28 maja 2013

Grupy przedmiotowe w The International Baccalaureate Diploma Programme - grupa piąta - Mathematics: Mathematical studies SL


W zeszłotygodniowym poście rozpoczęliśmy opis piątej już grupy przedmiotów, jakie oferuje program The International Baccalaureate Diploma Programme. Zaznaczyliśmy, że w jej skład wchodzą cztery różne kursy matematyki, które spełniać mają różne potrzeby uczniów, dla których wybór przedmiotu w piątej grupy jest obowiązkowy. Dziś przybliżymy Wam pierwszy z nich: Mathematical studies SL.

Kurs Mathematical studies SL dostępny jest, jak sama nazwa wskazuje, jedynie na poziomie podstawowym. Przeznaczony jest dla uczniów o różnym poziomie wiedzy i umiejętności. Jest zaprojektowany tak, by zachęcić do docenienia matematyki uczniów, którzy swojej naukowej przyszłości nie chcą wiązać z tym przedmiotem. Osoby podejmujące się nauki tego kursu muszą posiadać podstawowe umiejętności i podstawowy zakres wiedzy z matematyki.

Przedmiot koncentruje się na matematyce, która może być stosowana w kontekście innych poznawanych dziedzin wiedzy, wykonywanych zadań naukowych, a także do codziennego życia.

Kurs obejmuje pracę projektową, które stanowią unikalną cechę obrębie tej grupy kursów: uczniowie muszą przedstawić projekt - pracę pisemną stworzoną pod okiem nauczyciela na podstawie własnych badań. Taki praktyczny projekt jest okazją do spróbowania poprowadzenia matematycznego dochodzenia w kontekście innego przedmiotu, hobby lub zainteresowania przy użyciu umiejętności nabyte przed i w trakcie nauki Mathematical studies. Wypełnienie tego zadania pozwala uczniom zadać swoje własne pytania i wziąć na siebie odpowiedzialność za część przebiegu studium matematyki w ramach tego przedmiotu.

Kurs Mathematical studies SL wybierają najczęściej Ci uczniowie, którzy nie są zainteresowani naukami ścisłymi i samą dziedziną. Przedmiot ma więc charakter bardziej twórczy, nie ogranicza ucznia ściśle określonymi algorytmami, ale pozwala dostrzec praktyczne zastosowanie matematyki w problemach innych nauk i życia codziennego.

Bardziej twórczy i lekki charakter mają również prowadzone zajęcia. Ich celem jest ujęcie matematyki w sposób uwydatniający jej praktyczne znaczenie i elastyczność zastosowania w różnych koncepcjach.

Każdy uczeń, który chciałby rozwijać się w bardziej ścisłym kierunku zachęcany jest do wyboru innego kursu matematyki, a te opiszemy już w następnych postach.


24 maja 2013

Uczennica programu IB otrzymała prestiżową nagrodę


Arthi Nachiappan to osiemnastolatka, która uczy się w klasie z programem IB w Bilborough College w Nottingham. Świat usłyszał o niej w momencie, gdy otrzymała nagrodę w Wielkiej Brytanii za znaczący wkład w promowanie międzynarodowej, globalnej świadomości. 

Złota Nagroda Sixth Form Colleges za International Understanding - jednen z kluczowych elementów iduhonorowała jej udział w szkolnym projekcie w Sierra Leone. Językiem ojczystym Arthi jest angielski, oprócz tego płynnie posługuje się Tamil, którego znajomość wyniosła z domu. Ponadto studiuje hiszpański oraz francuski i zna trochę polski.

Poniżej przedstawiamy krótki wywiad z Arthi Nachippan:

  • Jak wymyśliłaś projekt Sierra Leone?
Pomysł na projekt wyszedł podczas naszego kontaktu z alumnami z Methodist Boy’s High School w Freetown. Zaczęliśmy rozmawiać o sytuacj ichi szkoły oraz dostrzegliśmy jaka pomoc jest potrzebna. Potem wraz ze znajomymi z IB stworzyliśmy drużynę organizacyjną Projektu Sierra Leone rozpoczęliśmy zbiórkę funduszy oraz pracowaliśmy nad podniesieniem świadomości problemów które dotyczą tego miejsca. Myślę, że projekt odwoływał się do pomagania w kształceniu, które jest nam przecież bliskie. Dlatego pomoc studentom, z jednej strony podobnym do nas, jednak mającym mniej szans na rozwój było czymś, na co musieliśmy zwrócić uwagę.
  • Czy możesz opowiedzieć bardziej szczegółowo jak działał projekt?
Podczas trwania projektu, utrzymywaliśmy kontakt korespondencyjny z przewodniczącym Methodist Boys’ Highs School i dyskutowaliśmy o naszej edukacji, szkołach a nawet ulubionych drużynach piłkarskich. Zrozumieliśmy, że tak naprawdę mamy wspólne problemy i zainteresowania pomimo życia na dwóch różnych kontynentach. Oni, podobnie jak my, cenili edukację i starali się powiększać swój potencjał aby odnieść sukces w przyszłości.

Współpracowaliśmy również z drużyną Young Enterprise, której w tamtym czasie byłam członkiem. Dzięki temu koszulka promująca Projekt pojawiła się zarówno na fan page’u jak i na stronie internetowej Young Enterprise. W ramach współpracy z YE, zbudowaliśmy małą firmę i wybraliśmy produkt, który chcieliśmy sprzedawać: organiczną koszulkę z flagą oraz międzynarodowym motto dotyczący podnoszenia świadomości problemów dotykających Sierra Leone. To wszystko nie mogłoby się wydarzyć gdyby nie współpraca dwóch zespołów: naszego IB oraz zespołu z Young Enterprise.

  • Dlaczego wybrałaś program IB?
Podoba mi się pomysł oraz zasady IB: jest skupiony na niezależnym myśleniu, na równym traktowaniu różnych dyscyplin naukowych. W mojej ocenie jest to najlepsza droga by stać się w pełni wykształconym człowiekiem. Myślę, że umiejętności, które mogę zdobyć dzięki IB będą niezastąpione, bez względu na to co będę robić w przyszłości. Nie spodziewałam się natomiast, że podczas uczestnictwa w tym programie będę mogła tak wiele nauczyć się od zmotywowanych i pełnych pasji osób, z którymi pracuję każdego dnia podczas zajęć. Stałam się bardziej otwarta i kreatywna dzięki doświadczeniom zdobytym w klasie IB. Chciałabym aby więcej studentów mogło korzystać z tego programu.

  • Planujesz uczęszczać do St. John’s College w Oxfordzie? Jeśli tak, to kiedy zaczynasz?
Zaakceptowałam opcję uczenia się w St. John’s College w Oxfordzie aby studiować filozofię, politykę i ekonomię. Planuję zacząć tam naukę, jeśli uzbieram odpowiednią liczbę punktów podczas egzaminów IB. Mam nadzieję rozpocząć te studia w październiku.



22 maja 2013

Grupy przedmiotowe w The International Baccalaureate Diploma Programme - grupa piąta - Mathematics

[źródło]
Dzisiejszym wpisem przechodzimy do opisu kolejnej grupy przedmiotów, już piątej, matematyki.
Matematyka to jeden z obowiązkowych przedmiotów, który musi wybrać każdy uczeń przystępujący do programu.

International Baccalaureate Diploma Programme oferuje cztery kursy matematyki:

Udostępnienie czterech różnych kursów matematyki pozwala na dostosowanie poziomu i zakresu tematycznego przedmiotu do potrzeb ucznia i konkretnych kierunków studiów, które będzie on chciał podjąć w przyszłości lub jego aspiracji zawodowych.

Celem zajęć prowadzonych w ramach matematyki jest umożliwienie uczniom:
  • poznania matematycznej wiedzy, koncepcji i zasad 
  • rozwoju logicznego, krytycznego i kreatywnego myślenia 
  • używania i doskonalenia zdolności do myślenia abstrakcyjnego i generalizacji 

Uczniów zachęca się również, by docenili międzynarodowy wymiar matematyki i wielości jej perspektyw kulturowych i historycznych.

O konkretnych kursach matematyki będziemy pisać w kolejnych artykułach! Zapraszamy już w przyszłym tygodniu ;)



21 maja 2013

Uniwersytety świata: Uniwersytet Columbia

[źródło]

Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku (oficjalna nazwa: Columbia University in the City of New York, Columbia University lub Columbia)
to amerykański uniwersytet, należący do Ligi Bluszczowej (Ivy League). Jest to prywatna instytucja szkolnictwa wyższego, działająca w Nowym Jorku. Kampus uniwersytecki leży w samym centrum miasta, w dzielnicy Manhattan. Jest najstarszą uczelnią w stanie Nowy Jork i piątą najstarszą w Stanach Zjednoczonych. Jest również jednym z dziewięciu Uniwersytetów Kolonialnych założonych jeszcze przed rewolucją amerykańską i uzyskaniem przez Stany niepodległości.

Uniwersytet został założony królewskim aktem fundacyjnym z dnia 31 października 1754 roku jako King's College przez Jerzego II Hanowerskiego, króla Wielkiej Brytanii. W 1794 roku ogłoszeniu przez USA niepodległości uczelnia została przemianowana na cześć Krzysztofa Kolumba na Columbia College. W 1896 rada powiernicza zatwierdziła do użytku obecną nazwę Columbia University. 
[źródło]
W Uniwersytecie Columbia co roku kształci się ok. 18 tys. nowych studentów, a jego personel naukowy liczy ok. 5 tys. osób.

Uczelnia składa się z licznych wydziałów, oraz powiązanych z nią instytucji edukacyjnych. Są to: 
  • Graduate School of Architecture, Planning and Preservation - architektura i planowanie 
  • School of the Arts - film, teatr, literatura, sztuki wizualne 
  • Faculty of Arts and Sciences - nauki społeczne, humanistyczne i przyrodnicze 
  • Graduate School of Arts and Sciences - nauki społeczne, humanistyczne i przyrodnicze - programy M.A. i Ph.D. 
  • Barnard College (instytucja powiązana) - nauki społeczne, humanistyczne i przyrodnicze 
  • Graduate School of Business - szkoła biznesowa (programy MBA) 
  • Columbia College - nauki społeczne, humanistyczne i przyrodnicze 
  • School of Continuing Education - programy M.Sc. - nauki przyrodnicze i społeczne; studia podyplomowe, szkolenia dla profesjonalistów 
  • College of Dental Medicine - stomatologia 
  • The Fu Foundation School of Engineering and Applied Science - nauki inżynieryjne i stosowane 
  • School of General Studies - sztuki wyzwolone 
  • Postbaccalaureate Premedical Program - studia pre-medyczne dla posiadaczy dyplomu bakałarza 
  • School of International and Public Affairs - stosunki międzynarodowe, administracja 
  • Jewish Theological Seminary (instytucja powiązana) - teologia, studia judaistyczne 
  • Graduate School of Journalism - dziennikarstwo 
  • School of Law - prawo 
  • School of Nursing - szkoła pielęgniarska 
  • College of Physicians and Surgeons - medycyna 
  • Mailman School of Public Health - zdrowie publiczne 
  • School of Social Work - studia związane z pracą społeczną 
  • Teachers College (instytucja powiązana) - studia dla przyszłych nauczycieli 
  • Union Theological Seminary (instytucja powiązana) - teologia 

Uczelnia zarządza Nagrodą Pulitzera, a także posiada największą liczbę noblistów ze wszystkich ośrodków akademickich na całym świecie.

Jednymi z najważniejszych odkryć i badań wykonanych na Uniwersytecie wymienić należy powstanie radia FM i opracowanie technologii laserowej. To tutaj po raz pierwszy rozszczepiono atom uranu, opracowano algorytm MPEG-2 i współtworzono technologię telewizorów LED.

Wśród absolwentów Columbii znaleźć można trzech prezydentów Stanów Zjednoczonych: Baracka Obamę, Theodore'a Roosevelta i Franklina Delano Roosevelta, jak również prawie trzydzieści zagranicznych głów państw i czterdziestu laureatów Nagrody Nobla. Oprócz tego stu czterech laureatów Nagrody Pulitzera oraz dwudziestu pięciu zdobywców Oscara.

Po więcej informacji na temat uniwersytetu, zapraszamy na stronę http://www.columbia.edu/.

[źródło]

16 maja 2013

Odkryj swoją kreatywną stronę - nie bój się myśleć poza schematami


Egzaminy w toku, więc spieszymy z kolejną garścią porad, byście bez trudu przetrwali ten trudny czas. Tym razem przedstawimy Wam kilka rad, jak pobudzić kreatywność, która z całą pewnością przyda Wam się podczas egzaminów IB.

Po pierwsze musicie pamiętać, że kreatywność potrzebuje spokoju, wolności, ale także trochę… zorganizowania:
  • Często ciekawe pomysły przychodzą Nam w najmniej oczekiwanym momencie, zawsze więc warto mieć pod ręką coś do zapisywania myśli
  • Nie bój się – staraj się myśleć poza utartymi schematami i paradygmatami
  • Zapomnij o ‘killer phrases’ – czyli zdaniami typu: „to nigdy nie zadziała”, „nie mam na to czasu”, „już tego próbowałem” „to dobry pomysł, ale nie jest do zrealizowania” itd.
  • Pamiętaj, że większość zagadnień ma więcej niż jedno dobre rozwiązanie – nie skupiaj się więc na znalezieniu tylko jednego, szukaj alternatyw
  • Rób krótkie ćwiczenia umysłowe – np. w ciągu 2 minut wypisz wszystkie wyrazy zaczynające się na przykład literę ‘k’. Innym ćwiczeniem pobudzającym kreatywność jest wymyślenie dwóch pozornie niepowiązanych przedmiotów i próby wymyślenia łączącego ich faktu np.: agrafka i drzewo. Możesz też wraz ze znajomymi bawić się w wymyślanie niestandardowych zastosowań dla różnych przedmiotów.
  • Nie bądź przedwcześnie krytyczny – póki szukasz rozwiązań problemów zapisuj wszystkie pomysły, nigdy nie wiesz, który z nich okaże się najlepszy
  • Przerwij rutynę – szukając ciekawych pomysłów zrób coś, co pozwoli Ci odpocząć od codziennego rytmu dnia, wyjedź gdzieś, przespaceruj się, wróć do domu rowerem a nie autobusem. Nigdy nie wiesz gdzie spotkasz inspirację.
  • Zastosuj metodę Disneya – na każde zagadnienie spojrzyj z trzech różnych perspektyw – marzyciela, krytyka i realisty.
  • Dobre pomysły to często proste rozwiązania. Nie komplikuj za bardzo rozwiązania
  • Bądź zrelaksowany – gdy będziesz w dobrym nastroju kreatywne pomysły szybciej pojawią się w Twojej głowie
Szukasz więcej pomysłów jak myśleć kreatywnie? Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku, jest po angielsku, więc przy okazji poćwiczycie język ;)



15 maja 2013

Słynni absolwenci programu IB: Karen Mok

[źródło]
W wcześniejszych wpisach, opisywaliśmy Sarę Tan - absolwentkę IB która wybrała branżę rozrywkową jako swoją drogę kariery. Dzisiaj przedstawiamy Wam kolejną osobę , która wybrała karierę w show-businessie.

Karen Joy Morris (ur. 2 czerwca 1970), lepiej znana jako Karen Mok lub Mok Man-wai, jest uznaną w Chinach aktorką i piosenkarką.

Karen ma mieszane pochodzenie - jej ojciec jest pół-Chińczykiem, pół-Walijczykiem, a matka pół-Chinką, ćwierć-Iranką i ćwierć Niemką. Jest siostrą pisarza i producenta Trevora Morrisa.

Ukończyła Diocesan Girls' School w Hongkongu gdzie uczęszczała do szkoły podstawowej i liceum i gdzie uzyskała dyplom matury międzynarodowej.
W 1987 roku opuściła Hongkong i rozpoczęła studia za granicą. Studiowała we Włoszech na United World College of the Adriatic i w Londynie na Uniwersytecie Londyńskim, gdzie wyspecjalizowała się w literaturze włoskiej. Zna angielski, kantoński, mandaryński, włoski i francuski.

Karen wystąpiła w ponad 40 filmach, oraz nagrała 17 albumów muzycznych. W ciągu swojej kariery zdobyła wiele nagród azjatyckiego przemysłu filmowego i fonograficznego. Jej ostatnia płyta „Somewhere I belong” jest jej pierwszym wydawnictwem nagranym w języku angielskim (pod tym linkiem znajdziecie jedną z piosenek z tej właśnie płyty).

Artystka jest zaangażowaną obrończynią praw zwierząt. Pomagała między innymi niedźwiedziom w Chinach, które są męczone i przetrzymywane z złych warunkach ze względu na ich żółć, która jest wykorzystuje się w celach medycznych.

W 2007 roku, uczestniczyła w kampanii MTV EXIT przeciwko handlowi ludźmi w Azji. Obecnie pełni funkcję ambasadora UNICEF, SPCA, Animals Asia Foundation, Habitat for Humanity, Enlighten-Action for Epilepsy i Roll Back Malaria (RBM).

W 2008 roku wypuściła w Hongkongu swoją własną markę perfum.

Karen jest gwiazdą znaną głównie w Azji, niemniej jej próby wyjścia na zachód są coraz bardziej widoczne. Kto wie, może za jakiś czas usłyszymy o niej nieco więcej.

Jeśli chcecie poznać lepiej Karen i dowiedzieć się o jej planach zapraszamy na stronę internetową www.karenmok.com

9 maja 2013

Porady absolwentów na egzaminy maturalne!

Na blogu Absolwentów IB pojawiło się zestawienie porad jak przygotowywać się do egzaminów. Ich autorami są absolwenci matury międzynarodowej. Specjalnie dla Was opublikujemy dziś ich rady na szybkie powtórki oraz na to, jak radzić sobie z egzaminem, z nadzieją, że skorzystacie z nich podczas tegorocznej matury:

  • Zapomnijcie o książkach i po prostu skupcie się na egzaminach. To dzięki książką dotarliście tak daleko, a egzaminy niedługo się skończą – Lidia Lunque, absolwentka z Norwegii.
  • Nie przeciążajcie się nauką, bo możecie wiele zapomnieć. Najlepiej jest napisać na kartce papieru dane zagadnienie i sprawdzić ile faktów się z niego pamięta. Jeśli jesteście prawdziwymi dziećmi IB – będziecie wiedzieć jak je potem wykorzystać i zbudować z nich prawidłową odpowiedź. Dobrze wiedzieć w czym jest się dobrym, a gdzie są nasze słabe strony. Ucz się tego co pamiętasz gorzej i staraj się powiększać swoją wiedzę, zamiast uczyć się ogólnych zagadnień – Gia Veronica Boada-Vera, absolwentka ze Stanów Zjednoczonych.
  • IB nie jest trudne o ile nie spanikujesz. Porada: przejrzyj testy z poprzednich lat, tony poprzednich egzaminów. Powodzenia – Melkar Muallem absolwentka z Palestyny.
  • Kiedy egzamin się rozpoczyna, weź głęboki oddech, aby się uspokoić. Zrób to zanim otworzysz test i zaczniesz pisać. Zbierz przemyślenia i ułóż je w punkty zanim napiszesz cokolwiek – szczególnie jeśli jest to egzamin z języka. Podobnie zachowuj się przy egzaminach ustnych – żaden egzaminator nie pomyśli o Tobie źle, jeśli po prostu powiesz: „To naprawdę interesujące pytanie, czy mogę przez moment się nad nim zastanowić?” Im bardziej uporządkujesz swoje myśli, tym lepszy wynik osiągniesz. Powodzenia – Famin Ahmed, absolwent z Indii.
  • Śpij, śpij, śpij. To bardzo ważne by wypocząć dzień przed egzaminem. Nie zapomnij też o zdrowym śniadaniu. Nie chcesz chyba myśleć cały czas o jedzeniu, zwłaszcza w czasie trwania testu. W trakcie przygotowań do egzaminu staraj się zrobić jak najwięcej próbnych testów. Rozwiązuj je z określonym czasowo limitem (tak jakbyś był na prawdziwym egzaminie) i poproś nauczyciela o sprawdzenie pracy. W ten sposób dowiesz się, jak mógłby pójść Twój prawdziwy egzamin IB – Fran Avila, absolwent z Meksyku.
  • Najbardziej praktyczne: „Upewnij się, że wypełniasz właściwe sekcje na egzaminie” – Martin Callen absolwent z Stanów Zjednoczonych.

Czy macie jakieś inne egzaminacyjne porady? Jeśli tak, to podzielcie się nimi z nami. I pamiętajcie – życzymy Wam powodzenia! ;)

8 maja 2013

Filmik promujący IB WSC 2013


Dziś mamy dla Was koleją informację na temat IB World Students Conference 2013!
Tym razem zachęcamy Was do udziały w tym niezwykłym międzynarodowym wydarzeniu z pomocą promocyjnego filmiku:



Tak wygląda wideo z zeszłego roku:


Kto chciałby pojechać?


7 maja 2013

Uniwersytety świata: Ruprecht - Karls - Universität Heidelberg

[źródło]

Uniwersytet Ruprechta-Karola w Heidelbergu (Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg) to najstarsza niemiecka uczelnia, mieszcząca się w mieście Heidelberg. Został założony w 1386 roku przez elektora Palatynatu Ruprechta na mocy bulli papieża Urbana VI wydanej w 1385 roku. Był to trzeci uniwersytet Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego (po uczelniach w Wiedniu i Pradze). Początkowo na uniwersytecie nauczano filozofii, teologii, prawa oraz medycyny. Duży wpływ na uczelnię miała reformacja - stała się ona wówczas centrum kalwinizmu.

W trakcie wojny z Francją w 1693 roku, uniwersytet został zniszczony i czasowo zamknięty. W XVIII wieku, na skutek działań kontrreformacji uczelnia straciła swój protestancki charakter. W 1802 roku została zreorganizowana i przekształcona przez Karola Badeńskiego w instytucję państwową. Od tego momentu nosi swoją aktualną nazwę.

Uczelnia zatrudnia ponad 15000 pracowników akademickich, większość z nich to lekarze zatrudnieni w Szpitalu Uniwersyteckim. Uniwersytet rejestruje łącznie 26741 studentów, w tym 5118 studentów zagranicznych.

Uczelnia składa się z 12 wydziałów:
  • Wydziału Psychologii i Nauk Kulturowych 
  • Wydziału Nauk Biologicznych 
  • Wydziału Chemii i Nauk o Ziemi 
  • Wydziału Ekonomii i Nauk Społecznych 
  • Wydziału Prawa 
  • Wydziału Matematyki i Informatyki 
  • Wydziału Medycyny 
  • Wydziału Medycyny w Mannheim 
  • Wydziału Neofilologii 
  • Wydziału Filozofii i Historii 
  • Wydziału Fizyki i Astronomii 
  • Wydziału Teologicznego 

Uniwersytet w Heidelbergu zajmuje wysokie pozycje w międzynarodowych rankingach. Według QS World University Rankings 2011/2012 był najlepszym niemieckim uniwersytetem, natomiast na świecie zajmował 53 miejsce. Szczególnie dobrą reputacją cieszy się Wydział Fizyki i Astronomii. W rankingu laureatów Nagrody Nobla związanych z uczelnią, zajmuje 1 miejsce w Niemczech, 4 w Europie i 13 na świecie.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.uni-heidelberg.de
[źródło]

[źródło]



1 maja 2013

Rozpiska egzaminów 2013


Zobaczcie, kiedy maturzyści będą pisać poszczególne egzaminy w tym roku.
Trzymamy za Was kciuki!