18 kwietnia 2013

Szybkość czytania zależy tylko od Ciebie - poćwicz ją! cz. II

[źródło]
Mamy nadzieję, że nasz zeszłotygodniowy tekst o szybkim czytaniu zainspirował Was do nauki tej sztuki. Dziś powiemy Wam jak się pozbyć nawyków powodujących zwalnianie czytania, oraz podpowiemy kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać w domu, aby usprawnić ten proces. 

Naukę szybkiego czytania warto zacząć od eliminacji subwokalizacji oraz regresji.

Pierwszy z nawyków, wypracowany już w szkole podstawowej jest trudny do usunięcia, jednak przy odpowiednich ćwiczeniach można go stłumić. Do walki z subwokalizacją można zastosować trzy poniższe sposoby (należy je wykonywać na znanych nam kawałkach tekstu):
  • poprzez zakłócenie mowy i słuchu – sposób ten opiera się na wymawianiu liter alfabetu, liczeniu czy gwizdaniu podczas czytania. Na początku ta strategia może spowodować pogorszenie rozumienia tekstu, ale wraz z ćwiczeniami zdolność tak zacznie rosnąć;
  • poprzez unieruchomienie języka – można go np.: przycisnąć koniec języka do zębów, przygryźć, zacisnąć wargi;
  • poprzez centralne zakłócenia mowy – przez wielu badaczy ta metoda uważana jest za najskuteczniejszą. Aby ją wykonać należy w czasie czytania rozpocząć inną rytmiczną czynność, np. wystukiwać rytm palcami, czy długopisem. Takie ćwiczenie stopniowo redukuje subwokalizację. 

Regresja jest nawykiem, który można dość prosto wyeliminować. Aby usunąć te przyzwyczajenie można w czasie czytania przesuwać palcem, wskaźnikiem czy ołówkiem po czytanym tekście. Warto też nastawić się na pełną koncentrację podczas czytania, co spowoduje nie tylko wzrost zrozumienia treści, ale także przyspieszy proces przyswajania informacji. Przy wykonywaniu tych czynności należy zacząć od tekstów łatwych.

Rozwijanie umiejętności szybkiego czytania obejmuje różne sprawności. Podczas tego procesu należy ćwiczyć:
  • gimnastykę oczu 
  • rozszerzanie pola widzenia 
  • spostrzegawczość 
  • szybkość czytania 
  • rozumienie tekstu 

Połączenie wszystkich tych czynników jednocześnie sprawi, że Wasza szybkość czytania i rozumienie tekstu zaczną rosnąć. Trzeba jednak pamiętać o konsekwentnym wykonywaniu ćwiczeń.

Polecamy Wam zbiór zadań do nauki szybkiego czytania, który znajdziecie pod tym linkiem, a poniżej dzielimy się z Wami filmikiem z przykładowymi ćwiczeniami:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.