20 czerwca 2012

Ja wygląda rekrutacja na zagranicznych uczelniach: Harvard UniversityTak jak obiecaliśmy - rekrutacji na zagraniczne uczelnie poświęcimy więcej miejsca na naszym blogu i dziś pod lupę bierzemy Harvard University.

Harvard daje kandydatom możliwość wyboru dwóch okresów aplikowania, tzw. Early Action oraz Regular Action. Jeśli kandydat wybiera Early Action składa aplikację do 1 listopada i wynik otrzymuje w połowie grudnia. W przypadku Regular Action kandydat składa aplikację do 1 stycznia i odpowiedź otrzymuje 1 kwietnia. Aplikacja w trybie Early Action jest krótsza.Więcej informacji na temat Early Action program znajdziecie tutaj.

Harvard stawia przed aspirującymi do bycia studentem tej prestiżowej uczelni dość skomplikowane wymagania. Każdy kandydat musi zdać SAT - Scholastic Assessment Test (www.sat.org/index) egzamin z matematyki i angielskiego - jeden z najważniejszych egzaminów lub ACT - American College Testing Assessment Test (www.act.) egzamin z kilku przedmiotów na poziomie szkoły średniej, także dwa egzaminy SAT Subject Test (testy przedmiotowe na poziomie szkoły średniej).
Uczniowie, których językiem ojczystym nie jest angielski, nie muszą przedkładać STA Subject Test w tym języku.
Wyniki egzaminów muszą być zatwierdzone przez odpowiednie komisje. Bez takiego potwierdzenia aplikacja nie będzie kompletna.

Jeśli chodzi o rozłożenie procesu rekrutacji w czasie, to w przypadku Harvard University wygląda to następująco:
- wiosną należy rozpocząć zdawanie wymaganych testów;
- do jesieni należy przesłać dokumenty aplikacyjne i wpłacić opłatę rekrutacyjną w wysokości 75 dolarów;
- w październiku rozpoczyna się proces rozpatrzenia wniosków wszystkich kandydatów; kandydaci aplikujący w trybie Early Action właśnie w tym czasie powinni zdać wymagane egzaminy;
- do 1 listopada wszyscy kandydaci w trybie Early Action muszą złożyć wszystkie wymagane dokumenty;
- do 15 grudnia pojawiają się wyniki rekrutacji w trybie Early Action;
- 1 stycznia do ostateczny termin na składanie dokumentów w trybie Regular Action;
- na przełomie marca i kwietnia pojawiają się wyniki rekrutacji w trybie Regular Action;
- 1 maja to termin na ostateczne zdeklarowanie się i ogłoszenie list studentów.

Stan swojej aplikacji można na bieżąco sprawdzać tutaj.

Jeśli chodzi o kandydatów spoza USA i Kanady, to obowiązuje ich taka sama procedura rekrutacyjna - aplikacja musi być przetłumaczona, powinni zdać wymagane egzaminy, co nie oznacza, że wyniki dodatkowych testów, czy też wyjątkowo nas interesująca Międzynarodowa Matura nie mają znaczenia. Kandydaci zachęcani są do przedłożenia dyplomów. Podobnie jeśli chodzi o certyfikaty językowe - mile widziany jest TOEFL , czyli "Test of English as a Foreign Language", czy też International English Language Test (IELTS).

Trzeba też zwrócić uwagę jedną bardzo ważną sprawę w przypadku wszystkich uczelni amerykańskich - różnicę między collegem a uniwersytetem. Po szkole średniej, ze zdaną maturą możemy kontynuować naukę na poziomie undergraduate - czyli możemy aplikować na college, który oferuje naukę właśnie na takim poziomie. Na uniwersytet, którego poziom to graduate, można aplikować dopiero po ukończeniu collegu lub po 4 latach studiów.

Tutaj znajdują się najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi. Więcej na temat samej rekrutacji przeczytacie na stronie Harvard Univeristy.

Jak widać rekrutacja na Harvard wygląda zupełnie inaczej niż na Oxfordzie. Nie oznacza to jednak, że nie jest możliwe, aby dostać się na tą uczelnię. Zarówno pod względem formalnym jak i finansowym jest to to osiągalny cel (Harvard oferuje wiele możliwości uzyskania stypendium).
Opisaliśmy rekrutację na tą uczelnię w sposób bardzo ogólny i wszystkich zainteresowanych zachęcamy do przekopania strony internetowej Uniwersytetu :)

3 komentarze:

  1. Może się przydać
    https://ebookpoint.pl/ksiazki/jak-przygotowac-sie-do-egzaminu-ielts-poradnik-studenta-dla-studenta-justyna-tarnowska,s_005r.htm

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli chodzi o szkolenia pracownicze, gorąco polecam www.qes.pl!

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za dodanie komentarza.