2 kwietnia 2012

Uniwersytety świata: Uniwersytet im. Michaiła Łomonosowa (ros. MGU)


Uniwersytet Moskiewski jest uważany za najstarszy w Rosji. Został założony w 1755 roku, dzięki staraniom Michaiła Łomonosowa, rosyjskiego uczonego i poety.

12 stycznia 1755 r. caryca Elżbieta Pietrowna (dokładnie w dzień św. Tatiany) podpisała dokument zatwierdzający projekt powstania uniwersytetu. Ceremonia otwarcia i rozpoczęcia zajęć zbiegła się z koronacją Elżbiety (26 kwietnia 1755). Do tej pory dzień ten jest świętem uczelni, studenci biorą udział w konferencjach dotyczących twórczości patrona - Łomonosowa.

Według projektu i pomysłu Łomonosowa, na uniwersytecie powstały trzy fakultety - filozoficzny, prawniczy i medyczny. Wszyscy studenci rozpoczynali naukę na wydziale filozoficznym, gdzie otrzymywali fundamentalną wiedzę z zakresu nauk humanistycznych. Później mogli wybrać specjalizację na innym fakultecie. W odróżnieniu od uniwersytetów Europejskich, na Moskiewskim nie było wydziału teologicznego, co pociągnęło za sobą powstanie specjalnego systemu oświaty, mającego przygotować pracowników kościoła prawosławnego. Wykłady były prowadzone nie tylko w języku łacińskim, ale również rosyjskim.

Uniwersytet Moskiewski odgrywał wiodącą rolę w popularyzacji i rozpowszechnianiu nauki. W wykładach i debatach brali udział nie tylko studenci uczelni, ale również publiczność.

W kwietniu 1756 r. obok uniwersytetu otwarto drukarnię i księgarnię, co zapoczątkowało wydawanie książek. Wtedy właśnie Uniwersytet rozpoczął wydawać pierwszą w kraju pozarządową gazetę “Moskiewskie wiadomości”, a w styczniu 1760 pierwsze w Moskwie pismo literackie “Pożyteczna rozrywka”. Rok po powstaniu, uczelniania biblioteka przyjęła swoich pierwszych czytelników. Przez 100 lat pełniła funkcję jedynej w Moskwie publicznej, ogólnodostępnej biblioteki.
Połączenie zadań oświatowych, naukowych oraz kulturalnych zamieniło uniwersytet w “centrum rosyjskiej edukacji” i światowy ośrodek kultury.

Obecnie na Uniwersytecie Moskiewskim studiuje ponad 40 tys. studentów (licencjackich i magisterskich). Każdego roku przybywa studentów z innych krajów oraz z wymian międzyuczelnianych (Erazmus). Między innymi Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach na stałe współpracuje z MGU. Studenci którzy przejdą rekrutację, mają szansę na naukę i pobyt w Moskwie.

Przy uniwersytecie działa wiele organizacji:
- Uniwersytecka Orkiestra Kameralna
- Akademicki Chór (istniejący od 1757r.)
- Teatr Starej Muzyki
- Studium tańca indyjskiego
- Studium Literaturoznawcze
- Studenckie pracownie teatralne
- Studium baletowe
- Klub muzyki klasycznej z klasą fortepianu, organów, śpiewu itp.

Wydziały i fakultety:
- Mechaniczno-matematyczny
- Fizyczny
- Chemiczny
- Biologiczny
- Bioinżynierii
- Gleboznawstwa
- Geologiczny
- Historyczny
- Medyczny
- Fizykochemicznej inżynierii
- Filologiczny
- Filozoficzny
- Ekonomiczny
- Prawniczy
- Dziennikarski
- Psychologiczny
i wiele innych.

Związani z uniwersytetem:
- Antoni Czechow - pisarz
- Michaił Gorbaczow - prezydent ZSRR
- Michaił Susłow - radziecki ideolog
- Sergiej Staniszew - premier Bułgarii
- Andriej Sacharow - fizyk atomowy
- Maksymilian Wołoszyn - poeta
- Fiodor Tiutczew - poeta, dyplomata
- Alieksiej Abrikosow - Laureat Nagrody Nobla 2003 - fizyk
- Witalij Ginzburg - Nagroda Nobla 2003 - fizyk
- Piotr Kapica - Nagroda Nobla 1978 - fizyk
- Igor Tamm - Nagroda Nobla 1958 - fizyk

Dowiedz się więcej na stornie internetowej uniwersytetu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.