28 marca 2012

Partnerzy: XX - lecie Monnet International School


W tym roku XX - lecie swojego istnienia obchodzi jeden z naszych partnerów - Monnet International School - jedyna szkoła w Polsce realizująca program IB na wszystkich poziomach (Primary Years Programme, Middle Years Programme i Diploma Programme). Oto relacja z obchodów tego wyjątkowej rocznicy:

Uroczystość prowadziły dwie uczennice kl. III IB – Kasia Mądry i Magda Szpak. Pierwszym punktem programu była projekcja filmu zrealizowanego przez Jerzego Piskorskiego pt. „Dwadzieścia lat minęło...”, zmontowanego z fragmentów filmów ze szkolnych imprez, zdjęć i sfilmowanej rozmowy, którą z Hanną Buśkiewicz-Piskorską przeprowadziła Katarzyna Piskorska.
Z filmu można się było dowiedzieć o współtwórcach szkoły, o uczniach, którzy wywarli na nią największy wpływ, o pomyśle na IB i przełamywaniu trudności we wdrażaniu Diploma Programme, a później – Primary i Middle Years Programme; o rodzicach, którym najwięcej jako szkoła zawdzięczamy, o trzech laureatkach Statuetki Adama oraz o naszych planach na przyszłość. Ścieżkę dźwiękową stanowił walc Fryderyka Chopina w wykonaniu absolwenta liceum Tadeusza Zwolińskiego.
Po projekcji przedstawiono oficjalnych gości.
Poseł na Sejm RP Ligia Krajewska życząc szkole wszystkiego najlepszego, podziękowała za absolwentkę naszego liceum, która pełni obecnie funkcję dyrektora biura poselskiego Pani Poseł.
Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Masny przypominając, że już pięć lat jest razem z naszą szkołą, życzyła nam własnego budynku.
Dyrektor Magdalena Cichostępska, występując w imieniu Mazowieckiego Kuratora Oświaty Karola Semika, gratulowała nauczycielom sukcesów oraz wyraziła przekonanie, że absolwenci naszej szkoły będą kreowali lepszy świat. Wręczyła też list od Kuratora oraz album.
Dyrektor Generalny UNICEF-Polska Marek Krupiński gratulował Hannie Piskorskiej stworzenia miejsca, gdzie króluje tolerancja, miejsca, które realizuje te same wartości, które przyświecają UNICEF. Nawiązując do uporu towarzyszącemu powstawaniu szkoły, przytoczył słowa Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego „Jeśli masz rację, to się uprzyj.” Przekazał też list oraz gratulacje w formie tabliczki pamiątkowej.
Dyrektor Prywatnego Liceum i Prywatnego Gimnazjum im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie dr Adam Kalbarczyk mówił o współpracy i o więzach, które łączą obie nasze szkoły – wspólnym systemie wartości opartym na tolerancji i szacunku do każdej osoby ludzkiej oraz programach IB. Mówił również o podobieństwie osób patronów obu placówek – Jeana Monneta i Ignacego Jana Paderewskiego. Obydwaj byli obywatelami świata. Dyrektor Kalbarczyk wręczył szkole list gratulacyjny i album.
Jerzy Biczyk, który reprezentował Naczelnika Wydziału Oświaty Mokotowa Cezarego Kocona, złożył życzenia dalszego rozwoju i podkreślił ważne miejsce, które zajmuje szkoła na mapie Mokotowa. Mówił też o dwóch wartościach – tolerancji i kreatywności – które wydają mu się wyróżnikiem naszej szkoły.
Następnie przedstawieni zostali współtwórcy szkoły i jej pierwsi nauczyciele – Agata Wroczyńska - współzałożycielka, Wiktoria Melech – pierwsza nauczycielka łaciny, dr Jerzy Chmaj i dr Krzysztof Kłaczkow – pierwsi nauczyciele matematyki.
Głos zabrała Wiktoria Melech, która przypomniała, że nie tylko była nauczycielką łaciny w naszej szkole, ale – przede wszystkim – była nauczycielką Hanny Piskorskiej i było jej miło, kiedy później została przez nią zaproszona do współpracy.
Kolejnym punktem programu był finał projektu MYP – What does make our school exceptional?, realizowanego przez klasę I gimnazjum. Wstęp wygłosił koordynator projektu – nauczyciel historii Jakub Lorenc. Pierwszoklasiści zaprezentowali metodę pracy w systemie IB, która – dążąc do wzmacniania w uczniach cech z profilu ucznia IB – łączy to, co w tradycyjnych modelach nauczania zostało sztucznie podzielone, sprawiając jednocześnie, że nauka staje się zabawą.
Po prezentacjach klasy pierwszej gimnazjum wystąpiła z koncertem skrzypcowym uczennica kl. III IB Ola Marszałek, która z dużą wrażliwością zagrała „Sicilianę” Fritza Kreislera.
W dalszej kolejności pięcioosobowy chórek licealistek w składzie: Gaja Gąsiorek z kl. II IB i z kl. I pre-IB Julka Antonowicz, Natalia Gogolinski, Ola Puchała i Kamila Sotomska zaśpiewał utwór Michaela Jacksona – „We Are The World”.
Na koniec wystąpił duet nauczycieli – Janusz Tryzno, Piotr Sidor (gościnnie). Wirtuozersko zagrali energetyczny koncert na akordeon i gitarę, składający się z wiązanki znanych przebojów.
Prowadzące spotkanie – Kasia i Magda – podziękowały zebranym za obecność i pożegnały się, ponieważ w tym roku – po sześciu latach nauki w naszej szkole – będą zdawać maturę i zapewne nie poprowadzą już żadnej szkolnej imprezy.
Zebrani przystąpili do drugiej części uroczystości.
W holu zachwycał oczy wspaniale nakryty stół, zastawiony cudowną kompozycją maleńkich, wykwintnych kanapeczek, urozmaiconych zarówno pod względem smakowym, jak i – plastycznym. Autorką radosnego, jubileuszowego stołu - dzieła sztuki była Małgorzata Mędrzycka – szefowa kuchni w naszym przedszkolu. Ozdobę stołu stanowił także trzypiętrowy tort, dzieło firmy „Grycan”.
Na miłych rozmowach, wspomnieniach, gratulacjach i planach na przyszłość zakończył się pierwszy dzień wiosny w naszej szkole.
Dziękujemy wszystkim Gościom, którzy przybyli na jubileusz dwudziestolecia naszej szkoły. Dziękujemy za życzenia, miłe słowa, prezenty i kwiaty.
Dziękujemy Uczniom klasy I gimnazjum, którzy po raz pierwszy na forum całej szkoły przedstawiali finał projektu MYP. Byliście bardzo dzielni!
Podziękowania należą się Nauczycielom, którzy pomogli Gimnazjalistom przygotować prezentacje.
Dziękujemy uzdolnionym muzycznie Licealistkom za niezapomniane wrażenia podczas Ich występu oraz Monice Mosakowskiej – Nauczycielce wychowania fizycznego za wielkie wsparcie udzielone Chórzystkom.
Dziękujemy Nauczycielom – Januszowi Tryzno oraz Piotrowi Sidorowi – nauczycielowi Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 97 za muzyczną niespodziankę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.