31 lipca 2012

Dookoła świata: Kajmany


Kajmany - przepiękne wyspy na Morzu Karaibskim, początkowo zasiedlane przez żółwie i piratów :) Archipelag został odkryty przez Krzysztofa Kolumba w 1503 roku i nazwany “Tortugas” - ze względu na ogromne ilości żółwi morskich jakie tam spotkał. Przez długie lata Kajmany były schronieniem Piratów z Karaibów i poławiaczy żółwi. Dopiero w 1660 r. wyspy zasiedlili brytyjscy dezerterzy armii. 10 lat później uznano je za posiadłość brytyjską podporządkowaną gubernatorowi Jamajki. Ludzie mieszkający na wyspach czerpali dochód z rozbiórki statków jakie rozbijały się na rafie. Legenda głosi, że Król Jerzy III z wdzięczności za uratowanie brytyjskiej floty od osadzenia na rafach zwolnił Kajmany z płacenia podatków.

W obecnych czasach Kajmany są świetnym miejscem wypoczynkowym. Główną atrakcją jest Seven Mile Beach, gdzie znajduje się najwięcej hoteli. Jeśli wybralibyście się na zwiedzanie archipelagu czeka Was tam wiele niespodzianek. Możecie np. popływać z płaszczkami (w miejscu o nazwie Stingray City - czyli w wolnym tłumaczeniu Płaszczkowe Miasto:) ) przyjrzeć się z bliska pięknej rafie koralowej, zapuścić się w marynarskie piekło (The Ironshore landscape of Hell) czy odwiedzić farmę żółwi. A jeśli chcielibyście poczuć się jak Jack Sparrow czeka na Was tajemniczy las pośrodku wyspy ;) Atrakcji więc do wyboru do koloru.


Kuchnia! Zapewne jak sie domyślacie królują tutaj głównie owoce morza i żółwie, a w szczególności zielony żółw morski. Ciekawostką jest to, iż wyżej wymienione zwierzątka hodowane są w sztucznych hodowlach a setki maleństw wypuszczane są do morza aby gatunek nie wyginął. Mieszkańcy Kajmanów zajadają się mięsem, którym obdarowuje ich morze, chociaż znajdziemy tutaj także kurczaki. Owoce to przede wszystkim maniok, słodkie ziemniaki i owoc drzewa chlebowego. Najbardziej popularnymi daniami są gulasze z żółwia i małży a także tzw. obiad kokosowy (gulasz z ryb gotowany z mlekiem kokosowym i różnymi owocami i warzywami). Potrawy są duszone lub gotowane bardzo powoli, co nadaje im specyficznego smaku i zatrzymuje wartości odżywcze.
Z racji ogromnej ilości turystów, na Kajmanach pojawia się wiele rodzajów kuchni a także fast foody.

Muzyka Karaibska jest dość specyficzna, połączenie typowego folku z popem. Muzykę chroni i rozpowszechnia Kajmańska Narodowa Kulturalna Fundacja, dzięki której na wyspach odbywają się Festiwale takie jak: Cayman Islands International Storytelling Festival, The Cayman JazzFest, Seafarers Festival oraz Cayfest. Oczywiście nie może tutaj zabraknąć Festiwalu Piratów, bo jakże to tak, Kajmany bez piratów to nie Kajmany :)

Na Kajmanach możne uczyć się w programie IB! Na wyspie znajdują się dwie IB World Schools.

Znowu Karaiby! Tak :) chyba nas tam ciągnie... A Was?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.