17 lutego 2012

Jak najsprawniej przygotowywać się do egzaminów?


Egzamin zwieńczający program międzynarodowej matury jest bardzo wymagającym i raczej dość intensywnym przeżyciem dla większości uczniów. Można się go obawiać, lecz można się też do niego przygotować. Oto kilka użytecznych rad, dzięki którym zdobycie świetnej oceny na egzaminie nie będzie już tylko marzeniem:

 • Zacznij przygotowania wcześnie, nie zostawiaj niczego na ostatnia chwile. Pamiętaj, że im więcej czasu poświęcisz na naukę tym lepszych możesz oczekiwać wyników.

 • Staraj się rozważnie podzielić czas, tak abyś miał go wystarczająco dużo do powtórzenia każdego przedmiotu. Nie skupiaj się tylko na jednym czy dwóch z nich. Jeśli jakiś sprawia Ci kłopot, oczywiście warto jest poświęcić mu więcej uwagi, ale mimo to wszystkie powinny być przypomniane.

 • Staraj się nie ‘zarywać nocy’, chodzić spać o odpowiednich porach i nie zaburzać swojej rutyny snu. Odpoczynek jest tak samo ważny jak i nauka. Nie możemy przecież przystąpić do egzaminu zmęczeni!

 • Spróbuj napisać próbny test w domu. O materiały możesz poprosić nauczyciela, lub znaleźć pomoce online. Stwórz sobie odpowiednia atmosferę do pisania- wyłącz komputer i telefon. Nie sięgaj po książkę do przedmiotu. Napisz test próbny tak jakby to był już Twój prawdziwy egzamin. Dzięki temu poznasz swój poziom i możliwości a także przyzwyczaisz się trochę do atmosfery podczas pisania testu.

 • Nie ograniczaj się z nauka jedynie do książki z danego przedmiotu. Przejrzyj swoje notatki z całych dwóch lat, jeżeli ich nie pisałeś albo uważasz, że są niedokładne, pożycz lub skseruj te należące do innej osoby z Twojej klasy.

 • Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości- szukaj pomocy u nauczyciela. To ostatni moment żeby zadać jakiekolwiek dręczące Cię pytania. Jeśli jakieś przypomni Ci się po za klasą, zapisz je, aby nie zapomnieć.

 • I przede wszystkim: nie stresuj się na zapas. Nie ma sensu wkuwać w noc przed egzaminem, ani też popadać w bezsenność ze strachu. Podczas przygotowywania się, a przede wszystkie w ciągu ostatnich kilku dni powinieneś pozwolić sobie na chwile relaksu.


 • Jeżeli dołożyłeś wszelkich starań, aby być przygotowanym nie masz się o co martwić. Pozytywne myślenie, wiara w siebie i wypoczęty umysł- to wszystko, czego Ci już teraz potrzeba.


  Autor tekstu: Iga Stachowicz, uczennica Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. M. Wańkowicza z Międzynarodową Maturą w Katowicach

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz

  Dziękujemy za dodanie komentarza.