29 października 2012

Uniwersytety świata: Uniwersytet Princeton


Uniwersytet Princeton (Princeton University) to prywatny uniwersytet naukowo - badawczy w Stanach Zjednoczonych. Nazwa wzięła się od miasta, w którym mieści się uczelnia - Princeton w Stanie New Jersey. Sportowo i kulturowo należy do Ivy League - jednej z konferencji wchodzących w skład NCAA Division I, najwyższej klasy rozgrywkowej w ramach systemu międzyuczelnianych zawodów sportowych NCAA (National Collegiate Athletic Association). Barwy szkoły to kolor czarny i pomarańczowy (jasny).

Uczelnia została założona w mieście Elizabeth w 1746 roku jako College of New Jersey. Do miasteczka Princeton uniwersytet przeniesiono w 1756 roku.
W pierwszym okresie swojej działalności funkcjonował jako seminarium duchowne dla pastorów kościoła prezbiteriańskiego. W 1812 rola szkolenie przyszłych duchownych przejęło nowo utworzone, osobne Princeton Theological Seminary. Jego wykładowcą był znany w amerykańskim środowisku protestanckim teolog i znawca języków biblijnych, a także krytyk darwinizmu: Charles Hodge.

W 1868 rektorem został James McCosh który przez dwadzieścia lat urzędowania gruntownie zreformował program nauczania uniwersytetu. W 1896 by uświetnić 150 rocznicę założenia uczelni, College of New Jersey otrzymał obecnie używaną nazwę, Uniwersytet Princeton. W latach 1902-1910 rektorem uniwersytetu był Woodrow Wilson, przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych (1913-1921).

W 1930 w sąsiedztwie uniwersytetu utworzono Institute for Advanced Study (niezależna od władz i samorządu lokalnego prywatna placówka naukowa, prowadząca najbardziej fundamentalne badania w wielu dziedzinach nauki), który szybko przyciągnął najlepszych naukowców z całego świata. Pracował tam m.in. Albert Einstein (od 1933 do swojej śmierci w 1955). Pomimo że instytucja ta nie jest formalnie powiązana z uniwersytetem, w praktyce zakres współpracy między nimi jest bardzo szeroki.
W Princeton University mieściły się najsłynniejsze laboratoria parapsychologiczne PEAR (Princeton Engineering Anomalies Research; prowadzono w nich głównie doświadczenia dotyczące zjawisk paranormalnych i parapsychologicznych). W tym 2007 roku zostały one zamknięte.

Nazwa uniwersytetu także odnosi się do college'u, czyli instytucji studiów licencjackich (undergraduate studies). Właśnie głównie ci studenci historycznie tworzą kulturę kampusu i afiszują swoją do niego przynależność. Kultura Princeton jest dość specyficzna. "Princeton man" ściśle odróżnia się od "Yale man" czy "Harvard man". Studenci z Princeton od dawna rywalizują ze studentami z Yale i Harvardu. Rywalizacja ta trwa przez całe życie i towarzyszy absolwentom nawet w kontekście zawodowym.
Do dziś również można spotkać się z aktami dyskryminacji wobec kobiet, co wynika z bardzo “męskiego” charakteru i tradycji uczelni. Pierwsze studentki pojawiły się oficjalnie na Princeton University dopiero w 1969 roku.

Co roku U.S. World & News Report przyznaje Uniwersytetowi Princeton miejsca w pierwszej 15-stce najlepszych uniwersytetów na świecie, oraz pierwszej 3-ce najlepszych uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych. Aż 35 laureatów Nagrody Nobla to absolwenci tej uczelnia. Z budżetem równym 17,1 miliarda dolarów oraz 7567 studentami jest ośrodkiem o najwyższym wyposażeniu finansowym przypadającym na jednego studenta na świecie.

Do słynnych absolwentów Princeton Univeristy zaliczamy:

  • prezydentów USA: Jamesa Madison’a i Woodrowa Wilson’a
  • Michelle Obamę - żonę prezydenta USA Baracka Obamy
  • Prezesa Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych Oliver Ellsworth
  • Sędziów Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych Samuela Alito, Elenę Kagan i Sonię Sotomayor
  • założyciela i szefa Amazon Jeffa Bezos’a
  • zarządzającego Google Erica Schmidt’a
  • aktora Jimmiego Stewart’a

Wśród znanych wykładowców są m. in.: Ben Bernanke, Joseph Henry, Toni Morrison, John P. Lewis i Woodrow Wilson.  

Odwiedźcie stronę internetową Uniwersytetu, by dowiedzieć się więcej: www.princeton.eduBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.