15 sierpnia 2013

Dookoła Świata: Czarnogóra

Czarnogóra jest bardzo młodym państwem. Powstała 3 czerwca 2006 roku po odłączeniu się od Serbii. To bardzo atrakcyjny, a przede wszystkim nie do końca odkryty region, gdzie turystyka rozwija się w bardzo szybkim tempie. Pomimo konfliktów Czarnogóra szybko podnosi się z trudności gospodarczych i politycznych. To kraj pełen magicznych zakątków, zachwycający wodami Adriatyku i wysokimi górami schodzącymi wprost do morza. Góry zajmują niemal całą powierzchnię Czarnogóry z wyjątkiem wybrzeża oraz Doliny Zety, gdzie znajduje się stolica Czarnogóry - Podgorica. Wzdłuż wybrzeża państwa ciągnie się 75 kilometrów pięknych plaż i uroczych zatoczek.

O atrakcyjności Czarnogóry decydują jednak nie tylko liczne bogactwa natury. Kraj może się poszczycić całym mnóstwem zabytków, z których wiele znalazło są na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. W tym niewielkim państwie znajdziemy wiele średniowiecznych miasteczek, przepełnionych baśniową atmosferą oraz miejscami zapierającymi dech w piersiach. Przedstawiamy Wam kilka z nich:

  • Podgorica 
To stolica i zarazem największe miasto Czarnogóry. Ze względu na swoje położenie stanowi ona idealne miejsce wypadowe w różne rejony kraju. Blisko stąd do ośrodków narciarskich w Górach Dynarskich i równie blisko do Adriatyku. Można tu obejrzeć interesującą wieżę zegarową, akwedukt rzymski i ruiny twierdzy.

[źródło]
  • Budva

Budva liczy sobie 2500 lat i jest najpopularniejszym ośrodkiem wypoczynkowym w Czarnogórze. Otaczające miasto góry w połączeniu z morzem dają niezapomniany widok. Tutejsze plaże należą do najpiękniejszych nad Adriatykiem. Najpopularniejsza Slovenska plaža rozciąga się szerokim łukiem na długości 1600 m. Budva to także pozostałości starożytnych budowli, średniowieczna zabudowa centrum, prawosławne świątynie, architektura w stylu śródziemnomorskim, weneckim oraz wspaniała roślinność. Piękna starówka, odbudowana po trzęsieniu ziemi w 1979 roku pełna jest cennych zabytków i tajemniczych zakamarków. Nad nią góruje cytadela, z której szczytu można podziwiać cudowny widok na miasto i okolice.

[źródło]
  • Sveti Stefan
Kilka kilometrów na południowy wschód od Budvy znajduje się osada Sveti Stefan. Niegdyś była wyspą, a obecnie została na stałe połączona z lądem. To najbardziej urokliwych miejsc na czarnogórskim wybrzeżu. Granatowe morze omywa stłoczone domki z czerwonymi dachami, urocze sklepy oraz piękne kościoły od wieków pozostające w nienaruszonym stanie.

[źródło]
  • Kotor
Jest to najlepiej zachowane na terenie Czarnogóry i Serbii miasto z zabudową średniowieczną. Zabytkowa część miasta w 1979 r. trafiła na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Leży na krańcu malowniczej Zatoki Kotorskiej u podnóża masywu Lovćen. Stare miasto otaczają średniowieczne mury miejskie, które łączą się z twierdzą św. Jana stojącą na Samotnym Wzgórzu o wysokości 260 m n.p.m. Charakterystyczną średniowieczną urbanistykę stanowią wąskie, kręte uliczki place, wspaniałe świątynie i budynki w stylach romańskim, gotyckim, renesansowym i barokowym. Będąc w mieście, warto odwiedzić romańską katedrę z wieżami o wysokości 35 metrów. W kościele św. Mihovila można podziwiać malowidła z XIV wieku, a w katedrze św. Tripuna z XII w. słynną płaskorzeźbę przedstawiającą żywot św. Tripuna, patrona miasta. 

[źródło]
  • Góry Durmitor
Jest to najwyższy masyw górski Czarnogóry oraz rezerwat biosfery UNESCO. Bazą wypadową w góry Durmitor jest miejscowość Żabljak, najwyżej położone miasto w Czarnogórze (1450 m n.p.m). Całodniowa wyprawa na najwyższy szczyt Durmitoru - Bobotov Kuk (2523m n.p.m.) dostarcza niezapomnianych wrażeń. W promieniu 6 km od niego znajduje się jeszcze 18 szczytów, które przekraczają 2300 m n.p.m. W górach znajduje się też 18 jezior oraz kilkanaście jaskiń. Najsłynniejsza z nich to Ledna Pecina. Park Narodowy Durmitor w Czarnogórze obejmuje też malowniczy i najgłębszy w Europie kanion rzeki Tary.

[źródło]
To oczywiście tylko kilka miejsc, które warto odwiedzić w Czarnogórze. Czarnogóra jest świetnym miejscem dla wszystkich, którzy preferują wypoczynek aktywny. Dzikość terenów, brak tłumów zwiedzających i swojska atmosfera sprawiają, że pobyt tutaj nie sprowadza się tylko do leżenia na słońcu, lecz pobudza do zapuszczania się w kolejne zakątki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.