27 grudnia 2011

Uniwersytety Świata: Uniwersytet Oksfordzki (University of Oxford)Jako najstarszy Uniwersytet krajów anglojęzycznych, Oxford jest wyjątkowym i historycznym miejscem. Nie ma jednoznacznej daty jego powstania, ale nauczanie było prowadzone od 1096 roku i bardzo szybko rozwijało się od 1167 r., kiedy to Henryk II zakazał angielskim studentom nauki w Uniwersytecie Paryskim.

W XIII wieku zamieszki pomiędzy ludnością miejską a studentami przyspieszyły utworzenie prymitywnych burs.

W XIV wieku Oxford osiągnął sławę nad co drugim ośrodkiem naukowym, wygrał pochwały papieży, królów i mędrców ze względu na jego starożytność, program nauczania, doktryny i przywileje. W 1355 Edward III złożył hołd Uniwersytetowi za swój nieoceniony wkład do nauki.

W czasie reformacji na Oksfordzie działali Jan Hus i John Wyclif. Mimo to tymczasowo zawieszono działalność uniwersytetu. W 1571 został on reaktywowany przez parlament za zgodą Elżbiety I. Po rewolucji angielskiej i wojnie domowej wraz z powstaniem Royal Society, uniwersytet w Oksfordzie zyskał dobre warunki rozwoju. Działali tu m.in. Edmund Halley, Robert Hooke i Robert Boyle. W tym czasie uczelnia szkoliła elitę państwową i kościelną.

Oxford w XIX w. przeszedł reorganizację na wzór uniwersytetów niemieckich (łączenie funkcji dydaktycznej z prowadzeniem badań naukowych), rozbudowano podział na wydziały, wprowadzono laboratoria, pracownie, instytuty uniwersyteckie. Położono większy nacisk na rozwój nowoczesnych nauk ścisłych i przyrodniczych. Pod koniec XIX w. dopuszczono do studiów kobiety. Powstały wówczas kolegia żeńskie. Większość z nich, oprócz St Hilda's College, z czasem zaczęła przyjmować również mężczyzn. W drugiej połowie XX w. nastąpiła zmiana programu studiów, wprowadzono system wielostopniowy, studia podyplomowe, oraz przyłączono do uniwersytetu wiele centrów i instytutów.

Oxford ma do zaoferowania cztery główne wydziały – Humanistyczny, Medycyny, Matematyczno-fizyczny z naukami przyrodniczymi, a także Nauk Społecznych. Dzielą się one na bardzo wiele fakultetów i specjalizacji.

Rok szkolny w Oksfordzie podzielony jest na trzy trymestry:
Michaelmas – październik-grudzień
Hilary – styczeń-marzec
Trinity – kwiecień-czerwiecZnani Oxfordczycy:
- Rowan Atkinson – aktor
- Tony Blair – premier UK
- Bill Clinton – prezydent USA
- Indira Ghandi – premier Indii
- Hugh Grant – aktor
- Emma Kirkby – śpiewaczka operowa
- J.R.R. Tolkien – pisarz
- Lewis Carroll – pisarz
- Oscar Wilde – poeta
- Edmund Halley – astronom
- John Locke – filozof

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.