9 stycznia 2012

Uniwersytety świata: Uniwersytet CambridgeUniversity of Cambridge (Uniwersytet Cambridge) jest jednym z najstarszych uniwersytetów na świecie (drugi po Oxfordzie w krajach anglojęzycznych) i głównych ośrodków akademickich. Znany z wybitnych osiągnięć naukowych przeprowadzonych zarówno przez swoich pracowników jak i studentów.

Cambridge jest bogaty w historię – jego słynne College i budynki uniwersyteckie przyciągają turystów z całego świata. Ale i uniwersyteckie muzea i kolekcje posiadają wiele skarbów, które dają ekscytujący wgląd w niektóre prace i odkrycia naukowe przeszłości jak i teraźniejszości.
Uniwersytet został założony w 1209 roku. Początkowe zapisy sugerują, że założyli go uczeni opuszczający Oxford po sporze z mieszkańcami miasta. W 1226 uczonych było na tyle wielu, że utworzyli oni organizację, na czele której stanął kanclerz. Król Henryk III wziął naukowców pod swoją opiekę już w roku 1231, zapewniając im monopol na nauczanie.
Pełną historię Uniwersytetu Cambridge znajdziesz tutaj.

Uniwersytet składa się z kilkunastu niezależnych kolegiów (college), z których najstarszym jest Peterhouse. Inne to m.in. Corpus Christi, King's, Queens', Trinity, Magdalene,Christ's, Wolfson.
Większość kolegiów w Cambridge jest obecnie koedukacyjna. Kolegia od wielu wieków konkurują ze sobą na różnych płaszczyznach. Znany na całym świecie jest wyścig ósemek Oxford-Cambridge w wioślarstwie.
Obok działalności akademickiej w Cambridge prowadzone są prace badawcze w różnych dziedzinach nauki – np. ma tam swą siedzibę założone w 1871Laboratorium Cavendisha, słynne z badań nad atomem czy strukturą DNA.

Dwa „starożytne uniwersytety” mają wiele cech wspólnych i często określane są mianem Oxbridge (połączenie Oxford+Cambridge).
Obecnie urzędującym rektorem uniwersytetu Cambridge jest brytyjski lekarz i immunolog polskiego pochodzenia, Sir Leszek Krzysztof Borysiewicz.

Znani i lubiani absolwenci:
- Vladimir Nabokov
- Emma Thompson
- Sylvia Plath
- Sir Derek Jacobi
- Hugh Laurie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.