14 maja 2012

Uniwersytety świata: Uniwerytet Stanforda


Stanford Uniwersity (The Leland Stanford Junior University) jest amerykańską prywatną uczelnią, znajdującą się na północnym zachodzie Doliny Krzemowej. Została ufundowana i założona w 1884 r. przez gubernatora Lelanda Stanforda i nazwana na cześć jego zmarłego synka Lelanda Juniora. Gubernator stwierdził, że skoro dla swojego syna nie będzie już nic mógł zrobić, to “dzieci Kalifornii będą jego dziećmi”.

Uczelnia została otwarta 1 października 1891 roku, po 6 latach planowania i rozbudowy. Studia rozpoczęło 555 kobiet i mężczyzn, na 15 fakultetach, których liczba w ciągu roku zwiększyła się do 49.
Po śmierci założyciela Uniwersytetu w 1893 roku, rozpoczął sie okres problemów prawno-finansowych, wynikających z prawa do posiadłości i gruntu. W tym czasie Jane Stanford wzięła na siebie odpowiedzialnośc za prosperowanie uczelni. Przełożyła część swojego majątku (ok. 11 milionów dolarów) na rzecz powierników, ratując tym sposobem uniwersytet nazwany imieniem jej syna. Ówczesny prezydent - Jordan - określił to jako “sześć pięknych, długich lat”, a także stwierdził iż “przyszłość uczelni była utrzymana jedną nicią, miłością dobrej kobiety”.

Wczesnym rankiem 18 kwietnia 1906 r. trzęsienie ziemi zniszczyło wiele nowych budynków i zabiło dwie osoby na kampusie. Niektóre z nich nie zostały ponownie odbudowane, a inne, jak np. kościół wyrosły na nowo.
W kolejnych latach w Stanford otwarto profesjonalne szkoły medyczne, biznesu, inżynierii, edukacji i prawa.

Wydziały:
- Astronautyki
- Antropologii
- Fizyki
- Historii Sztuki
- Biochemii, bioinżynierii
- Biologii, inżynierii środowiska
- Chirurgii i kardiochirurgii
- Chemii i biologii systemów, inżynierii chemicznej
- Literatury porównawczej
- Medycyny
- Informatyki
- Dermatologii
- Dramatu
- Wschodnioazjatyckich języków i kultur
- Ekonomiki
- Edukacji, Szkolnictwa,
- Elektrotechniki
- Angielskiego, Francuskiego, Włoskiego
- Genetyki
- Iberystyki i Latynoamerykańskich kultur
- Językoznawstwa
- Psychologii, Psychiatrii
- Ortopedii, Radiologii
- Słowiańskich języków i kultur
- Radiologii
- Socjologii
- Pediatrii
i wiele innych.

Stanford posiada również świetnie prosperujące koła artystyczne i naukowe. Zajęcia obejmują grupy teatralne (m.in. grupa Shakespeare’a, ze świetymi spektaklami), grupy muzyczne (a cappella, śpiewaków muzycznych - Fleet Streets). Oprócz nich dział muzyczny sponsoruje wiele zespołów, w tym pięć chórów, Stanford Symphony Orchestra oraz Stanford Wind Ensemble.
Stanford jako szanujący się amerykański uniwersytet nie mógł zapomnieć o sporcie. Na uczelni działa drużyna footbollowa, kilka sekcji badmintona, crickieta, hokeja na lodzie, judo, a także grupa cheerlederek, które napędzają zawodników do gry.

Znani Stanfordczycy:
- Yukio Hatoyama - japoński premier
- Herbert Hoover - były prezydent USA
- Warren Christopher - były sekretarz stanu USA
- Tiger Woods - golfista
- Reese Witherspoon - aktorka
- Jennifer Connelly - aktorka
- Sigourney Weaver - aktorka

Więcej na temat tej uczelni znajdziecie na stronie www

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.