23 stycznia 2012

Uniwersytety świata: Uniwersytet w Edinburghu


Założony w 1583 roku w Uniwersytet w Edinburghu(University of Edinburgh), w Szkocji, jest publicznym ośrodkiem badań uniwersyteckich. Uczelnia jest ściśle powiązana z miastem, wiele jej budynków znajduję się na Starym Mieście.
Edynburg otrzymuje rocznie ok 47 tys. aplikacji, co czyni go trzecim najbardziej popularnym uniwersytetem w Wielkiej Brytanii (jeśli chodzi o ilość wnioskodawców). Jest 4 w Szkocji i 6 w Wielkiej Brytanii najstarszym uniwersytetem, jest również uważany za jeden z najbardziej renomowanych na świecie.

Uniwersytet ma również historyczne połączenia jak i obecne partnerstwa z renomowanymi szkołami wyższymi w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, w tym członkami Ivy Liga i U15. Czesne za rok dla europejskich studentów wynosi 9tys. funtów.

Uczelnia odegrała dość ważną rolę w historii Edynburga, dzięki niej, miasto stało się głównym intelektualnym centrum w epoce oświecenia i nadano mu tytuł Aten północy.

Edynburg ma odmienną strukturę niż pozostałe uniwersytety, dzieli się na college i szkoły (przypominają one nasze wydziały i fakultety).

College Nauk Humanistycznych i Społecznych – w skład którego wchodzi 13 szkół (m.in. prawa, architektury, biznesu, ekonomii, psychologii i literatury)
College Medycyny i Weterynarii – składający się z 4 szkół
College Nauki i Inżynierii – w tym biologia, chemia, informatyka i wiele innych

Znani Edynburczycy :
- Gordon Brown – premier wielkiej Brytanii
- Alexander Graham Bell – wynalazca telefonu
- Charles Darwin – twórca teorii ewolucji
- Adam Ferguson – filozof i historyk

Zapraszamy na stronę internetową tej uczelni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.