16 lipca 2013

Dookoła świata - Meksyk

Meksyk, czy też Meksykańskie Stany Zjednoczone, to kraj znajdujący się w Ameryce Północnej. Meksyk jest nietuzinkowym państwem łączącym różne kultury, krajobrazy i historie. Jesteśmy pewni, że na zwiedzenie tego miejsca należałoby zarezerwować sobie sporo czasu!

[źródło]
Meksykańskie Stany Zjednoczone od północy graniczą ze Stanami Zjednoczonymi, na zachodzie i południu z Oceanem Spokojnym, a na wschodzie z Morzem Karaibskim. Kraj ten zajmuje prawie 2 miliony km2, co daje mu 14 miejsce pod względem wielkości na świecie. Jeszcze wyższe miejsce zajmuje w rankingu przedstawiającym wysokość zaludnienia – tu plasuje się na 11 pozycji z około 117 mln mieszkańców. Ze względu na dużą rozciągłość geograficzną kraj jest zróżnicowany klimatycznie – z jednej strony są rejony w których występują duże i gwałtowne opady, także huragany, a w innych rejonach deszcz jest tak sporadyczny, że zyskały one nazwę ‘la tierra caliente’ czyli gorąca ziemia. Meksyk położony jest na jednym z najaktywniejszych obszarów tektonicznych. Dlatego trzęsienia ziemi, czy erupcje wulkanów nie są tam niczym wyjątkowym.

[źródło]
Stolicą Meksyku jest… miasto Meksyk. Wytłumaczeniem tego dualizmu w nazewnictwie jest zjawisko często występujące w Ameryce Środkowej – najpierw wykształciła się stolica, a potem nazwa rozwinęła się na cały kraj. W mieście tym żyje ponad 20 mln ludzi, co czyni je jednym z największych zespołów miejskich. Miasto Meksyk jest jednym z najstarszych miast w regionie, istniało jeszcze przed hiszpańską kolonizacją. Założyli je Azteccy i już za ich czasów pełniło ważną w regionie funkcje. Aktualnie w mieście nadal można zobaczyć ślady, które pozostawili po sobie Aztekowie: świątynie i pałace, starodawne miasto Teotihuacan, schodkową Piramidę Słońca (trzecia co do wielkości na świecie (wysokość: 70m)) , Piramidę Księżyca czy Pałac Quetzalcoatla. Być może kojarzycie Meksyk pod nazwą… miasto kościołów. Faktycznie, miejsce to bogate jest w ogromną liczbę świątyni chrześcijańskich, co tylko podkreśla religijny charakter tego kraju. Będąc w stolicy warto obejrzeć między innymi: Bazylikę Nuestra Senora de Guadalupe z obrazem patronki Meksyku, Matki Boskiej z Guadalupe, gdzie czci się kawałek tuniki pasterza Juan Diega, na którym to w XVI w. odbiła się postać Matki Boskiej, Katedrę Metropolitana z 1573 roku, kościół Jezusa Chrystusa z Nazaretu i wiele innych.

[źródło]
Pisząc o Meksyku, nie można zapomnieć o jego bogatej historii. Ślady Azteków występują nie tylko w stolicy tego państwa, ale także na innych jego terenach. Obok Azteków zamieszkiwali tam: Olmekowie, Zapotekowie, Majowie, Toltekowie. Cywilizacje te zostały zniszczone przez hiszpańskich konkwistadorów pod wodzą Hernana Cortesa. W latach 1518-1521 zostało utworzone państwo: Nowa Hiszpania. Większość dorobku cywilizacji prekolumbijskich została zniszczona przez konkwistadorów, ale pozostałości, które możemy oglądać do dziś, zapierają dech w piersiach.

Tequila, Sombrero, Mariachi – to trzy podstawowe pojęcia kojarzone z Meksykiem. Tequila jest wytwarzana od XVI wieku. Współczesna forma tego napoju pochodzi z XIX wieku, kiedy to zyskała dużą popularność. Sombrero to specyficzne nakrycie głowy z bardzo szerokim rondem. Jego nazwa pochodzi od słowa ‘la sombra’ czyli cień. Mariachi natomiast to grupa muzyków, najczęściej używająca takich instrumentów jak gitary i trąbki.

O Meksyku moglibyśmy pisać i pisać. Jednak nie chcemy Wam odbierać radości poznawania tego intrygującego kraju, dlatego teraz wymienimy tylko najatrakcyjniejsze turystycznie regiony: Bosque de Chapultepec i Xochimilco, Teotihuacan, Tulą, Cuernavaca, Puebla, Cholula, Sierra Madre Południowa i Sierra Madre de Oaxaca, Jukatan, Tijuana czy Acapulco.

[źródło]
Na koniec zostawiliśmy sobie najsmaczniejsze czyli kuchnię! Na pierwszym miejscu wymienić trzeba burrito – pszeniczną tortillę z farszem. Tacos, równie popularne w tamtych regionach, zrobione są z mąki kukurydzianej. Wśród innych smakołyków możemy wymienić: ceviche (sałatka z owocami morza), chimichanga ( podsmażane burrito z mięsnym farszem), echilada (zapiekane tortille z farszem mięsnym lub warzywnym i sporą ilością papryki chili), picadillo (smażone mięso mielone z warzywami i różnymi przyprawami).

Mamy nadzieję, że choć trochę zainteresowaliśmy Was tym wspaniałym krajem. W naszym przypadku znajduje się on na liście miejsc do zobaczenia! ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.