29 sierpnia 2014

Round Square Collaborative Service Project


Uczniowie szkół IB podczas nauki w programie międzynarodowej matury biorą udział w wielu różnych projektach. Zarówno w ramach zaliczenia przedmiotu, jak i w projektach zewnętrznych. Jedną z takich inicjatyw jest seria projektów Round Square Collaborative Service Project.



Szóstą edycję prowadziła Path World School w Aravali. Celem lipcowej akcji była pomoc jednej z indyjskich szkół. Wraz z The Millennium School z Dubaju, Assam Valley School w Assam, Dhirubhai Ambani International School, Mumbai and Genesis Global School z Noida uczniowie biorący udział w projekcie zbudowali 6 toalet i 3 klasy dla dwóch szkół w Badshahpur, a także zabezpieczyli drogę prowadzącą do szkół.




Osoby biorące udział w projekcie przez kilka dni codziennie wstawały o 5 rano, by wykonać prace konieczne do wypełnienia projektu. Mimo trudności, jakie wiązały się z zadaniem entuzjazm nie opuścił ich ani na chwilę. Praca nad osiągnięciem naprawdę wartościowego celu z osobami z różnych państw i kultur jest, jak mówią uczestnicy akcji, doświadczeniem, którego nie da się do niczego porównać.



Zobaczcie filmik opowiadający o Round Square Collaborative Service Project:



Więcej informacji na ten temat najdziecie na IB Blogs tutaj.

20 sierpnia 2014

Żyjąc misją IB pomagają na Filipinach



W lipcu tego roku członkowie IB Asia Pacific pojechali na Filipiny, po tym jak wyspy zaatakował tajfun i odkryli, co oznacza na prawdę zmienić czyjeś życie na lepsze.

Tajfun Haiyan nawiedził Filipiny w listopadzie zeszłego roku i spowodował śmierć tysięcy osób, oraz pozbawił domu całe miliony ludzi. Członkowie IB Asia Pacific w Singapurze postanowili znaleźć sposób, w jaki mogliby wesprzeć odbudowę Filipin. Dziewięciu wolontariuszy wzięło więc udział w Bayani Challenge - inicjatywie, której celem jest zachęcenie ludzi do bycia “bohaterami” w rejonach dotkniętych skutkami tajfunu.

Ochotnicy z IB wybrali się do małego miasta Sogod i dołączyli do ponad 3000 osób, które działały już na terenie miasta. Pierwszego dnia swojej obecności w tym miejscu udali się do szkoły podstawowej, w której zdobyli szczegółowe informacje na temat sytuacji miejscowości.

W szkole uczyło się ponad 100 osób - nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Mimo ciężkiej sytuacji mieszkańców miasta, nauka nie przestałą być dla nich ważna - nadal aktywnie uczęszczali na zajęcia.

Drugi dzień na Filipinach upłynął pod znakiem malowania budynku. Kolejne były plątaniną lekcji, nowych przygód i prawdziwych wyzwań, które można podsumować następującą listą:
  • pomoc dla 450 dzieci
  • pomalowanie 53 klas szkolnych
  • zasadzenie 5 500 roślin
  • oczyszczenie 15 kilometrów drogi
  • oczyszczenie brzegu rzeki i szlaków

Tym, co zrobiło na wolontariuszach z IB największe wrażenie, była łatwość z jaką dogadywali się z tubylcami i innymi wolontariuszami, nieznająca bariery języka, wieku, kultury czy wykształcenia. Pomoc Filipińczykom jest dla nich ważnym doświadczeniem, ponieważ swoimi działaniami zmienili na lepsze życie wielu osób.

Obecnie Światowe Centrum IB w Singapurze pracuje nad połączeniem ze szkołą w Sogod.
Podjęcie się takiego wyzwania przez przedstawicieli IB najlepiej wyraża wartości International Baccalaureate, wśród których jest również odpowiedzialne dbanie o potrzeby własne i innych.

Więcej na ten temat przeczytacie na IB Community Blog.

14 sierpnia 2014

Kolejne badania dowodzą, że założenia IB to nie tylko górnolotne idee


W ciągu ostatnich kilku lat IBO szczególnie skupia się na rozwoju badań, które sprawdzą wpływ programu IB na rozwój uczniów biorących w nim udział. Również w bieżącym roku działa na tym polu aktywnie - poniżej prezentujemy małe podsumowanie.

W tym roku IB przeprowadziło całą serię badań, które miały sprawdzić, jak skutecznie program matury międzynarodowej przygotowuje uczniów do nauki na poziomie uniwersyteckim i do dorosłego życia. Wyniki badań zebrano i podsumowano. Do kluczowych wniosków zaliczono następujące:
  • absolwenci IB rzadziej rezygnują ze studiów
  • absolwenci IB są lepiej przygotowani do wymagań, jakie przed studentami stawiają uczelnie
  • absolwenci IB charakteryzuje dojrzalsza postawa obywatelska i większa wiedza na temat praw i obowiązków obywatelskich
  • ukończenie programu IB przygotowuje uczniów z całego świata do nauki na najlepszych uniwersytetach

Więcej na temat podsumowania badań przeczytacie na IB Community Blog. Pełne podsumowanie projektów badawczych znajdziecie pod tym linkiem.

12 sierpnia 2014

Dyplom IB zobowiązuje: Absolwent inżynierii biomedycznej pomaga chorym na gruźlicę



Urodził się w Wietnamie, dorastał w Niemczech, a wykształcenie zdobył w Stanach Zjednoczonych - Luan Vo Nguyen Quang od początku wiedział, że jego życie powiedzie go w różne miejsca świata. Z Europy do Teksasu przeniósł się jeszcze przed ukończeniem programu IB w Awty International School, a teraz swoje umiejętności wykorzystuje w towarzystwie Friends for International Turebculosis Relief.

Po zdobyciu dyplomu IB Luan kontynuował naukę w University of Pennsylvania’s School of Engineering and Applied Sciences, gdzie ukończył studia z inżynierii biomedycznej. Jego naukowe osiągnięcia pozwoliły mu rozwijać karierę w kierunku farmacji i finansów. Po siedmiu latach aktywności w tych obszarach poczuł, że brakuje mu nowych wyzwań. Obecnie skupia się na rozwiązywaniu problemów najbiedniejszych poprzez poszukiwanie leków i nowych terapii dla chorych na gruźlicę.

Na decyzję o tak dużej zmianie w życiu wpływ miały dwa bardzo ważne w jego życiu zdarzenia - poznanie Tiffany - jego żony oraz śmierć kuzyna, który zmarł właśnie z powodu choroby i trudnych warunków życiowych uniemożliwiających mu powrót do zdrowia.

Wraz z żoną postanowili przenieść się do Nowego Delhi, gdzie zaangażowali się w prace społeczne - ona w gospodarowaniu odpadami, on z służbie zdrowia. To właśnie tutaj Luan uświadomił sobie, jak dużym problemem jest gruźlica i postanowił przyczynić się do walki z tą chorobą. Po czasie Luan przeniósł się do Wietnamu, gdzie ze swoimi przyjaciółmi z Niemiec założyli towarzystwo Friends for International Turebculosis Relief. Dla organizacji pracuje na cały etat i całkowicie pro - bono. Największym wyzwaniem w jego pracy jest brak środków na badania, edukację i profilaktykę. Pieniędzy brakuje również na projekty związane z testowaniem nowych leków i terapii. Mimo tych trudności Luan robi wszystko, by organizacja działała na pełnych obrotach.

Jaką radę ma Luan dla tych, którzy chcieliby wybrać podobną ścieżkę życiową? Poleca, by nie robić tego w pojedynkę - warto zbudować sobie sieć wsparcia, otoczyć się osobami, którym przyświeca podobny lub nawet ten sam cel.

Pytany o to, co cało mu IBDP Luan mówi, że nauczył się doceniać inne kultury, mierzyć się z przeciwnościami, doceniać owoce ciężkiej pracy i znajdować w sobie odwagę do przekraczania granic.
Inną wartością wyniesioną z nauki w programie międzynarodowej matury są przyjaźnie, jakie udało mu się zawrzeć w szkolnych latach, utrzymywane do dziś.

Jego ostatni projekt związany z IB miał miejsce całkiem niedawno, kiedy na początku tego roku współorganizował wycieczkę w ramach CAS i antropologii dla British International School of Jeddah, a także podczas wykładów dla British International School of Ho Chi Minh City na temat gruźlicy.

Więcej na temat Luana i jego pracy dla Friends for International Turebculosis Relief przeczytacie na blogu IB Alumni Network.

6 sierpnia 2014

Jak wygląda rekrutacja na zagraniczne uczelnie - przypomnienie

[fot. The Guardian]

W 2012 roku na naszym blogu poświęciliśmy trochę miejsca zagadnieniu rekrutacji na zagraniczne uczelnie. Dziś chcielibyśmy o tym nieco przypomnieć.

Proces rekrutacyjny na poszczególne uniwersytety na świecie może się różnić w zależności od przyjętych przez dany ośrodek akademicki przepisów.

Na naszym blogu opisaliśmy rekrutację do następujących uniwersytetów:

Chcielibyście, abyśmy rozwijali ten temat na naszym blogu?