16 kwietnia 2013

Uniwersytety świata: Uniwersytet w Chicago


Uniwersytet w Chicago (University of Chicago, Uniwersytet Chicagowski) to jedna z najbardziej prestiżowych, amerykańskich uczelni. Jest to uniwersytet prywatny, na którym studiuje ok. 14 tys. osób.

Uczelnia składa się z koledżu uniwersyteckiego, który obejmuje różne stopnie nauczania, programy i interdyscyplinarne komitety. Zorganizowana jest w cztery wydziały, sześć szkół zawodowych i szkoły kształcenia ustawicznego. Koledż naukowy składa się z pięciu wydziałów: nauk biologicznych, fizycznych, społecznych, humanistycznych i koledżu łączącego interdyscyplinarne podejście do nauki i badań. Kierunki przygotowujące do wykonywania konkretnego zawodu obejmują: medycynę, szkołę biznesu, prawa, teologii, polityki i pomocy społecznej. Wiele z wydziałów posiada wsparcie różnych instytucji, zarówno państwowych jak i prywatnych.

Uniwersytet został założony w 1890 roku przez Amerykańskie Towarzystwo Edukacyjne Baptystów oraz magnata naftowego Johna D. Rockefellera. Sam przedsiębiorca nazwał uczelnię "najlepszą inwestycją, jaką kiedykolwiek uczynił". Pierwsze zajęcia odbyły się 1 października 1892 roku. Na uczelni zapisanych było wtedy 594 studentów, a kadra liczyła sobie 120 osób, w tym 8 byłych prezydentów uczelni wyższych. Mimo, iż uniwersytet został założony przez baptystów, to pozostał on bezwyznaniowy. Był pierwszym spośród prestiżowych amerykańskich uczelni, który dopuścił do studiowania i pracy naukowo-akademickiej kobiety i dyskryminowane mniejszości.

Uczelnia powiązana jest z bardzo prestiżowym programem Stypendiów Rhodes, uczestniczy w Ivy League, która skupia osiem najlepszych uniwersytetów amerykańskich. Uniwersytet Chicagowski uznawany jest za instytucję o bardzo wysokiej aktywności badawczej. Należy do stowarzyszenia zajmującego się współpracą pomiędzy amerykańskimi uniwersytetami. Prowadzi dwanaście dużych instytutów badawczych i sto trzynaście ośrodków na terenie swojego kampusu. Naukowcy uniwersytetu otrzymali 87 nagród Nobla, najwięcej spośród wszystkich uczelni w Stanach Zjednoczonych, w tym 27 w fizyce i 23 w ekonomii. Między innymi byli to:
  • Owen Chamberlain – fizyka
  • James M. Buchanan – ekonomia
  • Ernest Lawrence – fizyka
  • Irwin Rose – chemia
  • Myron Scholes – ekonomia
  • James Franck – fizyka
  • Saul Bellow – literatura
  • Paul Samuelson - ekonomia

Uniwersytet Chicagowski był również miejscem wielu ważnych eksperymentów naukowych. Naukowcy uniwersyteccy uczestniczyli w budowie pierwszego reaktora atomowego, w którym wywołano pierwszą samopodtrzymującą się reakcję łańcuchową. To tutaj również dokonano pierwszego pomiaru ładunku elektrycznego cząstek subatomowych.

Uczelnia ma bardzo ważne znaczenie dla amerykańskiego kształcenia wyższego. Cieszy się reputacją "nauczyciela nauczycieli", ponieważ ta profesja jest najczęstszym zawodem wybieranym przez absolwentów.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową uniwersytetu www.uchicago.edu

[źródło]


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.