17 września 2012

Uniwersytety świata: Université de Bordeaux


Université de Bordeaux (University of Bordeaux) to związek uczelni wyższych działających w obrębie miasta Bordeaux we Francji. Stanowi jeden największych ośrodków naukowych w południowo - zachodniej Francji.
Do związku wchodzi aktualnie 7 uczelni założycielskich i jedna, będąca członkiem stowarzyszonym. Każda z 8 uczelni specjalizuje się w innym zakresie naukowym. Wśród siedmiu uczelni założycielskich są cztery uniwersytety (ponumerowane od 1 do 4) i trzy uczelnie techniczne.

Uniwersytet w swoim pierwotnym stanie utworzono na mocy papieskiej bulli w 1441 roku. Na początku relizował cztery fakultety: sztuki piękne, medycynę, prawo i teologię. Uczelnię zlikwidowano w 1793 roku, by później wznowić jej działanie 10 lipca 1896 r. W maju 1986 roku uniwersytet podzielono na trzy oddzielne: Bordeaux I, II i III. Później Bordeaux I również podzielono i stąd wzięło się Bordaeux IV.

Cztery uniwersytety Bordeaux zaliczamy do członków założycielskich:
- L’université Bordeaux 1 Sciences et Technologies (Bordeaux-I) - uczelnia ta specjalizuje się w naukach biologicznych, naukach o ziemi i morzu, matematyce oraz fizyce;
- L’université Bordeaux Segalen/Université Victor Segalen Bordeaux 2 (Bordeaux-II) - ukupia się na naukach związanych ze zdrowiem i medycyną oraz na naukach humanistycznych; możemy tutaj studiować m.in. antropologię, nauki społeczne, biologię, przemysł chemiczny i farmaceutyczny, psychologię i medycynę;
- L’université Michel de Montaigne Bordeaux 3 (Bordeaux-III) - jest to uczelnia nastawiona na nauczanie sztuki, literatury, języków i zagadnienia komunikacyjne;
- L’université Montesquieu Bordeaux-IV (Bordeaux-IV) - ta uczelnia skupia się na prawie, naukach społecznych i politycznych oraz ekonomii i zarządzaniu.

Trzy techniczne uczelnie założycielskie to:
- IPB - Institut Polytechnique Bordeaux - szkoła czysto inżynierska;
- ENITAB - École Nationale des Ingénieurs des Travaux Agricoles de Bordeaux - szkoła techniczna nakierowana na inżynierię związaną z rolnictwem;
- Institut d'études politiques de Bordeaux - uczelnia skupiona na naukach politycznych.

Członek zrzeszony to L’université de Pau et des Pays de l’Adour (UPPA) - uczelnia skupiająca się na prawie, ekonomii i zarządzaniu oraz administracji.

Université de Bordeaux to ogromny i złożony ośrodek naukowy. oferuje on swoim studentom i pracownikom szerokie możliwości. Może komuś z Was zamarzy się tam studiować?

2 komentarze:

  1. Zachęcam do napisania artykułu o sposobie finansowania wykształcenia wyższego w UK, Kanadzie czy USA.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękujemy za sugestię! To dobry pomysł :) Może napiszemy cały cykl? ;)

      Usuń

Dziękujemy za dodanie komentarza.