13 czerwca 2012

Ja wygląda rekrutacja na zagranicznych uczelniach: Oxford UniversityPisaliśmy niedawno o tym, jak wygląda rekrutacja na polskie uczelnie absolwentów z dyplomem Matury Międzynarodowej. Ciekawi zapewne też jesteście, jak wygląda to na uczelniach zagranicznych. No cóż... Tutaj sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, ponieważ zagraniczne uczelnie reprezentują bardzo różną politykę rekrutacyjną. Postanowiliśmy zatem wybrać kilka uniwersytetów i zaprezentować na ich przykładzie procedurę naboru na studia za granicą.

Rozpocznijmy od Oxfordu. O uczelni tej pisaliśmy już na naszym blogu. Jest to jeden z najsławniejszych uniwersytetów na świecie, przez co zapewne dołączenie do grona jego studentów wydaje się ogromnie trudnym przedsięwzięciem, a sam Oxford zdaje się być nie możliwą do zdobycia twierdzą.
Całe szczęście ta wizja znika w momencie, w którym zaglądamy na stronę internetową uczelni. W zakładce poświęconej kandydatom w bardzo przyjazny sposób krok po kroku co, jak i kiedy zrobić, by aplikować na studia wyjaśnia filmik:dostępny na stronie internetowej Oxfordu

Aby złożyć aplikację na studia na Oxfordzie trzeba przejść 10 kroków:
1. Wybrać kierunek - lista dostępna jest tutaj
2. Sprawdzić wymagania, jakie musi spełniać kandydat - generalne wymogi znajdują się tutaj; wymagania dla konkretnych kierunków tutaj.
3. Sprawdzić proces rekrutacyjny dla swojego kierunku (czy obowiązuje nas test - tutaj lista kierunków dla któych trzeba zdawać test, czy też praca pisemna - tutaj jest lista kierunków, które wymagają pracy pisemnej)
4. Wybieramy college (akademię/kollegium/uczelnię), na której chcemy studiować, chyba że wysyłamy aplikację otwartą. Oxford jest coś specyficzny - Uniwersytet ten składa się bowiem z wielu uczelni, skupia je i tworzy z nich całość. O co w tym chodzi i jak wybrać college najlepiej pokaże Wam ten filmik:Tutaj znajduje się lista kierunków, według której możemy sprawdzić listę oferujących je uczelni.
5. Wypełniamy formularz UCAS.
6. Jeśli znaleźliście się na liście kandydatów, dostaniecie zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Na czym polega taka rozmowa przeczytacie tutaj.
7. Jeśli znajdzie się dla Was miejsce na wybranej uczelni otrzymacie ofertę
8. Aby oferta stała się rzeczywistością trzeba dopełnić kryteria formalne i wymogi egzaminacyjne (test, praca pisemna).
9. Przedostatni etap to nic innego jak czekanie na wyniki i potwierdzenie, czy miejsce na Oxfordzie na nas czeka.
10. Tak - miejsce czeka! Zaczynamy :)

Bardzo ważne jest podkreślenie w tym momencie, że na zagranicznych uczelniach terminy aplikacji często są zupełnie inne niż na polskich. Jeśli ktoś poważnie myśli o Oxfordzie, powinien zawczasu rozeznać się, jak rekrutacja rozkłada się w czasie. Na nadchodzący rok akademicki złożenie podania jest już niemożliwe, ponieważ etap ten zaczyna się we wrześniu rok wcześniej. Jeśli ktoś zaspał, albo dopiero teraz pomyślał o takim sposobie na studia, to terminy, jakie obowiązują w procedurze aplikacyjnej wyglądają następująco:

1. Najpierw wybieramy kierunek, sprawdzamy wymagania, wybieramy college - na to czas jest do września 2012.
2. 1 września 2012 rozpoczyna się okres wypełniania aplikacji w UCAS; okres ten trwa do 15 października 2012.
3. W grudniu 2012 pojawia się lista kandydatów, rozsyłane są zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną i w tym samym miesiącu też te rozmowy się odbywają.
4. W połowie stycznia 2013 kandydaci otrzymują oferty miejsc.
5. Do sierpnia 2013 znane będą ostateczne wyniki egzaminów i ocen, które miały miejsce w procesie rekrutacji, a także podana zostanie ostateczna lista kandydatów.
6. Studia rozpoczynają się w październiku 2013.

Jak wygląda sytuacja absolwentów IB w tym całym długim procederze? Otóż tak jak już nieraz pisaliśmy ich dyplom traktowany jest równoznacznie z maturą angielską. Nie ma żadnych dodatkowych egzaminów dla osób po IBDP (oprócz tych wymaganych od wszystkich w ramach rekrutacji na konkretny kierunek). Strona internetowa podaje, że zwykle wystarczy ocena na poziomie 38 - 40 punktów, z 6 i 7 punktami z przedmiotów rozszerzonych.

Jak widać dostać się na Oxford nie jest trudno z przyczyn formalnych. Być może trudność sprawia poziom wymagań, ale nie można powiedzieć, że uniwersytet ten nie jest otwarty wobec studentów zagranicy. Wszystkim, którzy startują na Oxford życzymy więc powodzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.