1 sierpnia 2013

Dookoła Świata: Portugalia

[źródło]
Portugalia to najdalej na zachód położone państwo europejskie. XVI-wieczny poeta Luís Vaz de Camões pisał o niej, że leży "tam, gdzie ziemia się kończy, a morze zaczyna". Niewiele państw przeżyło w swej historii równie wiele momentów triumfu i upadku, co Portugalia. W XVI wieku Portugalia była kolonialnym, bogatym supermocarstwem, by następnie na wiele stuleci stać się zapomnianym krajem gdzieś na obrzeżach Europy. Obecnie szybkie przemiany gospodarcze i społeczne zmieniają oblicze kraju i jego społeczeństwa. Portugalczykom w zadziwiający sposób udaje się pogodzić tradycyjny sposób życia - oparty na rybołówstwie i rolnictwie - z nowoczesnymi technologiami. Osoby odwiedzające Portugalię nieustannie zaskakuje kontrast pomiędzy modnymi strojami mieszkańców Lizbony czy Porto a ubranymi od stóp do głów w czerń kobietami z prowincji. Na wiejskich drogach w Portugalii wciąż można spotkać rodziny podróżujące wozami zaprzężonymi w woły!

Era portugalskich odkrywców zaczęła się tuż po wyzwoleniu Portugalii spod panowania Maurów. Z portu w Algarve żeglarze docierali do Przylądka Dobrej Nadziei, Indii, na Ocean Spokojny i do obu Ameryk. Przecierając wiele szlaków handlowych, odkrywcy umocnili pozycję Portugalii jako morskiego supermocarstwa. Złoty okres nie trwał jednak długo. Wkrótce Portugalia zaczęła tracić na znaczeniu, targana licznymi wojnami i kryzysami wewnętrznymi, by ostatecznie prawie na dwa wieki zostać odizolowaną od reszty świata. O burzliwych dziejach kraju zaświadczyć mogą zarówno licznie zachowane zabytki, jak i ludzie zamieszkujący dzisiejszą Portugalię. W celach handlowych przybywali tu już Fenicjanie. Rzymianie budowali drogi i miasta, Żydzi - synagogi. Maurowie wznosili piękne zamki, zakładali sady migdałowe oraz białe wioski, poprzecinane labiryntami uliczek.

W Portugalii panuje łagodny, śródziemnomorski klimat. Najprzyjemniej jest tu oczywiście wiosną i latem. Zimą kontrast pomiędzy południową a północą Portugalią staje się bardzo widoczny. W nadmorskim Algarve, wysuniętym najdalej na południe, ciepłe, słoneczne dni nie należą do rzadkości, a na osłoniętych plażach południa można opalać się przez 12 miesięcy w roku. Choć zdarzają się chłodne wieczory, temperatury nie zrażają turystów. W okolicach Lizbony zima jest łagodna, ale dość nieprzewidywalna. W centrum i na północy zimy bywają chłodne i mokre, ale rzadko mroźne. Znacznie mniej przyjemnie jest wtedy w górach. W Serra da Estrela oraz w pasmach górskich na wschodzie i północy śnieg leży od listopada do lutego, choć warunki dla narciarzy nie są najlepsze. 

[źródło]
Portugalia potrafi oczarować! Ten niewielki, ale niezwykle zróżnicowany geograficznie kraj, zajmuje mniej więcej 1/6 powierzchni Półwyspu Iberyjskiego. Można odkrywać Portugalię na wiele sposobów. Podróż po Portugalii dobrze jest zacząć od Lizbony i jej okolic. Najlepszym miejscem do rozpoczęcia wędrówki po mieście jest stary mauretański zamek, Castelo de Sao Jorge (zamek św. Jerzego). Z wałów obronnych można podziwiać całe miasto oraz rzekę Tag, nad którą przerzucony jest najdłuższy w Europie most wiszący. Nieopodal centrum Lizbony znajduje się średniowieczna dzielnica muzułmańska - Alfama. To bez wątpienia najbardziej fascynujący i malowniczy zakątek miasta. Średniowieczna dzielnica była jedną z niewielu, które przetrwały straszliwe trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło miasto w 1755 roku. Zwiedzając stolicę Portugalii, nie wolno pominąć kompleksu klasztornego Sao Vincente de Fora. Jego wspaniałe dziedzińce zdobią niebiesko-białe azulejos - ręcznie malowane i szkliwione ceramiczne płytki, a widok roztaczający się z dachu należy do najpiękniejszych w mieście. Poruszając się dalej w kierunku wybrzeża, znajdziemy po drodze Narodowe Muzeum Azulejos, poświęcone wyłącznie ceramicznym płytkom, które są w Portugalii narodową formą sztuki. W muzeum znajduje się około 12 000 eksponatów, w tym słynna Panorama Lizbony, długa na 36 metrów kompozycja z płytek, przedstawiająca widok nadbrzeża miasta jeszcze sprzed trzęsienia ziemi.

[źródło]
Ze stolicy Portugalii, warto wybrać się na południe, na słynne plaże Algarve, a potem ruszyć z powrotem na północ przez urokliwe, wiejskie krajobrazy. Na pewno na uwagę zasługują rozległe równiny Alentejo, na których leży zachwycające starożytne miasto Evora. Dalej na północ, w stronę Oceanu Atlantyckiego, warto odwiedzić stare uniwersyteckie miasteczko Coimbra oraz jego okolice. Każdego z pewnością zainteresują rybackie społeczności zamieszkujące wybrzeże oraz winiarskie regiony Duero i Minho, gdzie produkuje się światowej sławy porto, doskonałe vinhos verdes i inne wina. W zależności od upodobań można wybrać cichą północną Portugalię, gdzie przeważają obszary rolnicze, lub gorące, zatłoczone południe. Portugalskie miasta charakteryzuje bogata i stara architektura, pośród której znajdują się nowoczesne dyskoteki i eleganckie sklepy.

W Portugalii można uczyć się w programie IB! W kraju znajduje się sześć szkół z tym programem. Listę tych szkół znajdziecie pod tym linkiem na stronie IBO.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.