19 lutego 2013

Uniwersytety świata: Universität Salzburg

źródło

Uniwersytet w Salzburgu (Universität Salzburg) jest największą instytucją edukacyjną w regionie Salzburg (Austria). Obecnie uczęszcza na nią ponad 18.000 studentów. Zatrudnionych jest tutaj około 2.700 pracowników naukowych i administracyjnych.

Uniwersytet składa się z czterech wydziałów:
- Wydziału Teologicznego
- Wydziału Nauk Przyrodniczych
- Wydziału Prawa
- Wydziału Kulturoznawstwa

Uniwersytet w Salzburgu powstał dzięki inicjatywie księcia arcybiskupa Parisa Lodrona w 1622 roku. Uczelnia utworzyła i początkowo utrzymywała federacja opactw benedyktyńskich z Salzburgu, Szwajcarii, Bawarii i Austrii. W pierwszych latach funkcjonowania prowadzono wykłady z teologii, filozofii, a także z prawa i medycyny.
W następstwie Wojen Napoleońskich i sekularyzacji Salzburga na początku XIX wieku, książę Ferdynand, brat cesarza Franciszka I, założył Wydział Lekarski.
24 grudnia 1810 roku, gdy Salzburg został zajęty przez Bawarię, Uniwersytet zamknięto. Dopiero w 1962 uczelnia została ponownie otwarta z nowo założonymi wydziałami Teologii Katolickiej i Filozofii. Zajęcia rozpoczęły się 1964 roku i właśnie ten rok uważany jest powszechnie za rok założenia.
Misją Uniwersytetu w Salzburgu jest przeprowadzanie badań i nauczanie na najwyższym światowym poziomie. Absolwenci dzięki swoim profesjonalnym kwalifikacjom, nie tylko wyróżniają się w swoich dziedzinach, ale również są przygotowani do, tego aby sprosta
wyzwaniom w stale zmieniającym się świecie. Uczelnia wspiera swoim partnerstwem szereg krajowych i międzynarodowych uczelni oraz organizacji w takich dziedzinach jak nauka, kultura, handel i polityka.

Do słynnych absolwentów uczelni zaliczani są między innymi:
  • Gabi Burgstaller – austriacka polityk
  • Benita Ferrero-Waldner – austriacka polityk i dyplomata
  • Andreas Maislinger – historyk i założyciel The Austrian Holocaust Memorial Service
  • Tobias Regner – niemiecki muzyk i piosenkarz
Po więcej informacji na temat tej uczelni zapraszamy na oficjalną stronę http://www.uni-salzburg.at/

źródłoBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.