30 grudnia 2011

Jak wygląda egzamin?

W dzisiejszym wpisie pokrótce o zasadach ocenienia egzaminu kończącego udział w IB Diplomma Programme. Dochodzą do nas słuchy, że ta informacja interesuje Was najbardziej.

Przede wszystkim musicie pamiętać, że każdy przedmiot maturalny jaki wybierzecie przystępując do programu jest punktowany w skali 1 do 7. Za prace pisemne z sześciu przedmiotów, oceniane zawsze poza granicami Polski, możecie uzyskać łącznie 42 punkty. Dodatkowe 3 punkty otrzymać można za napisanie pracy dyplomowej Extended Essay oraz za zaliczenie przedmiotu z zakresu Theory of Knowledge. Oznacza to, że można otrzymać maksymalnie 45 punktów.
Zdarza się również, że dodatkowe punkty przyznawane są tym uczniom, którzy aktywnie włączają się w życie społeczności lokalnej czy też zajmują się działalnością wolontaryjną. W ten sposób można wypracować sobie dodatkowe “oczka” w ramach CAS (Creativity, Active, Service). Wpływ działalności prospołecznej, a także wykazywania postawy zaangażownej na ocenę egzaminu dojrzałości jest unikatową cechą Międzynarodowej Matury.

Minimalna ilość punktów, by uzyskać dyplom wynosi 24!

Sam egzamin z każdego przedmiotu składa się z dwóch lub trzech części. Należy jednak pamiętać, że testy wyboru występują wyłącznie w przypadku przedmiotów przyrodniczych. Z testu można uzyskać nie więcej niż 24% wszystkich punktów.

Sposób przeprowadzania egzaminów jest regulowany bardzo szczegółowymi przepisami oraz monitorowany przez wizytujących szkoły, bez uprzedzenia, przedstawicieli International Baccalaureate Organisation. Łączny czas egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym to, w zależności od przedmiotu, 5 lub 6 godzin zegarowych.

Po zakończeniu egzaminu w ciągu 24 godzin prace zostają przesłane do egzaminatorów przeszkolonych zgodnie z wymogami Organizacji Matury Międzynarodowej - zawsze poza granicami danego kraju. Wszyscy uczniowie z całego świata podlegają tej samej ocenie i jednakowym zasadom. Oznacza to, że nie można liczyć na “przychylne oko” ulubionego nauczyciela. Aczkolwiek podobna sytuacja ma miejsce w przypadku zwykłego egzaminu maturalnego, który sprawdzany jest przez nauczycieli z innych szkół.

Nie taki diabeł straszny jak go malują, prawda?
Już wkrótce przedstawimy, jak przebieg egzaminu prezentuje się z perspektywy zdających.

3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mi w przygotowaniach do takiego egzaminu pomógł bardzo kurs indywidualny, który odbyłam w szkole językowej - https://lincoln.edu.pl/. Takie zajęcia prowadzone są w małych grupach przez co doświadczony nauczyciel jest w stanie lepiej przekazać niezbędną wiedzę poszczególnym uczniom. Zdecydowanie wpływa to na jakość oraz intensywność nauki.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zastanawiam się nad tym, czy z moją znajomością języka angielskiego także bym mogła zdać taki egzamin. W sumie uczę się cały czas poprzez https://www.jezykiobce.pl/76-repetytoria i myślę, że już dość poważny poziom reprezentuję.

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za dodanie komentarza.