7 maja 2012

Grupy przedmiotowe w The International Baccalaureate Diploma Programme - grupa druga - Language acquisition: Classical languages


Czas na kolejny przedmiot z drugiej grupy - tym razem są to języki klasyczne - czyli łacina i starożytna greka.
Kurs języków klasycznych daje możliwość poznania, zgłębienia i zbadania języków starożytnej Grecji i Rzymu. Łacina i starożytna greka to odrębne przedmioty, ale mają taki sam zarys programu nauczania i model oceniania. Obu tych przedmiotów można uczyć się na podstawowym i rozszerzonym poziomie.

Program na poziomie podstawowym i rozszerzonym pod względem listy lektur i zakresu tematyki poruszanej na zajęciach różni się niewiele. Poziom rozszerzony obejmuje znacznie więcej godzin, bo 240 (podstawowy to tylko 150), a także przewiduje dokładniejszą analizę przerabianego materiału. Pewne różnice dotyczą też oceniania - na poziomie rozszerzonym uwaga skupia się na trochę innych aspektach niż na podstawowym.

Kurs języków klasycznych podzielony jest na trzy bloki tematyczne: studium języka (rozumienie i tłumaczenie oryginalnych klasycznych tekstów), studium gatunków literackich (szczegółowa analiza wybranych tekstów określonych autorów z dwóch gatunków) i studium indywidualne (szczegółowe zbadanie i prześledzenie jakiegoś aspektu językowego czy cywilizacyjnego).

Kluczowe cechy programu i modelu oceny tego przedmiotu są następujące:
- jest dostępny na poziomie podstawowym (SL) i rozszerzonym (HL),
- minimum programowych godzin dla poziomu podstawowego to 150, a dla rozszerzonego 240,
- nauka tego przedmiotu objęta jest zarówno oceną wewnętrzną jak i zewnętrzną.

Więcej na temat tego przedmiotu przeczytacie na www IBO. Tutaj dostępny jest suject outline.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.