6 czerwca 2015

„Ile razem dróg przebytych, ile ścieżek przedeptanych…” - pożegnanie absolwentów 2015 w LO im. M. Wańkowicza w Katowicach

 

Dziś mamy dla Was coś wyjątkowego :)
Zapraszamy do przeczytania tekstu o pożegnaniu tegorocznych maturzystów w naszej partnerskiej IB World School:


Polska. Górny Śląsk. Katowice. Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza. Ostatnia środa maja, punktualnie w południe, pełna aula i atmosfera radości i nostalgii. Bo to przecież wspaniale po trzech latach nauki otrzymać świadectwo ukończenia szkoły średniej, lecz jednocześnie każdy zdaje sobie sprawę, że coś się kończy.

Uroczystość taka musi tradycyjnie rozpocząć się odśpiewaniem hymnów: Polski i Naszego Wańkowicza. Tak też stało się tym razem. Emocjonalne wystąpienie – jak zawsze – wygłosiła Pani Dyrektor Jolanta Kałuża. Nawiązała do lat nauki w naszej szkole, do trudu, osiągnięć i do przyszłości, nie mogąc ukryć wzruszenia. Przemówienia Koordynatorki Programu Matury Międzynarodowej IBO Pani Justyny Prokszy eksponowało osiągnięcia i zachęcało do mądrych wyborów w przyszłości. Piszący te słowa – Koordynator Programu Polskiej Matury Janusz Woźniak – przywołując słowa poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, życzył absolwentom zadowolenia i spełnienia. W imieniu Rodziców głos zabrała Pani Grażyna Walkowicz, która podziękowała Pani Dyrektor oraz całemu Gronu Pedagogicznemu i wszystkim zaangażowanym w proces nauczania i wychowania.

Kolejnym punktem uroczystości była ceremonia wręczenia świadectw, upominków oraz podziękowań dla Rodziców maturzystów za współpracę ze szkoła – absolwenci zasłużyli na wiele pochwał za swoje wielkie serca, otwarte umysły i dążenie do doskonalenia. Dość tutaj wymienić działalność charytatywną, udział w licznych konkursach, dokonania artystyczne i intelektualne. Wręczające: Pani Dyrektor oraz wychowawczynie Panie Marta Skwarek i Michalina Kasprzyk - Kuźniak nie potrafiły ukryć wzruszenia.

Po wyniesieniu sztandaru szkoły rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez młodsze koleżanki i młodszych kolegów tegorocznych maturzystów. Opiekę nad nimi roztoczyli Panowie Marek Dykier i Janusz Woźniak. Scenariusz zabawnej i nieco surrealistycznej jednoaktówki o maturalnej psychozie napisał Maciek Barczyk z 1DP, a zagrali w niej uczniowie: Wojtek Starak, Maciek Barczyk, Max Harnot, Kamila Sawicka, Kerrar Albe Slabi, Adam Krawiec, Kajetan Wysocki i Adam Proksza. Nad stroną techniczną czuwał Wiktor Oleksy. Piosenkami program uatrakcyjnili Michał Berus, Julia Turek, Maria Lubomska oraz Julia Stebel. Akompaniowała im na fortepianie Pani Katarzyna Wróblewska, która oczywiście przygotowała ich licznymi próbami do wyjścia na scenę. To oni wyśpiewali drogowskaz z piosenki Marka Grechuty: „Odpowiedzi szukaj – czasu jest tak wiele.”

Oczywiście, niepełnym byłoby spotkanie licealistów, gdyby nie zaśpiewał nasz kultowy już chórek złożony z odchodzących uczennic. Dziękujemy Zuzi Lelek, Agacie Goli, Ani Kruglej i Paulinie Walkowicz. I ich dobremu duchowi i mentorce Pani Kasi Wróblewskiej.
Pięknymi zdjęciami pożegnanie uwiecznił Pan Michał Skowroński.
Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu Unii Europejskiej.

Koordynator Programu Polskiej Matury
Janusz Woźniak
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.