10 października 2013

Grupy przedmiotowe w The International Baccalaureate Diploma Programme - grupa piąta - Mathematics: Mathematics HL

[źródło]
Dzisiejszym wpisem powracamy do cyklu opisującego zasady programu Matury Międzynarodowej. W zeszłym roku szkolnym zaczęliśmy opisywać piątą grupę przedmiotów składającą się na program IB, czyli Mathematics. Przedstawiliśmy już dwa kursy, jakie są dostępne w ramach tej grupy, czyli Mathematical studies SL, Mathematics SL. Dziś przybliżymy Wam Mathematics HL.

Przedmiot Mathematics HL skierowany jest do uczniów o ugruntowanej już wiedzy matematycznej, o zdolnościach technicznych i analitycznych na odpowiednim poziomie. Większość osób, które wybierają ten kurs planuje kontynuację i rozwój wiedzy w tej dziedzinie na studiach uniwersyteckich. Część osób uczących się matematyki na kursie zaawansowanym jest jednak po prostu mocno zainteresowana przedmiotem i lubi mierzyć się z bardziej skomplikowanymi problemami matematycznymi.

Kurs skupia się na rozwijaniu matematycznych umiejętności w sposób spójny, zrozumiał i jednocześnie rygorystyczny, co osiąga się dzięki precyzyjnie wyważonemu programowi zajęć. Uczniowie zachęcani są do rozwiązywania różnego rodzaju problemów zgodnie z posiadaną wiedzą i indywidualnym podejściem w różnorakich kontekstach. Poznają oni wiele zagadnień, jakie obejmuje matematyka i uczą się odnajdywać łączące je elementy. Kurs ma również za zadanie kształcić i rozwijać zdolności, które pozwolą na dalsze rozwój matematycznych umiejętności, dlatego wiele uwagi poświęca się poszczególnym pomysłom na rozwiązanie danego zadania. Przechodzeniu przez kolejne zagadnienia towarzyszy odpowiednia ocena rezultatów pracy i jej uzasadnienie.

Na ocenę wewnętrzną w tym kursie składa się portfolio, w którym uczeń zbiera wykonane przez siebie zadania i przeprowadzone badania i dowody. Portfolio kompletuje się bez sztywno wyznaczonych ram czasowych, co pozwala mu na bardziej swobodną pracę i dojrzewanie do podjęcia pewnych trudniejszych wyzwań.

Jeżeli jesteście wielbicielami matematyki to ten przedmiot z pewnością spełni Wasze oczekiwania.

Zgłębianie matematycznej wiedzy i rozsupływanie skomplikowanych problemów to to, na czym polega właśnie kurs Mathematics HL. Więcej na ten temat najdziecie pod tym linkiem na stronie IBO.

Może jest wśród nas ktoś, kto wybrał właśnie ten przedmiot? A może ktoś się nad nim zastanawia?
Piszcie w komentarzach ;)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.