2 lipca 2012

Wyniki Matury Międzynarodowej - co, gdy nie wyszło?


Wyniki z tegorocznej sesji maturalnej ogłoszone zostaną już za chwilę. W jednym z ostatnich postów wspominaliśmy, że generalna zdawalność matury międzynarodowej wynosi 80%, a jedynie około 1% uczniów zyskuje maksymalną liczbę punktów. Zawsze zatem może zdarzyć się niepowodzenie lub niezadowalający wynik. Co w takiej sytuacji?

Przypomnijmy, że uczeń zdaje maturę, czyli uzyskuje tzw. diploma, gdy spełnia m.in. następujące warunki:
- uzyskuje minimum 24 punkty na 45,
- ma zaliczony CAS i TOK,
- ma minimum po 9 punktów na SL (poz. podstawowy) i minimum 12 punktów na HL(rozszerzony) i minimum punktowe łącznie (24 punkty),
- ma tylko jedną dwójkę na SL i/lub jedną trójkę na HL,
- nie ma żadnej jedynki.
Tych obostrzeń jest więcej, jednak nie będziemy ich tutaj wszystkich wypisywać.

Jeżeli zdarzy się tak, że uczeń nie zdał, to wydawane są certyfikaty na poszczególne przedmioty (dokument jest jeden ale z wypisanymi przedmiotami).

Uczeń może poprawiać (jest ot tzw. retake category) każdy przedmiot trzy razy i zawsze wynik najwyższy wchodzi do ogólnej punktacji. Do egzaminu “poprawkowego” (teoretycznie) można przystąpić w dowolnej szkole IB, jednak taka szkoła musi najpierw zgodzić się na przyjęcie ucznia na egzamin, co jest czynione niechętne. W praktyce więc jeżeli uczniowie poprawiają przedmiot to najczęściej robią to w szkole, do której uczęszczali.
Większość szkół, która przyjmuje i rejestruje kandydatów w retake category robi to w następnej sesji majowej. Istnieje też możliwość zdawania poprawki w listopadzie, w czasie matury dla półkuli południowej, stanowi to jednak zazwyczaj problem dla szkoły więc raczej się to nie zdarza.

Jeśli komuś niestety nie uda się zdać matury, niech nie traci ducha - możliwość poprawienia swojego wyniku jest! Także Ci, którym zabrakło punktów na wymarzone studia mogą swój wynik poprawić. Mimo to, że z takiej opresji da się wyjść nikomu nie życzymy takiej przygody - wierzymy, że wszyscy zaliczą i otrzymają dyplom matury międzynarodowej :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.