21 sierpnia 2012

Dookoła świata: Węgry

Dziś w ostatnim wakacyjnym poście podróżniczym piszemy o Węgrzech - kraju, w którym mówi się dość dziwnym językiem i który kojarzony jest głównie z papryką ;)

Węgry po węgiersku to Magyarország - stąd na Węgrów mówiono (i może jeszcze ktoś mówi?) Madziarzy. Obecnie to Republika, ale kraj ten ma za sobą epizod z ustrojem komunistycznym - był niegdyś państwem satelitarnym ZSRR. 1 stycznia 2012 nowa Konstytucja Węgier ustanowiła nową nazwę: Węgry - Magyarország.


Węgry leżą w środkowej Europie nad Dunajem i Cisą, zaledwie 300 kilometrów od południowych granic Polski. Węgry są krajem strefy umiarkowanej, można je zwiedzać przez cały rok, w zależności od celu podróży. Szczególnie pięknie Węgry prezentują się wiosną i jesienią, a lato jest długie i słoneczne. Warto przyjechać na Węgry 20 sierpnia na święto św. Stefana. Odbywają się obchody dożynkowe, liczne koncerty, pokazy, jarmarki i targi ludowe.


Do najsłynniejszych miast, zabytków i atrakcji na Węgrzech należą m.in.: Budapeszt - stolica państwa (największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem, jedna z najważniejszych metropolii Europy; znajduje się tutaj 837 zabytków architektury, które reprezentują większość europejskich stylów artystycznych, Wyróżniają się budynki klasycystyczne, a zwłaszcza jedyne w swoim rodzaju zbudowane w stylu węgierskiej secesji), region Dunakanyar, Szentendre - rzymska twierdza Ulcisia Castra, Wyszehrad, dawna twierdza i osada Esztergom, Jezioro Balaton, Kąpieliska Uzdrowiskowe Węgier, Pannonhalma, Tapolca, Park Narodowy Dunaj-Drawa, starówka, piwnice i termy Egeru, piwnice z winem w Tokaju i okolicy, Park paleontologiczny w Ipolytarnóc.


Węgry słyną z doskonałych win. W kraju znajdują się aż 22 regiony winiarskie. Stąd ogromna rozmaitość gatunków win. Wyróżnić można m.in. lekkie, białe z gór Matry nad Balatonem, wytrawne, czerwone z Egeru, a także, ciężkie i złociste z Tokaju.

Archeolodzy odkryli na Węgrzech 21 miejsc, w których władcy starożytnego świata zażywali ciepłych kąpieli. W sumie na Węgrzech jest ponad 1000 kąpielisk termalnych, a tylko stolica może poszczycić się aż 123 ujęciami ciepłej źródlanej wody i 50 kąpieliskami. Ogromna większość węgierskich kąpielisk jest wykorzystywana dla celów leczniczych.


Na Węgrzech istnieje ponad 1000 odmian papryki. Najostrzejsza z nich jest 100 razy mocniejsza niż papryczka chilli. Jeśli wspominamy już o papryczkach, to od razu przejdźmy do węgierskiej kuchni. Typowo madziarskie potrawy to leczo, zawiesiste pörkölty (podobne do polskiego gulaszu), gulyáse, czyli gęste zupy mięsne, pieprzne tokanie, paprykarze, (wbrew nazwie nie są wcale ostre, tylko łagodne i delikatne), torty nasączane alkoholem i delikatne naleśnikach oblanych czekoladą.

Wśród węgierskich szkół cztery oferują naukę w programie matury międzynarodowej. Które to szkoły sprawdzicie tutaj.

Byliście kiedyś na Węgrzech? A może macie ochotę pojechać?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.