20 sierpnia 2014

Żyjąc misją IB pomagają na FilipinachW lipcu tego roku członkowie IB Asia Pacific pojechali na Filipiny, po tym jak wyspy zaatakował tajfun i odkryli, co oznacza na prawdę zmienić czyjeś życie na lepsze.

Tajfun Haiyan nawiedził Filipiny w listopadzie zeszłego roku i spowodował śmierć tysięcy osób, oraz pozbawił domu całe miliony ludzi. Członkowie IB Asia Pacific w Singapurze postanowili znaleźć sposób, w jaki mogliby wesprzeć odbudowę Filipin. Dziewięciu wolontariuszy wzięło więc udział w Bayani Challenge - inicjatywie, której celem jest zachęcenie ludzi do bycia “bohaterami” w rejonach dotkniętych skutkami tajfunu.

Ochotnicy z IB wybrali się do małego miasta Sogod i dołączyli do ponad 3000 osób, które działały już na terenie miasta. Pierwszego dnia swojej obecności w tym miejscu udali się do szkoły podstawowej, w której zdobyli szczegółowe informacje na temat sytuacji miejscowości.

W szkole uczyło się ponad 100 osób - nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Mimo ciężkiej sytuacji mieszkańców miasta, nauka nie przestałą być dla nich ważna - nadal aktywnie uczęszczali na zajęcia.

Drugi dzień na Filipinach upłynął pod znakiem malowania budynku. Kolejne były plątaniną lekcji, nowych przygód i prawdziwych wyzwań, które można podsumować następującą listą:
  • pomoc dla 450 dzieci
  • pomalowanie 53 klas szkolnych
  • zasadzenie 5 500 roślin
  • oczyszczenie 15 kilometrów drogi
  • oczyszczenie brzegu rzeki i szlaków

Tym, co zrobiło na wolontariuszach z IB największe wrażenie, była łatwość z jaką dogadywali się z tubylcami i innymi wolontariuszami, nieznająca bariery języka, wieku, kultury czy wykształcenia. Pomoc Filipińczykom jest dla nich ważnym doświadczeniem, ponieważ swoimi działaniami zmienili na lepsze życie wielu osób.

Obecnie Światowe Centrum IB w Singapurze pracuje nad połączeniem ze szkołą w Sogod.
Podjęcie się takiego wyzwania przez przedstawicieli IB najlepiej wyraża wartości International Baccalaureate, wśród których jest również odpowiedzialne dbanie o potrzeby własne i innych.

Więcej na ten temat przeczytacie na IB Community Blog.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.