14 września 2012

Jak dokonywać wyboru przedmiotów w programie Matury Międzynarodowej?

Każdy uczeń programu Matury Międzynarodowej wybiera 6 przedmiotów, których chce się uczyć przez dwa lata i które zdaje na końcowych egzaminach. Warto mocno zastanowić się nad ich wyborem, ponieważ to im poświęci się dwa lata nauki i one będą widnieć na dyplomie.

Każdy z nas ma swoje preferencje i zainteresowania. Do tego należy dorzucić doświadczenia wyniesione ze szkoły podstawowej i gimnazjum, oraz te, które zebraliśmy w klasie pre - IB. Wiedza i świadomość, co nas pasjonuje i interesuje, jest kluczowa przy wyborze kursów i te właśnie doświadczenia powinny nam pomóc. IB Diploma Programme wiąże się z intensywnymi kursami - szkoda byłoby zmarnować czas na coś, czego nie lubimy lub co się nam nie przyda i w rezultacie sprawi, że czas spędzony w szkole średniej nie będzie spełnieniem marzeń.

Decydując się na poszczególne przedmioty powinniśmy wziąć pod uwagę:

- nasze zainteresowania - nauce w programie Matury Międzynarodowej poświęcimy całe dwa lata, więc lepiej spędzić ten dość długi czas nad zagadnieniami, które są dla nas interesujące;
- nasze doświadczenia z poprzednich lat nauki - doświadczenia takie potrafią nas nieźle zmylić, bo bardzo duże znaczenie w przypadku odczuć związanych z danym przedmiotem ma to, w jaki sposób go nauczano; trzeba pamiętać, że niemiłe wspomnienie po lekcjach języka lub chemii nie może zniechęcić nas do wyboru tego przedmiotu w programie, zwłaszcza jeśli przedmiot ten nas interesuje,
- planowane studia - jeśli planuje się studia medyczne, to wiadomo, że trzeba celować w nauki ścisłe i biologię; konkretny plan na dalszą edukację jest bardzo dużą pomocą w decyzji o wyborze przedmiotów w programie IB, o ile plan ten jest dobrze przemyślany i odzwierciedla nasze prawdziwe pragnienia,
- zarys przedmiotów oferowanych w programie - IB Diploma Programme oferuje kilka kursów, z którymi nie zetknięcie się w żadnej “zwykłej” szkole, dlatego dobrze jest zapoznać się z opisem przedmiotów, których nie znamy (czasem nasze wyobrażenia nie zgadzają się ze stanem faktycznym - lepiej tego typu pomyłek unikać)

Grup przedmiotów w programie Matury Międzynarodowej jest 6. Obowiązkowo trzeba wybrać po jednym z pierwszych pięciu grup. Każda z tych grup (prócz języka ojczystego) oferuje bogaty wybór kursów. Stworzenie profilu przedmiotów idealnych dla siebie nie jest więc trudnym zadaniem.
Każdy uczeń - czy “ścisłowiec”, czy “humanista” - znajdzie coś dla siebie.
Nie można zapominać, że wpływ na to, co nam dała nauka, w dużej mierze mamy my sami, bo w końcu o nasze życie i marzenia tutaj chodzi ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.