Matura międzynarodowa bardzo często mylona jest z maturą dwujęzyczną i odwrotnie - maturę dwujęzyczną często kojarzy się z maturą międzynarodową. Tak - jest to pomyłka. Matura międzynarodowa i matura dwujęzyczna to dwie zupełnie inne, diametralnie różniące się od siebie rzeczy.
Program matury dwujęzycznej zawiera w sobie wszystkie komponenty standardowej polskiej matury - egzamin maturalny jest identyczny z egzaminem zdawanym przez maturzystów w całej Polsce. Jest jednak między nimi mała różnica - absolwenci klas dwujęzycznych zobowiązani są do zdawania dodatkowej części pisemnego egzaminu z wybranego przedmiotu (jest to trzeci arkusz egzaminacyjny) w języku angielskim.
Istotną różnicę stanowi poziom języka angielskiego, wybranego przez ucznia klasy dwujęzycznej jako zdawany na maturze przedmiot obowiązkowy. Jest to "poziom dwujęzyczny", znacznie wyższy od poziomu rozszerzonego zarówno w zakresie egzaminu ustnego, jak i pisemnego.
Na maturze dwujęzycznej obowiązkowe są egzaminy z trzech przedmiotów: języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz trzeciego przedmiotu wybranego spośród następujących: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, matematyka, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu, filozofia, łacina, informatyka). Jeśli któryś spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, historia, matematyka był nauczany w języku obcym, to obowiązkowo dostaje się dodatkowy arkusz w tym języku.
Dodatkowo można zdawać egzamin z jednego, dwóch lub trzech przedmiotów. Do wyboru: język obcy nowożytny (inny niż obowiązkowy, w części ustnej i pisemnej), przedmioty z grupy: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, matematyka, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu, filozofia, łacina, informatyka. Jeśli któryś spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, historia, matematyka był nauczany w języku obcym, to można pisać dodatkowy arkusz w tym języku.
Czy już widać różnicę na podstawie poprzednich postów publikowanych na blogu? Mamy nadzieję, że tak! Ale podsumujmy:
Tak wyglądają podstawowe różnice między maturą międzynarodową a dwujęzyczną.
Teraz nikt nie powinien mieć wątpliwości, że obie matury wspólnego mają niewiele :)
Trzeba się serio postarać, żeby nie zaliczyć matury z matematyki :D Poprawka jest prostsza na ogół, także nie powinniście mieć z nią problemu. Jeśli chcecie znaleźć odpowiednią pomoc podczas nauki do matury, zerknijcie proszę na Matura z matematyki ze Zdaj na 100 :)
OdpowiedzUsuńBardzo fajny wpis. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuń.
OdpowiedzUsuńZaraz dokładnie czytam Twój wpis, bo powiem szczerze, że faktycznie są to dla mnie interesujące informacje. Trzeba wszystko poznać i sprawdzić. Moja córka chce pisać taką maturę i na stronie https://lincoln.edu.pl/ znalazłam dla niej fantastyczny kurs. Liczę na to, że się uda.
OdpowiedzUsuńPlease pomocy, mój syn zadeklarował się zdawać maturę dwujęzyczna z chemii i angielskiego. Właśnie dzis TELEFONICZNIE OKE poinformowali szkole mojego syna ze mój syn nie będzie mógł przystąpić do takiej matury! Na 2 dni przed ostateczna deklaracja o wyborze przedmiotów ! Ci z tym zrobić ???
OdpowiedzUsuńPoprawki są raczej trudniejsze.
OdpowiedzUsuń