10 lipca 2012

Dookoła Świata: Singapur

Pora na pierwszy post podróżniczo - geograficzny z cyklu "Dookoła Świata". Przedstawimy w nim Singapur. Nie wiemy, dlaczego akurat to państwo - miasto - jakoś tak nam przyszło na myśl :)


Singapur jak wspomnieliśmy wyżej jest państwem - miastem (miastem posiadającym własną, niezależną administrację, sądy, kulturę i obyczaje. Leży w pobliżu południowego krańca Półwyspu Malajskiego, a jego nazwa pochodzi od dwóch sanskryckich słów: singa (lew) i pura (miasto), stąd niekiedy stosowana nazwa Miasto Lwa. Symbolem tego państewka jest Merlion (rzeźba na zdjęciu poniżej).


Singapur leży na wyspie o tej samej nazwie i otaczających ją wysepkach o łącznej powierzchni 572 kilometrów kwadratowych.
Pierwotnie wyspę pokrywały lasy równikowe. Zostały one wykarczowane pod zabudowę rozwiającego się państwa - miasta i stanowią obecnie jedynie 5% powierzchni wyspy.

Pod względem turystycznym najbardziej atrakcyjna wydaje się zabudowa Singapuru, w której przeważają wysokie wieżowce.


Sercem miasta jest stara dzielnica kolonialna. Znajdują się tu gmachy rządowe, kościoły, hotele, kluby sportowe, luksusowe domy mieszkalne oraz nowoczesne drapacze chmur. Do zabytków z czasów kolonialnych należy odlana z brązu statua Tomasa Stamforda Rafflesa, neogotycka katedra św. Andrzeja i budynek ratusza. W mieście istnieje wiele świątyń buddyjskich, taoistycznych, hinduistycznych i meczetów. Interesujące zbiory sztuki azjatyckiej i europejskiej można zobaczyć w kilku muzeach (Narodowym, Sztuki i Azjatyckim).

Pomimo gęstej i systematycznie rozrastającej się zabudowy w Singapurze można znaleźć urocze miejsca do wypoczynku. Na park rozrywki zamieniono jedną z wysp – wyspę Sentosa. Zbudowano na niej oceanarium, w którym można m.in. odbyć spacer przeszklonym korytarzem umieszczonym pod jednym z głównych akwariów. Na wyspie istnieje także wodny park rozrywki, ogród botaniczny oraz muzeum motyli, w którym można obejrzeć około 60 gatunków żywych okazów. Na wschodnim wybrzeżu głównej wyspy znajduje się także krokodylarium, w którym żyje ponad 1800 krokodyli pochodzących z Azji, Afryki i Stanów Zjednoczonych.
Singapur to miejsce gdzie intensywna zabudowa kontrastuje z bujną zielenią rozlicznych parków. Do najchętniej odwiedzanych należą takie miejsca jak ogrody botaniczne czy bukit timah (z najwyższym wzniesieniem w Singapurze).


Dodatkowo, do Singapuru należy niewielka wyspa Pulau Ubin (wschód Singapuru, nieopodal lotniska), która nie została poddana procesom modernizacji i jest w zasadzie jedynym skrawkiem singapurskiej ziemi o charakterze wiejsko-rolniczym. Pulau Ubin jest dosyć popularnym miejscem wycieczek rowerowych i spacerów.

Singapur jest państwem bardzo zróżnicowanym pod względem etnicznym. Zgodnie z cenzusem przeprowadzonym w 2000 roku, największe grupy etniczne zamieszkujące Singapur mają pochodzenie: chińskie, malajskie i hinduskie.
Mówi się tu wieloma językami. Za języki ojczyste uważane są: mandaryński, angielski, malajski, hokkien, kantoński, teochew, tamilski i inne.
Singapur jest również mieszanką wyznaniową. 14,8% stanowią bezwyznaniowcy, a jako główne wyznania można wymienić: buddyzm, islam, chrześcijaństwo, taoizm i hinduizm.

Zróżnicowanie kulturowe tego państwa doprowadziło do powstania odrębnej singapurskiej kuchni, w której królują potrawy pochodzenia chińskiego, malajsko - indonezyjskiego i indyjskiego.


Do bardzo popularnych i charakterystycznych dań należą: singapurska zupa żółwiowa, hajnański kurczak gotowany na parze, podawany z ryżem, Kaya toast – typowe śniadanie singapurskie: dżem kokosowo-jajeczny na toście, podawany z kawą i wiele wiele innych, bardzo smakowitych!

Tutaj znajdziecie spis szkół oferujących program IB w Singapurze - jest ich całkiem sporo jak na państwo o tak niewielkiej powierzchni.

Singapur to zdecydowanie kraj różnorodności. Warto je kiedyś odwiedzić, by tę rozmaitość zobaczyć na własne oczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.