9 grudnia 2011

Sposoby na efektywną naukę, czyli na co warto zwrócić uwagę przygotowując się do egzaminu?

Wizja nauki przeraża Cię, a sama myśl o egzaminie nie pozwala Ci zasnąć? Bez obaw! Podążając za naszymi radami każdy jest w stanie zdać go bez problemu.

Sprawdzanie zdobytej wiedzy to, jak wszyscy wiemy, nieodłączna część edukacji każdego z nas. Mimo to jednak, takie testy są w wciąż stanie przysparzać nam wiele kłopotów, a nauka może wydawać się naprawdę uciążliwa. Czy istnieją, więc jakieś sposoby by poradzić sobie z nimi bez niepotrzebnego stresu? Oczywiście, że tak. I to wcale nie tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać.

Po pierwsze: nauka na bieżąco. Pozostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę to pierwszy krok ku porażce na egzaminie. Może to zabrzmieć banalnie, jednak systematyczna praca może w tym przypadku naprawdę zdziałać cuda. Nie mówię tu tylko o powtarzaniu materiału w domu, lecz także o poświęcaniu swojej uwagi w pełni podczas lekcji. Nie pozwólmy, aby czas ten był stracony i postarajmy się skupić na słowach nauczyciela. Jeżeli uda nam się zrozumieć i zapamiętać coś już wtedy, oszczędzi nam to późniejszej nauki w domu.

Po drugie: notatki. Dobrze zapisane informacje to dobrze zrozumiane informacje. Za każdym razem, gdy zdobędziemy nowe wiadomości, postarajmy się zebrać je na papierze. Dzięki temu, zawsze będziemy mogli do nich łatwo wrócić. Ponadto sporządzanie notatek wcale nie musi być nudne. Tworzenie map myślowych, rysunków czy używanie kolorowych zakreślaczy - każda z tych rzeczy może nam znacznie umilić ten proces a jednocześnie ułatwić zapamiętywanie nowych informacji. Wszystko, co pomoże nam w nauce jest tu mile widziane.

Podczas przygotowywania się do egzaminu ważne jest także, aby pamiętać o swoim zdrowiu oraz wypoczynku. Jeśli chodzi o naukę, zasada “liczy się, jakość a nie ilość” zdecydowanie obowiązuje. Jeśli będziemy podchodzić do niej niewyspani i zmęczeni, efekty mogą okazać się równie kiepskie jak nasze samopoczucie. Czasem lepiej jest zrezygnować z całonocnego powtarzania materiału, na rzecz kilku godzin zdrowego, wzmacniającego snu. Jeśli jesteśmy z nauka na bieżąco, nie będzie dla nas problemem poświecić trochę dodatkowego czasu na nią następnego dnia.

Ostatnia, a może i najważniejsza rada to: zrelaksuj się. Nie ma sensu byś zadręczał się myślami o egzaminie 24 godziny na dobę. Postaraj się czasem rozluźnić, oraz odpocząć od nauki. W tym celu możesz wybrać się do kina, posłuchać muzyki czy też poczytać książkę (niekoniecznie jedną z lektur obowiązkowych). Warto jest również spotkać się z przyjaciółmi albo spędzić trochę czasu z rodziną. Odpoczynek jest równie ważny, co praca, więc nie czuj się winny, jeśli postanowisz trochę od niej odetchnąć.

Jeżeli nadal stresujesz się przed swoimi egzaminami, spróbuj porozmawiać o tym ze swoimi znajomymi z klasy. Zobaczysz, że nie jesteś jedyną osobą, która boryka się z tymi problemami, a może uda Ci także się poznać jakieś z ich sposobów na efektywna naukę. Razem możecie dojść do naprawdę ciekawych rozwiązań i pomysłów.


Autor tekstu: Iga Stachowicz
, uczennica Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. M. Wańkowicza z Międzynarodową Maturą w Katowicach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.