12 sierpnia 2014

Dyplom IB zobowiązuje: Absolwent inżynierii biomedycznej pomaga chorym na gruźlicęUrodził się w Wietnamie, dorastał w Niemczech, a wykształcenie zdobył w Stanach Zjednoczonych - Luan Vo Nguyen Quang od początku wiedział, że jego życie powiedzie go w różne miejsca świata. Z Europy do Teksasu przeniósł się jeszcze przed ukończeniem programu IB w Awty International School, a teraz swoje umiejętności wykorzystuje w towarzystwie Friends for International Turebculosis Relief.

Po zdobyciu dyplomu IB Luan kontynuował naukę w University of Pennsylvania’s School of Engineering and Applied Sciences, gdzie ukończył studia z inżynierii biomedycznej. Jego naukowe osiągnięcia pozwoliły mu rozwijać karierę w kierunku farmacji i finansów. Po siedmiu latach aktywności w tych obszarach poczuł, że brakuje mu nowych wyzwań. Obecnie skupia się na rozwiązywaniu problemów najbiedniejszych poprzez poszukiwanie leków i nowych terapii dla chorych na gruźlicę.

Na decyzję o tak dużej zmianie w życiu wpływ miały dwa bardzo ważne w jego życiu zdarzenia - poznanie Tiffany - jego żony oraz śmierć kuzyna, który zmarł właśnie z powodu choroby i trudnych warunków życiowych uniemożliwiających mu powrót do zdrowia.

Wraz z żoną postanowili przenieść się do Nowego Delhi, gdzie zaangażowali się w prace społeczne - ona w gospodarowaniu odpadami, on z służbie zdrowia. To właśnie tutaj Luan uświadomił sobie, jak dużym problemem jest gruźlica i postanowił przyczynić się do walki z tą chorobą. Po czasie Luan przeniósł się do Wietnamu, gdzie ze swoimi przyjaciółmi z Niemiec założyli towarzystwo Friends for International Turebculosis Relief. Dla organizacji pracuje na cały etat i całkowicie pro - bono. Największym wyzwaniem w jego pracy jest brak środków na badania, edukację i profilaktykę. Pieniędzy brakuje również na projekty związane z testowaniem nowych leków i terapii. Mimo tych trudności Luan robi wszystko, by organizacja działała na pełnych obrotach.

Jaką radę ma Luan dla tych, którzy chcieliby wybrać podobną ścieżkę życiową? Poleca, by nie robić tego w pojedynkę - warto zbudować sobie sieć wsparcia, otoczyć się osobami, którym przyświeca podobny lub nawet ten sam cel.

Pytany o to, co cało mu IBDP Luan mówi, że nauczył się doceniać inne kultury, mierzyć się z przeciwnościami, doceniać owoce ciężkiej pracy i znajdować w sobie odwagę do przekraczania granic.
Inną wartością wyniesioną z nauki w programie międzynarodowej matury są przyjaźnie, jakie udało mu się zawrzeć w szkolnych latach, utrzymywane do dziś.

Jego ostatni projekt związany z IB miał miejsce całkiem niedawno, kiedy na początku tego roku współorganizował wycieczkę w ramach CAS i antropologii dla British International School of Jeddah, a także podczas wykładów dla British International School of Ho Chi Minh City na temat gruźlicy.

Więcej na temat Luana i jego pracy dla Friends for International Turebculosis Relief przeczytacie na blogu IB Alumni Network.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.