila


Dziś chcielibyśmy Wam przedstawić kolejnego słynnego absolwenta International Baccalaureate Diploma Programme. Tym razem jest nim Jorma Jaakko Ollila.

Jorma Jaakko Ollila to fiński ekonomista i manager. Urodził się 15 sierpnia 1950 roku w Seinäjoki. Od 1999 do 2012 przewodniczący rady nadzorczej Nokii, w latach 1992–2006 dyrektor generalny (CEO) tego koncernu, od 2006 także przewodniczący rady dyrektorów Royal Dutch Shell.

Dyplom programu IB zdobył na The United World College of the Atlantic. W 1976 został absolwentem nauk politycznych na Uniwersytecie Helsińskim. Dwa lata później ukończył ekonomię w London School of Economics. W 1981 uzyskał dodatkowo tytuł zawodowy inżyniera na Uniwersytecie Technologicznym w Helsinkach.

Karierę zawodową zaczynał w 1978 jako pracownik Citibanku. Na początku pracował w Londynie, później przeniósł się do nowo otwartej placówki w Helsinkach. Od 1982 był członkiem zarządu Citibanku. W 1985 objął stanowisko wiceprezesa Nokii odpowiedzialnego za operacje międzynarodowe. W latach 1986–1989 pełnił funkcję wiceprezesa ds. finansów, następnie przez rok wiceprzewodniczącego rady dyrektorów. Od 1990 do 1992 kierował sekcją telefonii komórkowej. Następnie przez czternaście lat zajmował najwyższe stanowisko zarządcze w przedsiębiorstwie - był dyrektorem generalnym (CEO). Jednocześnie w roku 1999 piastował stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej koncernu Nokia.
Właśnie jego dokonania w Nokii sprawiły, że dziś jego nazwisko jest znane na świecie. Po objęciu funkcji CEO w Nokii zajął się restrukturyzacją tego przedsiębiorstwa, które w czasie jego rządów stało się głównym fińskim pracodawcą, a także czołowym światowym producentem telefonów mobilnych. Wartość rynkowa koncernu pod koniec jego urzędowania jako dyrektora generalnego była oszacowano na więcej niż 70 miliardów euro. Po złożonej w 2006 rezygnacji ze stanowiska CEO pozostał przewodniczącym rady nadzorczej.
Jorma Jaakko Ollila jako pierwszy nie - Duńczykiem i nie - Brytyjczykiem, który objął funkcję przewodniczącego rady dyrektorów (niewchodzącego w skład zarządu) w brytyjsko-holenderskim koncernie petrochemicznym Royal Dutch Shell.
Poza tym Ollila zajmował także stanowiska zarządcze w Ford Motor Company, UPM-Kymmene Corporation i Otava Publishing Company Ltd.

Ollila ma na swoim koncie wiele zasług. Odznaczony został m.in. estońskim Orderem Białej Gwiazdy (1995), komandorią holenderskiego Orderu Oranje-Nassau (1995), Krzyżem Oficerskim Orderem Zasługi Republiki Węgier (1996), komandorią pierwszej klasy fińskiego Orderu Białej Róży, Krzyżem Komandorskim Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (1997), Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (1999), Krzyżem Wielkim Orderu Lwa Finlandii (2005), komandorią (CBE) Orderu Imperium Brytyjskiego (2008).


Jak widać po uzyskaniu dyplomu Matury Międzynarodowej można z powodzeniem zostać przywódcą potężnego międzynarodowego koncernu. Możliwości jest wiele :) A może ktoś z Was marzy o podobnej karierze?

8 października 2012

Grupy przedmiotowe w The International Baccalaureate Diploma Programme - grupa trzecia - Individuals and societies: History

Pora na kolejny przedmiot, jakiego mogą uczyć się uczniowie programu Matury Międzynarodowej. Pozostajemy w grupie trzeciej przedmiotów i tym razem piszemy o History, czyli historii.
Przedmiot ten to nie tylko studiowanie przeszłości. To proces jej zapisywania, rekonstruowania i interpretowania poprzez poczynione badania.
Ta dyscyplina naukowa jest pewnego rodzaju lustrem dla ludzi - pomaga im zrozumieć siebie, świat i innych, uczy życia.

Kurs historii w ramach programu Matury Międzynarodowej ma na celu zapoznanie ucznia z historią jako dziedziną wiedzy, wraz z wszystkimi jej źródłami i narzędziami, metodami i interpretacjami. Zadaniem tego przedmiotu jest także nauczenie uczniów, jak ocenić i zrozumieć obecną sytuację przez pryzmat przeszłości.

Uczniowie i nauczyciele mogą wybrać spośród dwóch opcji nauki tego przedmiotu w programie IB. Opcje te dotyczą okresu historycznego poznawanego na zajęciach. Jedna opcja obejmuje historię Europy i krajów islamskich od roku 500 do 1570. Druga opcja koncentruje się na dziejach XX wieku.
Którakolwiek opcja zostanie wybrana, każda cechuje się elastycznością i zwraca uwagę na ważne wydarzenia w globalnym kontekście. Uczniowie dokonują porównań różnych rozwiązań z przeszłości w życiu ludzi w sytuacjach politycznych, ekonomicznych, społecznych. Umiejąc odnieść obecną sytuację do wydarzeń z przeszłości jesteśmy w stanie wyciągnąć wiele wniosków, które pomogą nam w życiu. Zatem nawet poprzez historię można nauczyć się czegoś praktycznego :)

W ramach lekcji historii w programie IB nauczyciele i uczniowie prowadzą własne “dochodzenia” dotyczące wydarzeń historycznych. Nauka historii nie ogranicza się więc do podręcznika - uczeń sięga także do starych źródeł, prac historycznych i dzieł badaczy. Kurs skupia się poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, skłania ucznia do zagłębiania się w przeszłość. Wielu absolwentów Matury Międzynarodowej wciąga to na tyle, że historia staje się ich pasją!

Jeśli chodzi o techniczną stronę nauki historii w programie IB, to uczeń wybiera kilka tematów, które musi dokładnie przestudiować - na poziomie podstawowym jest ich 4, na rozszerzonym 5. Dodatkowo przeprowadzana jest ocena wewnętrzna (twz. historical investigation) i oczywiście pisemny egzamin zewnętrzny.

Tutaj znajduje się opis przedmiotów z tematami przerabianymi podczas programu. Pod tym linkiem znajdziecie natomiast zarys przedmiotu.


Kto z Was uczy się historii w programie Matury Międzynarodowej? Lubicie ten przedmiot?

5 października 2012

Podręczniki w programie Matury Międzynarodowej


Ponieważ, jak już pewnie doskonale wiecie, program edukacyjny realizowany w klasach z Maturą Międzynarodową różni się diametralnie od programu przygotowującego do polskiej Matury, to i podręczniki do nauki w IBDP również są zupełnie inne niż standardowe polskie.

Uczniowie klasy IB w naszym partnerskim LO im. M. Wańkowicza w Katowicach kupują książki przez wybraną księgarnię. Lista wszystkich podręczników jest aktualizowana co roku w czerwcu. Książki należy zamówić około 5 - 6 tygodni przed rozpoczęciem nowego roku, bo tyle mniej więcej trwa ich sprowadzenie. Każdy uczeń zamawia książki od razu na dwa lata programu i jedynie do tych przedmiotów, które będzie realizować. Grubość podręcznika czasem może zszokować. Trzeba jednak pamiętać, że zawiera on cały materiał (zgodny z sylabusem przedmiotowym) włączając w to wszystkie opcje, z których to nauczyciel wybiera te, które chce realizować z uczniami (ilość opcji zawsze definiuje sylabus). Podobnie jest z rozszerzeniem (HL) - może ono stanowić część podręcznika lub być wydane oddzielnie (zależy to od wydawcy).
Uczniowie mogą „dzielić” się książkami - nie jest wymagane, aby każdy miał swój podręcznik do każdego z przedmiotów. W praktyce jednak jest to niewygodne i wszyscy zazwyczaj mają swoje komplety.

Książki do nauki w programie IB można podzielić na:
- podręczniki, które zawierają szczegółowej wyjaśnienie materiału, jaki należy przyswoić w ramach kursu,
- ćwiczenia (z zdaniami, tylko do niektórych przedmiotów),
- repetytoria (ostatnio w http://store.ibo.org/index.php?cPath=23IB Store ukazała się ich nowa seria).

Jeszcze kilkanaście lat temu to nauczyciel sam dobierał matriały dla uczniów - zawsze w taki sposób, by spełnić wymagania sylabusów IB i nauczyć wszystkich potrzebnych rzeczy. Obecnie podręczniki zgodne z sylabusami IB jest na rynku wiele i działają bardzo prężnie. Należą do nich m.in.: Oxford, Cambridge, Nelson Thorns.

Podręczniki do nauki w IBDP są tak napisane, by być prawdziwą pomocą w zdobywaniu wiedzy. Treści w nich zawarte, tworzone we wspópracy z nauczycielami i egzaminatorami, są regularnie aktualizowane. Czyni to z nich pomoce naukowe na światowym poziomie.

A Wy? Lubicie swoje podręczniki? Gdzie je kupujecie?

4 października 2012

Dwudziestolecie w Zespole Szkół Prywatnych w Katowicach


Oficjalny patron merytoryczny - Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. M. Wańkowicza - należy do Zespołu Szkół Prywatnych w Katowicach. 12 i 13 października 2012 roku Prywatna Szkoła Podstawowa “Szkoła jak dom”, która również chodzi do Zespołu, będzie uroczyście obchodzić swoje dwudziestolecie. Z tej okazji odbędzie się spotkanie absolwentów, uczniów oraz rodziców, którzy na przestrzeni dwóch dekad byli związani z placówką. Dodatkowo nastąpi otwarcie nowo wybudowanej części szkoły oraz jednej z najbardziej nowoczesnych hal sportowych w naszym mieście.

“Szkoła jak dom” powstała z inicjatywy pani dyrektor Jolanty Kałuży w 1992 roku. Wówczas liczyła 27 uczniów, którzy pod okiem sześciu pedagogów uczyli się w siedzibie przy ul. Harcerskiej. Wkrótce liczba uczniów wzrosła przeszło dwukrotnie, co pozwoliło na otwarcie już nie dwóch, a pięciu klas. 14 października 1993 roku w Dniu Edukacji Narodowej placówce nadano nazwę - Prywatna Szkoła Podstawowa „Szkoła jak Dom”.
W styczniu 1994 roku radni miasta Katowice przyznali szkole budynek oświatowy przy ulicy Witosa 18. Nową siedzibę poddano generalnemu remontowi, dzięki któremu możliwe się stało przyjęcie wszystkich chętnych uczniów. W roku szkolnym 1994/1995 liczba dzieci zwiększyła się prawie trzykrotnie i powstało 10 klas. W lipcu 1995 roku przystąpiono do dalszej rozbudowy obiektu szkolnego i dobudowano kolejnych 6 sal lekcyjnych.

W chwili obecnej szkoła jest jedną z najbardziej nowoczesnych placówek oświatowych w naszym województwie. W budynku poza szkołą podstawową mieści się również “Domowe przedszkole”, gimnazjum “Amicus” oraz Liceum Ogólnokształcące im. M. Wańkowicza z programem matury międzynarodowej.

W “Szkole jak dom” główny nacisk kładzie się na naukę języków obcych. Dzieci uczą się języka angielskiego od pierwszej klasy w wymiarze 5 godzin tygodniowo, a potem kontynuują w klasach IV do VI, w gimnazjum i liceum. Dużym atutem jest również indywidualne podejście do uczniów i układanie planu lekcji zgodnie z ich preferencjami i potrzebami. Do dyspozycji młodzieży oddane są nowoczesne sale ze sprzętami multimedialnymi.

W tym roku do użytku zostanie oddana również nowa część szkoły oraz piękna i nowoczesna hala sportowa, która będzie służyć nie tylko uczniom szkoły, ale i wszystkim katowiczanom.

Akademia Jubileuszowa dla Rodziców i Uczniów Naszej Szkoły odbędzie się 12 października 2012 roku w auli Zespołu Szkół Prywatnych. 13 października serdecznie zapraszamy gości honorowych, dawnych nauczycieli i absolwentów. Chcemy uczcić te niezwykłe 20lat, w trakcie których wspólnie budowaliśmy “Szkołę jak Dom”.
By uzyskać więcej informacji zapraszamy na stronę internetową szkoły www.nasze- szkoly.edu.pl lub na nasz oficjalny fanpage na Facebooku: facebook.com/ZSPKatowice

1 października 2012

Uniwersytety świata: University of Melbourne

University of Melbourne (Uniwersytet w Melbourne) to australijska państwowa uczelnia wyższa z siedzibą w Melbourne. Została założona w 1853 jako pierwsza w Wiktorii (stan Australii, w którym znajduje się Melbourne). Był to jednocześnie drugi uniwersytet w całej Australii.
Uniwersytet ten należy do koalicji australijskich uczelni “Group of Eight” oraz do dwóch sieci uniwersyteckich: Universitas 21 i Association of Pacific Rim Universities. W roku 2011/2012 uplasowało się na 37 miejscu wśród najlepszych uczelni świata.
Dewiza uczelni brzmi: “Postera Crescam Laude”, co oznacza “Rośniemy w poszanowaniu przyszłych pokoleń”.

University of Melbourne dzieli się na dwanaście wydziałów i szkół:

  • Wydział Architektury, 
  • Budownictwa i Planowania,
  • Wydział Sztuk Wydział Ekonomii i Handlu,
  • Wydział Edukacji,
  • Szkoła Inżynieryjna w Melbourne,
  • Szkoła Ziemi i Środowiska w Melbourne,
  • Wydział Medycyny,
  • Stomatologii i Nauk o Zdrowiu,
  • Wydział Prawa,
  • Wydział Muzyki,
  • Wydział Nauk Ścisłych,
  • Wydział Nauk Weterynaryjnych.

Kampus składa się z jedenastu budynków, z których siedem ułożonych jest na owalnym planie. Znane są jako “College Crescent”. Należą do nich:

  • Trinity College,
  • Ormond College,
  • Janet Clarke Hall,
  • St Mary’s College,
  • Queen’s College,
  • Newman College,
  • Medley Hall.

Pięć pozostałych (Whitley College, Ridley College, University College, International House, Graduate House, St Hilda’s College) mieści się poza ścisłym terenem uniwersytetu.

Student University of Meldourne ma do wyboru szeroką ofertę kierunków i kursów - sprawdzicie ją tutaj. Uczelnia oferuje również bogatą ofertę studiów podyplomowych i doktoranckich - listę kierunków znajdziecie tutaj.

Tym, co wyróżnia ten uniwersytet jest ogromny zespół bibliotek, które w sumie posiadają 3, 5 miliona pozycji - w tym książki, DVD, slajdy fotograficzne, nuty, czasopisma, mapy i inne publikacje). Ponadto w zbiorach bibliotek znajduje się ponad 32 tysiące e - booków, setki baz danych oraz 63 tysiące dzienników w wersji elektronicznej.

Do sławnych absolwentów zaliczamy:

  • Gubernatorów generalnych Australii: Isaaca Isaacs’a, Richarda Casey’a, Zelmana Cowen’a, Niniana Stephen’a, Petera Hollingwortha,
  • Premierów Australii: Alfreda Deakin’a, Roberta Menzies, Harolda Holt’a, Julię Gillard,
  • Wicepremierów Australii: Jima Cairns’a, Julię Gillard,
  • pięciu gubernatorów stanu Wiktoria,
  • siedmiu premierów stanu Wiktoria,
  • czterech przewodniczących Sądu Najwyższego Australii,
  • sześciu przewodniczących Sądu Najwyższego Wiktorii,
  • filozofa Petera Singer’a,
  • pisarkę Germaine Greer,
  • aktorkę Cate Blanchett.