24 grudnia 2014

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Kochani!
Nadeszła pora, by życzyć Wam
spokojnych i miłych Świąt Bożego Narodzenia
w pięknej rodzinnej atmosferze
i spokoju!
Niech nadchodzący nowy rok 2015
będzie owocny w sukcesy nie tylko szkolne,
ale i życiowe!

Wszystkiego dobrego :)



18 grudnia 2014

Nowa strona IBO!

International Baccalaureate Organization uruchomiło nową stronę internetową, którą zapowiadano już jakiś czas temu. Nam nowy projekt przypadł do gustu, a Wam?
Oceńcie sami: http://ibo.org/




12 grudnia 2014

Zasady programu matury międzynarodowej - elementy podstawowe - jak to wygląda?

Dziś mamy dla Was ilustracje, które przybliżą Wam nieco Extended Essay, Theory of Knowledge i Creativity, Action & Service. Sprawdźcie, co jest w tych trzech szczególnych elementach programu międzynarodowej matury najważniejsze:




9 grudnia 2014

IB World Schools: Antwerp International School




“Dom z dala od domu”- tak uczniowie zwykli nazywać Antwerp International School. To koedukacyjna szkoła położona w Europejskiej Stolicy Młodzieży - Antwerp w Belgii. AIS jest prywatnym stowarzyszeniem non - profit i o niej będzie nasz dzisiejszy artykuł.

Szkoła została założona w 1965 roku i na początku swej działalności liczyła tylko 65 uczniów. Początkowo zajęcia prowadzone były na zamku “Hof van Morteus”. W 1975 wybudowano budynek Bentical, a w 1976 roku szkoła zaczęła kształcić uczniów w programie Matury Międzynarodowej.

Dziś liczba uczniów uczęszczających do Antwerp International School wynosi około 450 i są to przedstawiciele ponad 40 narodowości. AIS realizuje program dla odpowiedników: żłobka, przedszkola, szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły średniej, co oznacza, że uczniowie mieszczą się w przedziale wiekowym od 2,5 do 18 lat.

Zajęcia w szkole odbywają się w języku angielskim, holenderskim, niemieckim i francuskim z wykwalifikowanymi native speakerami. Lekcje odbywają się w małych grupach, co pozwala nauczycielom skupić się indywidualnie nad każdym z uczniów. Aby ułatwić swoim podopiecznym naukę szkoła wprowadziła program laptop jeden-do-jednego w ramach współpracy z firmą Apple.


Poza lekcjami uczniowie mogą uczestniczyć w wielu zajęciach ze sztuki, teatru i sportu. Nauczyciele, studenci oraz ich rodziny mogą wzajemnie poznawać swoje kultury i obyczaje narodowe, co uczy wzajemnego zrozumienia i tolerancji, a także poszerza wiedzę na temat innych narodowości.

Władzom szkoły zależy na tym, aby Antwerp International School była międzynarodowa pod każdym względem, a jej społeczność była zaangażowana społecznie i wspierała się wzajemnie. AIS kieruje się zasadami swojej filozofii ARCH. Skrót ten można rozwinąć w słowa: Accountability (odpowiedzialność), Respect (szacunek), Consideration (rozwaga) i Honesty (uczciwość). Bardzo podkreśla się też fakt, iż szkoła jest w pełni akredytowana przez Radę Szkół Międzynarodowych, a także jest pierwszą międzynarodową szkołą, która otrzymała akredytację od Europejskiej Rady Szkół Międzynarodowych.

W skład Antwerp International School wchodzi 5 budynków, w których w sumie znajduje się 45 sal lekcyjnych. Sale te są nowoczesne i wyposażone w rozwiązania najnowszych technologii, aby nadążyć za potrzebami XXI wieku i oczywiście samych uczniów. Wśród udogodnień wnętrz można wymienić między innymi: tablice interaktywne, WI-FI na terenie kampusu, laboratoria naukowe, biura doradców, trzy bezpieczne place zabaw, stołówkę i wiele innych.


Warto także dodać, że 95% absolwentów Antwerp International School ma “otwarte drzwi” na uniwersytety w Belgii, Wielkiej Brytanii, Holandii, USA i wielu innych krajach.

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej szkoły: www.ais-antwerp.be 

29 listopada 2014

Słynni absolwenci IB: Toby Turner


3 miliony subskrybentów na 3 kanałach, 750 milionów odtworzeń, komediowe projekty i stand- upy. O kim mowa? O Toby Turnerze, znanym jako Tobuscus - komik, aktor komediowy oraz gwiazda YouTube. To prawdziwa osobowość internetowa. I oczywiście absolwent matury międzynarodowej.

Toby Turner urodził się 3 marca 1985 roku w Osborn w stanie Mississippi w USA, a dorastał w Niceville na Florydzie i tam też ukończył szkołę Niceville High School, realizującą program IB. Obecnie ma 29 lat i od 2010 roku mieszka w Los Angeles. Przeprowadzka do tego miasta była jego marzeniem od dzieciństwa.

Początkowo Toby Turner występował jako komediant i muzyk w różnych miejscach Stanów Zjednoczonych, jednak jego poczucie humoru nie było do końca rozumiane. Dopiero kiedy spróbował swoich sił w internecie zyskał rozumienie, fanów i sławę. Można powiedzieć, że wszystko zaczęło się w 2006 dzięki słynnej komedii “Click”, która zainspirowała Tobuscusa do premiery na swoim kanale. Filmik w zabawny sposób mówi o tym, co jego autor zrobiłby z pilotem “Clicka”, gdyby taki posiadał.

Dzisiaj Toby ma 3 kanały, na których umieszcza swoje stand - upy, vlogi i wiele innych ciekawych rzeczy. Tobuscus stworzył między innymi serial animowany “Tobuscus Adventures”, który składa się z trzech odcinków, a każdy z nich został obejrzany średnio 4 miliony razy. Jest także twórcą 3 komediowych piosenek, które w latach 2011 i 2012 zajmowały pierwsze miejsce na liście najlepszych komediowych piosenek iTunes. 

 
Poza autorskimi projektami młody komik angażuje się w różne inne inicjatywy. W 2010 roku zagrał rolę komedianta Dave’a w pełnometrażowym filmie “New Low”, a od 2012 roku wciela się w rolę Nerville’a, który jako jedyna osoba może rozmawiać z owocami, w animowanej serii “The High Fructose Adventures of Annyoing Orange” na kanale Cartoon Network. 



Obok działalności artystycznej Toby Turner udziela się także w obszarze marketingu, social mediów i kampanii reklamowych. W tym zakresie współpracuje między innymi ze znanymi markami takimi jak: NBC, Disney, Microsoft, MTV, Sony Pictures, Fox, Timberland czy Spike.

Czytając o dokonaniach Toby’ego w tak młodym wieku, można śmiało powiedzieć, że mamy do czynienia z bardzo ambitnym i utalentowanym człowiekiem, który poza wygłupianiem się i rozśmieszaniem ludzi, wiele jeszcze potrafi zrobić.


24 listopada 2014

CLima - konferencje skupiające liderów wokół problemów środowiska naturalnego

Liderzy tegorocznej edycji CLima [źródło]

CLima to konferencja klimatyczna dla liderów ze szkół IB. Niedawno zakończyła się kolejna edycja organizowana przez Colegio Roosevelt School w Limie, stolicy Peru. Wczoraj zakończyła się jej kolejna edycja.

CLima to flagowe, przeznaczone dla uczniów poniżej 18 roku życia, mówiących po angielsku, poprzedzający konferencję ONZ wydarzenie dla młodzieży.

Jej celem nadrzędnym jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na to, jak bardzo ważne są kwestie środowiska naturalnego dla całej ludzkości i stworzenie okazji do tego, by młodzież mogła uczesniczych w dyskusji na ten temat wnosząc pewną świeżość i energię. Każdy zainteresowany jest mile widziany!

CLima to wydarzenie prowadzone dla studentów przez studentów.

Osoby zaangażowane w jej organizację doceniają to, jak wiele mogą się nauczyć poprzez doświadczenie, jakiej dostarcza konferencja. Mają również okazję to tego, by wziąć udział w czymś wielkim, co ma znaczenie na skalę światową.

Pod tym linkiem można sprawdzić, które kraje zainteresowały się konferencją CLima - Polska jest na 22 miejscu na liście 81 krajów :)

CLima to kolejne wydarzenie, które udowadnia, jak żywe są idee przyświecające edukacji uczniów w programie międzynarodowej matury.

Wiecej na ten temat przeczytacie na IB Community Blog tutaj: http://blogs.ibo.org/blog/2014/10/28/clima/


14 listopada 2014

Zasady programu matury międzynarodowej - elementy podstawowe



Extended Essay, Theory of Knowledge i Creativity, Action, Service - trzy elementy Interantional Baccalaureate Diploma Programme, bez których program nie może istnieć.

Oto krótkie wprowadzenie do świata EE, TOK i CAS :)

Extended Essay (EE) - to nic innego, jak pisemna praca badawcza, na wybrany temat. Powinna zawierać się w 4000 słów. W jej ramach uczeń zgłębia i opisuje interesujące go zagadnienie związane z jednym z przedmiotów, które wybrał spośród sześciu grup lub takie, które ma charakter interdyscyplinarny, odnoszący się do kilku dziedzin. W celu napisania Extended Essay uczeń prowadzi własne badania, a cała praca ma formę spójnej pracy naukowej. Proces tworzenia EE opiera się na współpracy z nauczycielem nadzorującym prace - podobnie jak podczas pisania pracy magisterskiej.

Theory of Knowledge (TOK) - to kurs, który ma na celu przybliżenie uczniom natury wiedzy i to, jak to się dzieje, że wiemy to, co wiemy. Fundamentalnym pytaniem, które wyznacza tok zajęć jest: “Skąd to wiemy?”, a kurs odnosi się zawsze do przedmiotów, jakie dobrał uczeń w ramach programu. Ten przedmiot należy do trudnych i wymagających, ale posiadających ogromny wpływ na powodzenie w dalszej nauce i pracy.

Creativity, Action, Service - serce International Baccalaureate Diploma Programme. Przygotowuje ucznia do wprowadzania misji i idei IB w swoje własne życie. Creativity odnosi się do sztuki, wrażliwości artystycznej i kreatywnego myślenia, Action związane z aktywnością fizyczną i zdrowym stylem życia, natomiast Service nakierowuje na pracę dobroczynną i społeczną. Kurs ma za zadanie pomóc zrozumieć pozycje jednostki w społeczności. W jego ramach każdy uczeń realizuje projekt CAS.

Tak w skrócie prezentują się trzy przedmioty w IBDP, które stanowią podstawę tego programu edukacyjnego.
Więcej na ich temat przeczytacie w kolejnych wpisach.

6 listopada 2014

IB World Schools: Queen Margaret College


Dziś w cyklu IB World Schools przenosimy się z Paryża do Wellington w Nowej Zelandii, gdzie znajduje się prywatna szkoła dla dziewcząt Queen Margaret College.

Queen Margaret College została założona w 1919 roku, a swoją nazwę zawdzięcza królowej Małgorzacie, żonie króla Malcolma. To właśnie imię bohaterki szekspirowskiej tragedii “Makbeta” widnieje w nazwie szkoły. Założona przez Prezbiterian, od początku istnienia była szkołą dla dziewcząt. Uczennice zamieszkują pięć domów wzniesionych w 1927 roku, które stworzono i nazwano na wzór szkockich zamków.

QMC położona jest w historycznej dzielnicy Thorndon, w pobliżu ambasad, komisji nadzwyczajnych i parlamentu. Jest jedyną szkołą dla dziewcząt na Wyspie Północnej, która realizuje program IB. 


Od początku istnienia, działalność szkoły była nastawiona na działania społeczne i charytatywne wśród uczennic. Władzom szkoły zależy na zwiększeniu świadomości dziewcząt oraz na tym, aby edukacja i talenty absolwentek przysłużyły się dla społeczeństwa. Stąd tak duże zaangażowanie uczennic w prace społeczne zarówno w wymiarze lokalnym jak i międzynarodowym. 


W Queen Margaret College bardzo szanuje się i podkreśla znaczenie różnorodności kulturowej uczennic. W ramach systemu wychowawczego strasze uczennice opiekują się młodszymi, pomagają im w nauce oraz obowiązkach. Szkoła stara się pielęgnować tradycje, ale też wyjść naprzód potrzebom XXI wieku oraz ukierunkować globalnie, o czym świadczy program wymian międzynarodowych. Edukację studentek QMC wspiera zintegrowana z nią technologia - pracownie multimadialne i komputerowe, sala konferencyjna wideo, studio fotograficzne, biblioteka podzielona na obszary badawcze i wiele innych. 


W tej szkole z tradycjami stawia się nie tylko na edukację, ale też na rozwój osobisty, a także wzajemne relacje między uczennicami, które tworzą się poza lekcjami. W ramach Queen Margaret College działa ponad 100 drużyn sportowych, 7 chórów oraz 4 grupy muzyczne. Wśród wielu sukcesów uczennić tworzących grupy można wymienić chociażby zajęcie pierwszego miejsca w Regionalnym Konkursie Muzyki Kameralnej w Wellington w 2013 roku. Dodatkowo w tym samym roku wybrano osiem uczennic do reprezentacji Nowej Zelandii w sporcie oraz trzydzieści do reprezentacji Wellington.


Poszanowanie tradycji, wiele zajęć poza lekcyjnych, system wychowawczy oraz wzajemna opieka uczennic tworzą niepowtarzalny klimat szkoły oraz sprawiają, że uczęszczające do szkoły dziewczęta czują się tutaj jak w domu. Ponadto mają możliwość rozwoju w wielu aspektach zarówno naukowych, jak i życiowych.


[źródło zdjęć]

31 października 2014

Dyplom IB zobowiązuje: Jak inspirująca do działania może być podróż?

[źródło]

Zapraszamy Was dziś do zapoznania się z historią Earlene Cruz, która dzięki doświadczeniom, jakie stały się jej udziałem podczas nauki w programie IB, we współpracy z organizacją Action Against Hunger uruchamia właśnie projekt “Kitchen Connection” - swoją cegiełkę w walce z głodem na świecie.

Earlene swoją pierwszą podróż do Europy odbyła właśnie jako uczennica IBDP - wraz z koleżankami pojechały na wycieczkę do Włoch. Wtedy wiedziała już, że na studia przeniesie się zagranicę. Postanowiła wziąć udział w studenckim programie “Semester at the sea”, w którym uczelnia przenosi się na statek, a zajęciom towarzyszy podróż w wiele różnych miejsc na świecie.

Wyjazd Earlene nie pozbawiony był przygód. Jedną z nich nazywa “szczęśliwym zrządzeniem losu”. Podczas pobytu w Hiszpanii zgubiła portfel wraz ze wszystkimi pieniędzmi oraz kartami płatniczymi i kredytowymi. Kolejnym miejscem, do którego miała dopłynąć była Ghana.
W swojej kajucie zdołała znaleźć jedynie 50 dolarów odłożone na napiwki dla stewardów. Postanowiła przeżyć 5 dni za 10 dolarów, by nie robić kłopotu żadnemu ze znajomych, zanim dotrą do niej pieniądze od rodziców.

Pobyt w Ghanie okazał się być niezwykle inspirujący. Właśnie tutaj po raz pierwszy spała kątem u tubylców, którzy zaprosili ją do swojego domu. Szybko poczuła, że jako gość w domu, do którego trafiła, nie musi się martwić brakiem portfela. Stała się częścią rodziny, u której gościła – to dzięki niej mogła poznać miasto Accra i tereny wiejskie. Jedak najważniejsze okazały się wspólne gotowanie i spożywanie posiłków. Podczas ostatniej kolacji Earlene pomyślała: “Większość z nas zna stereotyp bogatego Amerykanina i biednego Afrykańczyka. Ale tym razem to mnie bez grosza pomogła Afrykańska rodzina nie oczekując nic w zamian”. Nie potrafiła sobie wyobrazić, że nie będzie mogła odwdzięczyć się wspólnym posiłkiem zrobionym u siebie w domu. To właśnie tego wieczoru wymyśliła “Kitchen Connection”, nad którą pracowała podczas kolejnej edycji “Semester at the sea”. Projekt ma na celu utworzenie międzynarodowej społeczności, która łączyć się będzie wokół tematu jedzenia i wymieniania się wiedzą o jedzeniu i gotowaniu - za pomocą Internetu oczywiście. Kolejne podróże przebiegały na zbieraniu danych, badaniach, rozmowach o projekcie z innymi osobami. Właśnie wtedy przypomniała sobie o IB, swoich znajomych i idei czynienia świata lepszym dzięki swoim działaniom.

Earlene postanowiła znaleźć sposób, w jaki połączy swój projekt z działalnością charytatywną na rzecz środowisk cierpiących z powodu głodu. Wkrótce znalazła partnera - Action Against Hunger. Ich wspólne motto brzmi: “Ty jesz - ja jem - a ponieważ jemy razem, jeść może ktoś jeszcze”. Użytkownicy serwisu „Kitchen Connetion” wspierają bowiem finansowo organizację projekty Action Against Hunger.

Obecnie Earlene naucza angielskiego we Francji. Stale podróżuje. Wersja beta “Kitchen Connection” wystartowała 21 października - zobaczcie, jak wygląda tutaj: kitchenconnection.org 


23 października 2014

Słynni absolwenci IB: Robbie Kay


[źródło]
Młody, sławny, aktorsko uzdolniony i dobrze wykształcony - niejeden nastolatek marzy, aby te słowa opisywały jego osobę. Ta krótka, ale jakże pozytywna charakterystyka z pewnością pasuje do naszego dzisiejszego bohatera, Robbiego Kaya.

Robert Andrew Kay urodził się 13 września 1995 roku w angielskiej miejscowości Lymington w hrabstwie Hampshire. Nie spędził tam jednak dzieciństwa, ponieważ wraz z rodziną przeniósł się do Brukseli w Belgi, a następnie do Pragi w Czechach, a tam uczęszczał do International School of Prague. Dziś Robbie mieszka w Houston w Teksasie. Tutaj właśnie ukończył program Matury Międzynarodowej w British School of Houston.

Robbie w filmie "Pinokio"[fot.]
Kariera aktorska Kaya miała swój początek w Czechach. Pewnego razu w szkole natknął się na informację o poszukiwaniu do filmu dzieci mówiących po angielsku. Chociaż nie miał doświadczenia w grze aktorskiej, postanowił spróbować swoich sił i tak dostał swoją pierwszą, małą rolę w filmie “Iluzjonista”. Niestety sceny z udziałem Robbiego zostały ostatecznie wycięte. Młody Kay jednak nie poddał się, próbował dalej i dzięki temu zagrał epizody w “Hannibal. Po drugiej stronie maski” i “Mój syn Jack”.

Robbie w "Piratach z Karaibów" [fot.]
Nieco większym wyzwaniem dla młodego Roberta był kolejny film. Kay wziął udział w castingu do filmu “Ulotne fragmenty” i został wybrany spośród 150 chłopców do odegrania roli młodego Jakoba. Miał wtedy 10 lat. Ponadto Robbie zagrał między innymi Sama, chłopca chorego na białaczkę w “Jak żyć wiecznie”, Piotrusia Pana w 3 części “Dawno, dawno temu” czy chłopca pokładowego w “Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach” u boku takich sław jak Johnny Depp czy Penelope Cruz.

Robbie w "Dawno, dawno temu" [fot.]
Znawcy i krytycy filmowi na temat gry Robbiego wypowiadają się pozytywnie. Uznano, że młody aktor dobrze oddaje emocje swoich postaci. Wybiera role, które coś znaczą, chce dążyć do obranych przez siebie celów, a nie tylko zaistnieć. Jest to nieczęsto spotykane zjawisko, zwłaszcza wśród młodych aktorów.

Robbie Kay był dwukrotnie nominowany do Nagrody Młodych Artystów w kategoriach: “Best performance in a TV movie, miniseries or special” za rolę Pinokia w 2008 roku oraz “Best performance in an International Feature Film” za rolę Sama w 2007 roku.

Młodego aktora można uznać za wzór godny naśladowania, ponieważ mimo tego, że zaistniał w świecie Hollywood, dba także o swoje wykształcenie, czego dowodem z pewnością jest ukończenie programu Matury Międzynarodowej w Houston. Dąży do osiągnięcia zamierzonych celów, a nie tego, aby było o nim głośno.

17 października 2014

Nowe systemy wspierające szkoły z IB nadchodzą!


IBO od samego początku dba o to, by placówki realizujące program nie tylko spełniały wymogi, jakie przed nimi stawia, ale także wspiera IB World Schools dostarczając odpowiednie systemy i usługi.

W ostatnim czasie International Baccalaureate przygotowało cztery nowe narzędzia, które wejdą w skład dotychczasowego systemu wspierającego IB World Schools. W tej chwili IB przechodzi o pilotażu, którym weźmie udział 100 szkół realizujących program międzynarodowej matury na całym świecie.

Testowane będą następujące rozwiązania dedykowane programowi IBDP:
  • Curriculum Connections ─ przygotowany przez IB konsultant będzie asystował szkole w dostosowywaniu programu z lokalnymi, rejonowymi oraz krajowymi wymogami przez stworzenie dokumentów i filmików i omówienie ich podczas serii spotkań on line. W niektórych przypadkach proces planowania i wprowadzania zmian będzie rozszerzany w oparciu o wizytację szkoły. Pilotaż tego narzędzia rozpoczyna się w grudniu 2014 roku w wybranych krajach i trwa przez rok.
  • Optimizing Assessment Analysis ─ przygotowany przez IB konsultant asystować będzie koordynatorom IB w stosowaniu indywidualnego narzędzia do analizy. Służyć to ma rozwijaniu biegłość koordynatorów w odczytywaniu danych dotyczących ocen i wykorzystywaniu ich do wspierania rozwoju uczniów. Narzędzie testowane będzie w dwóch grupach - szkół znajdujących się na półkuli północnej oraz szkół znajdujących się na półkuli południowej. Pilotaż rozpocznie się w listopadzie 2014 roku i trwać będzie do lutego 2015 roku.
  • Strengthening Leadership of Groups of Schools ─ ta usługa przeznaczona jest dla koordynatorów grup szkół i składa się z dwóch seminariów, czterech podstawowych modułów oraz dwóch modułów dodatkowych, a także z 90 dni szkoleń. Pilotażowa edycja odbędzie się między styczniem a czerwcem 2015 roku.

Testując te usługi i narzędzia IB chce stworzyć system usprawniający realizowanie International Baccalaureate Diploma Programme w każdej szkole. Planowo ma on zostać wprowadzony do placówek już w 2015 roku.

9 października 2014

Zasady programu matury międzynarodowej - przypomnienie i zapowiedź

Ponieważ przed wakacjami udało nam się ukończyć opisy wszystkich przedmiotów, które wchodzą w skład sześciu grup przedmiotowych w programie międzynarodowej matury, dziś postanowiliśmy przypomnieć ogólne zasady IBDP dla tych, którzy dopiero tematem się interesują, a nie dotarli do wpisu, który pojawił się tutaj w pierwszych miesiącach funkcjonowania bloga.

Program międzynarodowej matury trwa dwa lata (w Polsce przypadają na II i III klasę liceum), w ciągu których uczeń przerabia wyłącznie wybrane przez siebie przedmioty egzaminacyjne. Pierwszy rok nauki w liceum to tak zwane Pre - IB i w różnych szkołach opiera się na różnych programach edukacyjnych.

Strukturę International Baccalaureate Diploma Programme przedstawia poniższy graf:




Na program technicznie składa się więc sześć grup przedmiotów oraz podstawowe elementy w postaci Extended Essay, CAS i TOK.

Uczeń, który przystępuje do nauki w programie IB wybiera sześć przedmiotów:

Oprócz nauki sześciu wybranych przedmiotów obowiązkowym elementem programu są również następujące przedmioty towarzyszące:
  • Theory of Knowledge (TOK) - Teoria wiedzy - kurs filozoficzny, poruszający tematykę moralności, etyki i filozofii,
  • Creativity, Action, Service (CAS; kreatywność, akcja, służba) - wychowawczy program rozwoju osobistego,
  • Extended Essay (esej rozszerzony, pogłębiony) - praca badawcza zwana “mini pracą magisterską”

Trzy elementy składające się na podstawowe wymagania programu, bez zaliczenia których uczeń programu nie otrzyma dyplomu, to właśnie ta część programu, którą opisywać będziemy w tym roku.

Ich nazwy mogą osobom niezapoznanym z tematem brzmieć dość tajemniczo - my postaramy się więc rozwiać wszelkie niewiadome! Zapraszamy do lektury :)

1 października 2014

IB World Schools: International School of Paris




International School of Paris – szkoła z widokiem na Wieżę Eiffel'a - istnieje już pół wieku, a program IB oferuje od 32 lat. Jest to szkoła prywatna i znajduje się w stolicy Francji - Paryżu.

Jakie są początki ISP? Wszystko zaczęło się dzięki Monique Porter, która zapragnęła, aby jej córka uczęszczała do anglojęzycznej szkoły. Dzięki temu w 1964 roku, w prywatnym budynku Pershing Hall powstała nowa szkoła. Pomysł Monique okazał się strzałem w dziesiątkę, a szkoła w szybkim czasie powiększyła swój program nauczania do trzech poziomów nauczania.

W 1975 roku nazwę szkoły zmieniono na International School of Paris i przeniesiono ją w inne miejsce. Ostatecznie w 1985 roku placówka przyjęła adres przy ulicy Beethovena i działa tutaj do dziś. 

[źródło]

Dziś International School of Paris liczy około 700 uczniów, którzy reprezentują 60 narodowości i mówią w 52 językach. Władzom szkoły zależy na podkreślaniu indywidualności każdego z uczniów, dlatego klasy liczą 18 - 20 osób. Uczniom wpajana jest otwarta, przyjazna postawa, zaangażowanie dla ciężkiej pracy przy zdobywaniu wiedzę. Dzieci i młodzież ucząca się w ISP nazywa siebie obywatelami świata. W związku z tym, iż szkoła należy do placówek objętych programami International Baccalaureate (realizuje wszystkie trzy programy), poza tradycyjnymi przedmiotami szkolnymi, takimi jak matematyka czy geografia, uczniowie mają też regularne zajęcia z dramatu, sztuki i muzyki.

Szkoła posiada 2 kampusy w okolicach Sekwany i Wieży Eiffel’a. Budynki przystosowane są do potrzeb szkół tak, że można w nich realizować zajęcia naukowe, technologiczne, związane ze sztuką i innymi dyscyplinami naukowymi. Ponadto szkoła korzysta z lokalnych boisk, stadionów, basenów oraz innych miejsc przeznaczonych do uprawiania konkretnych dyscyplin sportowych. 

[źródło]

Poza wszystkimi trzema programami IB, International School of Paris oferuje także wakacyjny kurs językowy (angielski lub francuski) nie tylko dla swoich uczniów, ale też dla dzieci spoza szkoły w wieku 3-16 lat. Oprócz nauki języka, studenci mają też okazję poznać nieco kulturę danego kraju.

Jednak szkoła to nie tylko nauka. Poza wykształceniem, ISP dba też o to, aby jej wychowankowie prowadzili ciekawe życie pozaszkolne. Mają oni możliwość zapisać się na zajęcia z rysunku, teatru, muzyki, sportu i innych. Dzieje się to dzięki współpracy z Model United Nations oraz Eco - School. Na terenie szkoły jako pomoc uczniom działają też: pielęgniarka, doradca w nauce, Samorząd Uczniowski, wyspecjalizowany zespół nauczycieli oraz przeszkoleni doradcy uczelni.

W International School of Paris corocznie obchodzony jest International Day. Z uwagi na różnorodność pochodzenia, władze szkoły bardzo dbają o to, aby uczniowie poznawali swoje obyczaje, kulturę i wzajemnie się szanowali. Z okazji International Day do szkoły zapraszani są goście, rodzice i inni członkowie rodziny studentów, organizowane są wspólne obiady i uroczystości kulturalne. 
Warto też podkreślić fakt, iż wyniki IB Diploma nieprzerwanie od lat plasują się powyżej średniej światowej, a absolwenci ISP dostają się do najbardziej prestiżowych szkół wyższych na świecie.

[źródło]



25 września 2014

Słynni absolwenci IB: Alex Honnold

[źródło]

Alexander to jedno z najpopularniejszych imion męskich w Stanach Zjednoczonych. Jednak Alexander Honnold jest tylko jeden. Ten wyjątkowy człowiek jest nie tylko absolwentem matury międzynarodowej, ale też odważnym alpinistą free solo, któremu wysokie ściany skalne nie są straszne.

Alex urodził się 29 sierpnia 1985 roku w Sacramento w stanie Kalifornia. Tam dorastał i ukończył liceum Mira Loma. Następnie rozpoczął naukę inżynierii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkley, jednak szybko z tej nauki zrezygnował, aby poświęcić się swojej największej pasji - wspinaczce. Ale ta, którą uprawia Honnold nie jest tradycyjną wspinaczką, jaką większość z nas sobie wyobraża. To specyficzny rodzaj - free solo, w którym alpinista wspina się po skałach sam, bez uprzęży, lin i reszty wyposażenia. Łatwo się domyślić, że jest to bardzo niebezpieczne zajęcie.

Chociaż zaczął się wspinać w wieku 11 lat, a w wieku 19 lat poświęcił się temu zajęciu już całkowicie, media zwróciły na niego uwagę dopiero w 2007 roku, gdy miał 22 lata. Wtedy to pokonał linie skalne The Rostrum (300 m wysokości) i Astroman (330 m wysokości) w Parku Narodowym Yosemite w ciągu jednego dnia. I od tamtego momentu wspina się coraz wyżej. Do jego najważniejszych osiągnięć można zaliczyć m.in.:
  • pokonanie trasy Nos na górę El Capitan w czasie 02:23:51 i tym samym osiągnięcie rekordu prędkości, 
  • free solo na Half Dome w ciągu 1 godziny i 22 minut, 
  • pokonanie razem z Davem Allfrey’em w rekordowym czasie trasy Excalibur na El Capie w Yosemite w 16 godzin i 10 minut (warto dodać, że jest to pierwsze przejście tej trasy w czasie poniżej 24 godzin), 
  • samotne przejście dróg: South Face na Mt. Watkins, Regular Northwest Face na Half Dome oraz The Nose na El Capitan w 80 godzin, 90% całej trasy przeszedł bez żadnego zabezpieczenia, 
i wiele innych.

W 2010 roku magazyn “Climbing” docenił i uhonorował wysiłki Alexandra Honnolda przyznając mu nagrodę “Golden Piton”. Prywatnie Alex mieszka w swojej furgonetce, co bardzo ułatwia mu wspinaczkę oraz monitorowanie warunków pogodowych. Dzięki temu w szybkim czasie może znaleźć się w miejscu najkorzystniejszym do wspinania.

Honnold poza wspinaniem prowadzi również fundację The Honnold Foundation, założoną w 2012 roku. Hasło, które jej przyświeca, brzmi: rób więcej, lepiej. Można śmiało powiedzieć, że to nie tylko maksyma Fundacji, ale też samego jej założyciela. Jej misją jest szukanie prostych oraz trwałych sposobów poprawy życia na świecie. Formą pomocy The Honnold Foundation jest oferowanie dotacji różnym organizacjom oraz angażowanie się w projekty, które wywierają pozytywny wpływ. Ważne jest, aby projekty te odznaczały się ideą zdrowego, czystego, wydajnego i sprawiedliwego globalnie życia.

O przebytych przez Alexa trasach, wspinaczkach free solo, ale też tych z zabezpieczeniem, można długo mówić. Jednak warto takim wyczynom się również przyjrzeć. Z pewnością niejednemu z nas zjeży się włos na głowie, a może znajdzie się jakiś śmiałek, który postanowi pójść w ślady Honnolda.

 

18 września 2014

Aktualna lista szkół oferujących naukę w programie Międzynarodowej Matury



















Już jak co roku prezentujemy Wam aktualną listę szkół, które oferują naukę w programie IB:


Szkoły prywatne:
  1. Zespół Szkół Prywatnych w Katowicach - Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza
  2. American School of Warsaw
  3. British International School of Cracow
  4. IAS - International American School of Warsaw
  5. International European School of Cracow
  6. International School of Cracow ISK
  7. International School of Poznań
  8. Kolegium Europejskie w Krakowie
  9. Meridian International Schools - Liceum Międzynarodowe Meridian
  10. Monnet Internetional School - Prywatne Liceum Ogólnokształcące nr 32 im. Jeana Monneta
  11. Międzynarodowe Liceum Paderewski - Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. I. J. Paderewskiego
  12. Prywatne Liceum Ogólnokształcące Sióstr Nazaretanek z Oddziałami Międzynarodowymi w Warszawie
  13. SIS Szczecin International School
  14. Szkoła Europejska w Łodzi
  15. The British School of Warsaw
  16. VIII Prywatne Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Krakowie
  17. Zespół Szkół Ogólnokształcących Towarzystwa Absolwentów KUL im. św. Pawła z Tarsu
  18. International School of Bydgoszcz
  19. International European School of Warsaw


Szkoły publiczne:
  1. XXXIII LO Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie
  2. Topolówka :: III Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku
  3. I L.O. im. Stanisława Staszica w Lublinie
  4. Zespół Szkół "Bednarska” - Społeczne Liceum z Międzynarodową Maturą im. Ingmara Bergmana w Warszawie
  5. II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu
  6. Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie
  7. II Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I w Szczecinie
  8. II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lesznie
  9. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białymstoku - II Liceum Ogólnokształcące im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej
  10. III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach
  11. III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej w Gdyni
  12. IV Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi
  13. Zespół Szkół EKOLA Fundacji Oświatowej EKOLA we Wrocławiu - International School of EKOLA
  14. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 we Wrocławiu - V Liceum Ogólnokształcące im. gen. Jakuba Jasińskiego
  15. VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kielcach
  16. Zespół Szkół nr 4 w Bydgoszczy - IX Liceum Ogólnokształcące
  17. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Tarnowie - II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Tarnowskiego
  18. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Gliwicach - I Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego
  19. II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu


Szkół oferujących naukę w IBDP jest obecnie 38. Program staje się coraz bardziej popularny, więc pewnie ich przybędzie :)


11 września 2014

Dawno, dawno temu, czyli historia International Baccalaureate

Zastanawialiście się kiedyś od czego to wszystko się zaczęło? Dzisiaj przedstawiamy historię International Baccalaureate! 
Poniższy plakat przedstawia najważniejsze wydarzenia związane z historią IB. Aby było Wam łatwiej przybliżymy tą historię.




Wszystko zaczęło się w roku 1968, kiedy to stworzono IB Diploma Programme w Genewie. Wtedy też zadecydowano o tym, że język angielski oraz francuski będą oficjalnymi językami programu. Dwa lata później, w 1970 roku odbyły się pierwsze oficjalne egzaminy. Idąc dalej... Kolejnym ważnym punktem na osi czasu jest rok 1977, w którym to odbyła się konferencja głównych zarządców IB i kolejna konferencja w 1987.

Wieść o IB rozchodzi się po świecie w niebywałym tempie, bowiem w 1980 roku jest już 58 szkół oferujących taki program w 27 krajach. 5 lat później, w 1983 do oficjalnych języków IBDP dołącza kolejny - język hiszpański. Kolejno w latach 1994 i 1997 powstały dwa pozostałe programy IB: Middle Years oraz Primary Years. IB World Schools na świecie jest coraz więcej - w roku 2000 jest  ich już  1000. W 2004 roku powstaje Diplome Programme Online Courses, a w 2011 DP Career - Related Certificate. Aktualna ilość szkół na świecie wynosi ok. 3000 w 138 krajach.

Dyrektorami generalnymi na przestrzeni lat byli:
  • Alec Peterson
  • Gerard Renaud
  • Roger Peel
  • Derek Blackman
  • George Walker
  • Jeffrey Beard

Zapraszamy do kliknięcia zdjęcia w celu jego powiększenia i przestudiowania historii IBDP we własnym zakresie ;)


4 września 2014

Rok szkolny 2014/2015 czas zacząć!


Witajcie w nowym roku szkolnym 2014/2015 :) To już nasz czwarty wspólny rok na blogu!
Co się będzie u nas działo?


Kontynuować będziemy:
  • wpisy, w których opisujemy zasady programu matury międzynarodowej i szczegóły związane z konkretnymi przedmiotami
  • cykl opisujący IB World Schools na całym świecie
  • cykl dotyczący absolwentów International Baccalaureate Diploma Programme z całego świata

Do życia powraca seria wpisów o słynnych absolwentach IBDP.
Nie opuszczą nas również wszelkie newsy i informacje ze świata IB.

Mamy nadzieję, że będziecie nas śledzić. Zapraszamy i życzymy wiele siły, energii i szczęścia w na rok szkolny 2014/2015 :)

29 sierpnia 2014

Round Square Collaborative Service Project


Uczniowie szkół IB podczas nauki w programie międzynarodowej matury biorą udział w wielu różnych projektach. Zarówno w ramach zaliczenia przedmiotu, jak i w projektach zewnętrznych. Jedną z takich inicjatyw jest seria projektów Round Square Collaborative Service Project.



Szóstą edycję prowadziła Path World School w Aravali. Celem lipcowej akcji była pomoc jednej z indyjskich szkół. Wraz z The Millennium School z Dubaju, Assam Valley School w Assam, Dhirubhai Ambani International School, Mumbai and Genesis Global School z Noida uczniowie biorący udział w projekcie zbudowali 6 toalet i 3 klasy dla dwóch szkół w Badshahpur, a także zabezpieczyli drogę prowadzącą do szkół.




Osoby biorące udział w projekcie przez kilka dni codziennie wstawały o 5 rano, by wykonać prace konieczne do wypełnienia projektu. Mimo trudności, jakie wiązały się z zadaniem entuzjazm nie opuścił ich ani na chwilę. Praca nad osiągnięciem naprawdę wartościowego celu z osobami z różnych państw i kultur jest, jak mówią uczestnicy akcji, doświadczeniem, którego nie da się do niczego porównać.



Zobaczcie filmik opowiadający o Round Square Collaborative Service Project:



Więcej informacji na ten temat najdziecie na IB Blogs tutaj.

20 sierpnia 2014

Żyjąc misją IB pomagają na Filipinach



W lipcu tego roku członkowie IB Asia Pacific pojechali na Filipiny, po tym jak wyspy zaatakował tajfun i odkryli, co oznacza na prawdę zmienić czyjeś życie na lepsze.

Tajfun Haiyan nawiedził Filipiny w listopadzie zeszłego roku i spowodował śmierć tysięcy osób, oraz pozbawił domu całe miliony ludzi. Członkowie IB Asia Pacific w Singapurze postanowili znaleźć sposób, w jaki mogliby wesprzeć odbudowę Filipin. Dziewięciu wolontariuszy wzięło więc udział w Bayani Challenge - inicjatywie, której celem jest zachęcenie ludzi do bycia “bohaterami” w rejonach dotkniętych skutkami tajfunu.

Ochotnicy z IB wybrali się do małego miasta Sogod i dołączyli do ponad 3000 osób, które działały już na terenie miasta. Pierwszego dnia swojej obecności w tym miejscu udali się do szkoły podstawowej, w której zdobyli szczegółowe informacje na temat sytuacji miejscowości.

W szkole uczyło się ponad 100 osób - nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Mimo ciężkiej sytuacji mieszkańców miasta, nauka nie przestałą być dla nich ważna - nadal aktywnie uczęszczali na zajęcia.

Drugi dzień na Filipinach upłynął pod znakiem malowania budynku. Kolejne były plątaniną lekcji, nowych przygód i prawdziwych wyzwań, które można podsumować następującą listą:
  • pomoc dla 450 dzieci
  • pomalowanie 53 klas szkolnych
  • zasadzenie 5 500 roślin
  • oczyszczenie 15 kilometrów drogi
  • oczyszczenie brzegu rzeki i szlaków

Tym, co zrobiło na wolontariuszach z IB największe wrażenie, była łatwość z jaką dogadywali się z tubylcami i innymi wolontariuszami, nieznająca bariery języka, wieku, kultury czy wykształcenia. Pomoc Filipińczykom jest dla nich ważnym doświadczeniem, ponieważ swoimi działaniami zmienili na lepsze życie wielu osób.

Obecnie Światowe Centrum IB w Singapurze pracuje nad połączeniem ze szkołą w Sogod.
Podjęcie się takiego wyzwania przez przedstawicieli IB najlepiej wyraża wartości International Baccalaureate, wśród których jest również odpowiedzialne dbanie o potrzeby własne i innych.

Więcej na ten temat przeczytacie na IB Community Blog.

14 sierpnia 2014

Kolejne badania dowodzą, że założenia IB to nie tylko górnolotne idee


W ciągu ostatnich kilku lat IBO szczególnie skupia się na rozwoju badań, które sprawdzą wpływ programu IB na rozwój uczniów biorących w nim udział. Również w bieżącym roku działa na tym polu aktywnie - poniżej prezentujemy małe podsumowanie.

W tym roku IB przeprowadziło całą serię badań, które miały sprawdzić, jak skutecznie program matury międzynarodowej przygotowuje uczniów do nauki na poziomie uniwersyteckim i do dorosłego życia. Wyniki badań zebrano i podsumowano. Do kluczowych wniosków zaliczono następujące:
  • absolwenci IB rzadziej rezygnują ze studiów
  • absolwenci IB są lepiej przygotowani do wymagań, jakie przed studentami stawiają uczelnie
  • absolwenci IB charakteryzuje dojrzalsza postawa obywatelska i większa wiedza na temat praw i obowiązków obywatelskich
  • ukończenie programu IB przygotowuje uczniów z całego świata do nauki na najlepszych uniwersytetach

Więcej na temat podsumowania badań przeczytacie na IB Community Blog. Pełne podsumowanie projektów badawczych znajdziecie pod tym linkiem.

12 sierpnia 2014

Dyplom IB zobowiązuje: Absolwent inżynierii biomedycznej pomaga chorym na gruźlicę



Urodził się w Wietnamie, dorastał w Niemczech, a wykształcenie zdobył w Stanach Zjednoczonych - Luan Vo Nguyen Quang od początku wiedział, że jego życie powiedzie go w różne miejsca świata. Z Europy do Teksasu przeniósł się jeszcze przed ukończeniem programu IB w Awty International School, a teraz swoje umiejętności wykorzystuje w towarzystwie Friends for International Turebculosis Relief.

Po zdobyciu dyplomu IB Luan kontynuował naukę w University of Pennsylvania’s School of Engineering and Applied Sciences, gdzie ukończył studia z inżynierii biomedycznej. Jego naukowe osiągnięcia pozwoliły mu rozwijać karierę w kierunku farmacji i finansów. Po siedmiu latach aktywności w tych obszarach poczuł, że brakuje mu nowych wyzwań. Obecnie skupia się na rozwiązywaniu problemów najbiedniejszych poprzez poszukiwanie leków i nowych terapii dla chorych na gruźlicę.

Na decyzję o tak dużej zmianie w życiu wpływ miały dwa bardzo ważne w jego życiu zdarzenia - poznanie Tiffany - jego żony oraz śmierć kuzyna, który zmarł właśnie z powodu choroby i trudnych warunków życiowych uniemożliwiających mu powrót do zdrowia.

Wraz z żoną postanowili przenieść się do Nowego Delhi, gdzie zaangażowali się w prace społeczne - ona w gospodarowaniu odpadami, on z służbie zdrowia. To właśnie tutaj Luan uświadomił sobie, jak dużym problemem jest gruźlica i postanowił przyczynić się do walki z tą chorobą. Po czasie Luan przeniósł się do Wietnamu, gdzie ze swoimi przyjaciółmi z Niemiec założyli towarzystwo Friends for International Turebculosis Relief. Dla organizacji pracuje na cały etat i całkowicie pro - bono. Największym wyzwaniem w jego pracy jest brak środków na badania, edukację i profilaktykę. Pieniędzy brakuje również na projekty związane z testowaniem nowych leków i terapii. Mimo tych trudności Luan robi wszystko, by organizacja działała na pełnych obrotach.

Jaką radę ma Luan dla tych, którzy chcieliby wybrać podobną ścieżkę życiową? Poleca, by nie robić tego w pojedynkę - warto zbudować sobie sieć wsparcia, otoczyć się osobami, którym przyświeca podobny lub nawet ten sam cel.

Pytany o to, co cało mu IBDP Luan mówi, że nauczył się doceniać inne kultury, mierzyć się z przeciwnościami, doceniać owoce ciężkiej pracy i znajdować w sobie odwagę do przekraczania granic.
Inną wartością wyniesioną z nauki w programie międzynarodowej matury są przyjaźnie, jakie udało mu się zawrzeć w szkolnych latach, utrzymywane do dziś.

Jego ostatni projekt związany z IB miał miejsce całkiem niedawno, kiedy na początku tego roku współorganizował wycieczkę w ramach CAS i antropologii dla British International School of Jeddah, a także podczas wykładów dla British International School of Ho Chi Minh City na temat gruźlicy.

Więcej na temat Luana i jego pracy dla Friends for International Turebculosis Relief przeczytacie na blogu IB Alumni Network.

6 sierpnia 2014

Jak wygląda rekrutacja na zagraniczne uczelnie - przypomnienie

[fot. The Guardian]

W 2012 roku na naszym blogu poświęciliśmy trochę miejsca zagadnieniu rekrutacji na zagraniczne uczelnie. Dziś chcielibyśmy o tym nieco przypomnieć.

Proces rekrutacyjny na poszczególne uniwersytety na świecie może się różnić w zależności od przyjętych przez dany ośrodek akademicki przepisów.

Na naszym blogu opisaliśmy rekrutację do następujących uniwersytetów:

Chcielibyście, abyśmy rozwijali ten temat na naszym blogu?


29 lipca 2014

Dyplom IB zobowiązuje: Od klasy IB do występów na scenie Carnegie Hall


Grupa przedmiotów The Arts to ta, z której jako jedynej uczniowie nie muszą wybierać kursów (z pozostałych 5 grup muszą wybrać jeden przedmiot). Jeśli ktoś wybiera muzykę, sztuki wizualne, film lub teatr, to robi to tylko z własnych chęci (bo może wybrać także spośród 5 obowiązkowych jeszcze jeden przedmiot - o co chodzi, przeczytacie tutaj). W ten sposób właśnie muzykę wybrał Andrew Abrahamsen, który niedawno zaprezentował własną kompozycję na scenie słynnej Carnegie Hall.

Andrew jest absolwentem Dwight School w Nowym Jorku, w której realizował program International Baccalaureate Diploma Programme. Utwór, który zaprezentował w Carnegie Hall - “Sanctuary” - powstał już podczas zajęć z muzyki (Andrew uczył się jej na poziomie rozszerzonym). Tak, jak każda jego kompozycja, również i “Sanctuary” stworzona została z pragnienia stworzenia czegoś nowego. Podczas kolejnych lekcji muzyki i pracy nad utworem, dzieło ewoluowało. W zamierzeniach miało być poważne, w mrocznym klimacie, ale ostatecznie, choć nadal mroczne, składa się również z pogodniejszych momentów.

Jak sam mówi, nauka w klasie IB inspirowała Andrew i pozwoliła na odkrycie i wyszlifowanie swoich zdolności. Nie tylko przez wysokie wymagania, ale także dzięki temu, że program IB daje okazję, by działać, próbować i odkrywać. Naukę w liceum wspomina jako wielkie wyzwanie, które dało mu coś więcej niż satysfakcję. Bardzo wiele wyniósł nie tylko z pracy z samym sobą, ale również (lub przede wszystkim) ze współpracy z nauczycielami. Szczególnie wdzięczny jest nauczycielowi muzyki, którego nazywa swoim mentorem, bo to on zmuszał go do pracy nad tym, aby stać się jak najlepszym muzykiem. Mając za sobą debiut w Carnegie Hall czuje się jeszcze bardziej wdzięczny swoim nauczycielom i szkole, którą z dumą mógł reprezentować na jednej z najbardziej znanych na świecie scen. Doświadczenie to zapamięta na całe życie.

Teraz marzy o tym, by muzyką zajmować się zawodowo i realizować w ten sposób cel, który - jak wierzy - przyświeca wszystkim twórcom różnych gatunków muzyki, a którym jest inspirowanie innych i dodawanie życiu smaku. Chciałby, aby muzyka, którą tworzy, sprawiała innym radość i przyjemność.

Pytany o radę dla osób, które zastanawiają się nad wyborem przedmiotu z grupy The Arts, mówi, że warto spróbować, a już ucząc się, należy być cierpliwym, ciężko pracować i dać sobie czas, by rozwinąć w sobie artystę. Muzyka, malarstwo, film, czy teatr, poznane w szkole średniej, mogą stać się naszą pasją, życiowym hobby lub nawet pracą zawodową, jednak by zaleźć w sobie potencjał, do rozwoju w tym kierunku, musimy samych sobie wypróbować.

Występ Andrew w Carnegie Hall zobaczycie tutaj:



Na IB Blogs możecie przeczytać wywiad z Andrew Abrahamsenem, który ukazał się w IB Global News - wystarczy kliknąć tutaj.

24 lipca 2014

Jak leniuchować, żeby na prawdę odpocząć przed nowym rokiem szkolnym?

[fot. Pinterest]

Aktywny wypoczynek, słodkie leniuchowanie czy oderwanie się całkowicie od rzeczywistości.. Sposobów na relaks jest wiele, ale nie ma na niego idealnej recepty, bo zależy on od wielu czynników, np. stylu życia czy osobistych potrzeb. Przestawiamy kilka sposobów na wypoczynek, po których z pewnością będziecie czuli się jak nowo narodzeni!

Wielu z nas powie, że nie ważne jak odpoczywamy, ale ważne, że to robimy. Nie jest to prawdą. Nieodpowiedni odpoczynek może spowodować, iż po wakacjach wcale nie będziemy wypoczęci, a wręcz przeciwnie – zmęczeni. Bez odpowiedniego relaksu człowiek będzie pozbawiony energii przez co nie będzie zdolny do tego, by pracować, a co gorsze... uczyć się! Dlatego bardzo ważne jest, by znaleźć swój własny styl regeneracji organizmu. Jak więc powinien wyglądać prawidłowy wypoczynek?

Istotą znalezienia swojego stylu odpoczywania jest przeanalizowanie swojego stylu życia i odpowiednio pod niego zorganizowanie swoich wakacji. Kolejną bardzo znaczącą rzeczą jest odpoczywanie w sposób przeciwny do tego, jaki tryb życia prowadzimy przez rok szkolny. To powoduje, że nie robimy ciągle tego samego, a nasz organizm w ten sposób odpoczywa od rutyny, a także szarej, otaczającej nas rzeczywistości.

Wariant 1: Słodkie leniuchowanie
Jeśli są wśród nas osoby, które aktywnie spędzają czas po szkole, uprawiają sport, mają ciągly kontakt z ludźmi, i co więcej lubią go, to w wakacje powinny pozwolić sobie na odrobinę bezczynności, odosobnienia, a także unikać zatłoczonych miejsc, będących źródłem dużej liczby decybeli. Mimo, iż brzmi to tak, jakbyśmy wcale nie ładowali akumulatorów, to w gruncie rzeczy jest całkiem inaczej. Taki tryb sprawia, iż nasz organizm zwiększa efektywność, a także odrywa się od codzienności.

Wariant 2: Aktywny wypoczynek
Inaczej sprawa ma się wśród osób, które wiele czasu spędzają przy biurku, pracują psychicznie, a popołudniu wolą oglądać telewizję czy korzystać z komputera. Dla takich osób idealnym sposobem na relaks powinien być aktywny wypoczynek – wykonywanie ćwiczeń, jazda na rowerze czy choćby spacery. Dzięki temu nasze mięśnie w końcu poczują, że są do czegoś potrzebne, a organizm również szybciej się regeneruje.

Wariant 3: Izolacja od świata
Ten sposób spędzenia wakacji jest dla wszystkich, którzy są ciągle zestresowani, bardzo szybko się denerwują oraz odczuwają strach przed czekającymi na nich testami czy kartkówkami. Takim osobom polecamy wyjechać z miejsca zamieszkania i poddać się czemuś nowemu, co nie będzie przypominało im o ich otoczeniu związanym ze szkołą.

Jest wiele sposobów na spędzenie wakacji, ale nie sposób tu wszystkich wypisać. Wiele zależy od Was samych i tego co lubicie robić w czasie wolnym. Pamiętajcie jednak, że aby skutecznie odpocząć i mieć wiele sił na kolejny rok szkolny, należy w trakcie wakacji odwrócić sposób spędzania czasu charakterystyczny dla roku szkolnego. Wierzymy, że we wrześniu wszyscy będą zwarci, gotowi i wypoczęci na naukę. Miłego odpoczywania!

17 lipca 2014

Miejsca w Polsce, które warto odwiedzić, by w przyjemny sposób poszerzyć swoją wiedzę

Wakacje trwają w najlepsze... Jedni zdecydowali się zostać w domu, drudzy podbijają świat, a trzecim serce szybciej bije, bo widzą, że za nami już 2 tygodnie wakacji, a nie mają pomysłu na wyjazd. Nic straconego! Mamy dla Was kilka ciekawych propozycji miejsc, dzięki którym nie tylko miło spędzicie czas, ale także poszerzycie swoją wiedzę.

Naszą pierwszą propozycją, którą mamy dla Was, jest powszechnie znane Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Wspomniane Centrum Nauki obrało sobie za cel promowanie oraz popularyzowanie nowoczesnej komunikacji. Główną atrakcją są interaktywne wystawy, które składają się ze stanowisk, a na których zwiedzający mogą samodzielnie przeprowadzać doświadczenia z różnych dziedzin nauki: fizyki, chemii, biologii, matematyki i dzięki temu mogą zrozumieć dane zjawisko. Centrum Nauki dysponuje zaawansowanymi technologiami i multimediami, ale też stosuje proste rozwiązania, często oparte na wynalazkach sprzed wielu lat. Centrum otacza Park Odkrywców, a w nim znajdziecie urządzenia do przeprowadzania eksperymentów pod gołym niebem.



Ze strefy praw przyrody przenosimy się tam, gdzie miłośnicy gór będą czuć się jak ryba w wodzie – Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Znajdują się tutaj liczne dobrze oznakowane szlaki turystyczne o łącznej długości ok. 250 km. Mają one różne stopnie trudności – są tutaj zarówno typowe ścieżki spacerowe, jak i trasy dla wytrwałych turystów. To jeszcze nie wszystko, bowiem na terenie parku można podziwiać liczne potoki oraz ok. 30 jezior. Stanowią one ważny walor krajobrazowy Tatr Wysokich. W Tatrzańskim Parku Narodowym możemy również zobaczyć zabytki sakralne, które są szczególnie ważne i bardzo mocno związane z historią regionu.




Są wśród nas osoby, których pasjonuje fizyka, astronomia i historia? Kolejny obiekt jest z myślą o Was - Centrum Hewelianum w Gdańsku.
Centrum Nauki zdecydowało się połączyć dwie odmienne dziedziny – naukę i technikę oraz kulturę i historię. W odrestaurowanych obiektach można obecnie zwiedzać dwie stałe ekspozycje: fizyczno-astronomiczną wystawę interaktywną"Energia, Niebo i Słońce" oraz wystawę historyczną "Wehikuł Czasu - Człowiek i Pocisk". Ponadto Centrum Hewelianum organizuje wystawy czasowe, niekonwencjonalne zajęcia edukacyjne oraz imprezy popularnonaukowe.



To jeszcze nie wszystko co dla Was przygotowaliśmy. Przenosimy się do miejsca, w którym można dowiedzieć się nieco więcej o sztuce, a mowa tu o Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Muzeum jest znane głównie z cennego zbioru sztuki średniowiecznej oraz unikatowej, najciekawszej w kraju kolekcji polskiej sztuki współczesnej. W zbiorach, które w sumie liczą prawie 200 tysięcy obiektów, znajdują się dzieła malarstwa polskiego i europejskiego, rzeźby, ceramika, szkło, wyroby rzemiosła artystycznego. Ciekawostką jest tak zwana „sala osobliwości”, gdzie pokazany jest między innymi portret z ruszającymi się oczami oraz mumia egipska.



Skoro już mówimy o sztuce i jesteśmy we Wrocławiu to trzeba dotrzeć do Muzeum Panoramy Racławickiej. Jest ona oddziałem Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Panorama Racławicka daje nam możliwość obejrzeć niesamowitego obrazu - Bitwa pod Racławicami. Monumentalne malowidło Panorama Racławicka ma długości 114 metrów i wysokości piętnastu metrów. Obraz wystawiany jest w specjalnie zbudowanej rotundzie.




Na sam koniec mamy dla Was miejsce nietuzinkowe, które z pewnością jest miłą odmianą po centrach nauki, a mianowicie Muzeum Koronki w Koniakowie.
Całe muzeum poświęcone jest osobie Marii Gwarek, która była wybitną koniakowską koroniarką. W muzeum można zobaczyć części ubioru oraz przedmioty wykonane z koronki – czepce, chusty, kryzy, kołnierzyki, zdobienia bielizny pościelowej, firanki, a nawet damska bielizna.



Mamy nadzieję, że już wiecie co robić w wakacje i dzięki temu będą one dużo bardziej interesujące oraz niezapomniane! :)