24 lipca 2012

Dookoła świata: Argentyna

Dzisiaj podróżujemy do Argentyny - państwa które jest stolicą tanga, piłki nożnej i telenowel ;)
Nazwa tego kraju pochodzi od łacińskiego argentum (srebro) i związana jest z legendą o Sierra del Plata (czyli Srebrne Góry). Europejczycy wierzyli, że srebrne przedmioty, jakie znaleźli u plemion tubylczych pochodzą z gór, gdzie miały znajdować się złoża tego pierwiastka, jednak ich istnienia nigdy nie stwierdzono.

Najbardziej znanym i najczęściej odwiedzanym miastem jest stolica Argentyny - Buenos Aires. To tam w najlepsze trwa zabawa karnawałowa, podczas gdy my marzniemy w środku zimy! :) W mieście znajduje się największa i najszersza ulica na świecie (ma ponad 200m szerokości). Ciężko tu zapanować nad wszelkim ruchem. Ale policji argentyńskiej świetnie się to udaje.
Buenos jest partnerskim miastem naszej stolicy - Warszawy.Piłka nożna. No właśnie. W Argentynie jest traktowana prawie jak religia. Ale zacznijmy od początku. Pierwszy mecz reprezentacja rozegrała w 1901 roku. Grywali głównie z ich sąsiadem - Urugwajem, co rozpoczęło małą rywalizację między tymi krajami. Olimpiady, mistrzostwa, wysoki poziom wyprowadziły reprezentację na szczyt. W 1978 roku Argentyna została mistrzem świata - byli najmłodszym zespołem z tym tytułem (średnia wieku wynosiła ok. 25 lat). To stamtąd pochodzą tacy piłkarze jak Diego Maradona czy Lionel Messi, który obecnie stacjonuje w klubie FC Barcelona.Argentyna to także taniec. Przepiękne i zmysłowe tango. Początkowo tańczone tylko w niszowych klubach i domach publicznych. Nazywane  również tańcem ulicy wywodzi się z hiszpańskiej habanery i flamenco. Klasyczne tango argentyńskie charakteryzuje się przede wszystkim improwizacją i bliskością partnerów. Z biegiem lat wykształciło się wiele różnych rodzajów tego wspaniałego tańca, np. tango nuevo - nowoczesne tango. Charakteryzuje się swobodą, różnorodnością ruchów i rytmów, czasami tańczy się je do muzyki elektronicznej i alternatywnej. Mistrzem tego gatunku był Astor Piazzola, kompozytor i akordeonista. Tango wykorzystywane jest także na potrzeby filmów, świetnie buduje napięcie i wyraża emocje. Możemy usłyszeć je w takich filmach jak: Czterech jeźdźców Apokalipsy, Alice, Evita, Moulin Rouge, Pan i Pani Smith.Kuchnia argentyńska przez lata zmieniała swoją postać. Po typowej indiańskiej nie zostało już wiele, uległa bowiem europejskim wpływom. Argentyńczycy uwielbiają owoce morza, przyrządzają je na tysiąc i jeden sposobów :) Objawiają się tutaj naleciałości głównie kuchni hiszpańskiej, włoskiej a także polskiej (Argentyńczycy przyrządzają kaszankę z orzechami włoskimi i rodzynkami zamiast kaszy). Kochają także grilla, na którym smażą ogromne ilości mięsa uprzednio moczonego w specjalnej marynacie czosnkowo-ziołowej (chimichurri). Tradycyjnymi potrawami w Argentynie są różnego rodzaju sałatki i pierogi (empanadas) nadziewane np. wołowiną, serem i warzywami.  Argentyńczycy wypijają bardzo dużo wszelkiego rodzaju napojów - soków, wód mineralnych. No i przede wszystkim typową dla tego kraju Yerba Mate!

Ciekawostką jest fakt, że w Argentynie mieszka wielu Polaków. Mają oni nawet swoje święto :) 8 czerwca to Dzień Polskiego Osadnika (Dia del Colono Polaco). Jest on upamiętnieniem przybycia pierwszych polaków do tego kraju na początku czerwca 1897 roku. Nasi rodacy przez tydzień bawią się w Buenos Aires na imprezach kulturalnych.


Tutaj znajduje się lista argentyńskich szkół oferujących programy IB. Jest ich dość sporo ;)

Argentyna jest piękna. My bardzo chcielibyśmy odwiedzić ten kraj - a Wy?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.