31 października 2012

Słynni absolwenci programu IB: Ken Jennings


Ken Jennings (na zdjęciu po lewej), a właściwie Kenneth Wayne "Ken" Jennings III, to jeden z bardziej oryginalnych absolwentów programu The International Baccalaureate. Zasłynął bowiem dzięki wygranej w 74 odcinkach teleturnieju “Jeopardy!”

Ken Jennings urodził się 23 maja 1974 roku w Edmonds w stanie Washington. Dorastał w Seulu i Singapurze, ponieważ właśnie tam pracował jego ojciec - najpierw dla międzynarodowej firmy prawniczej, później dla azjatyckiego oddziału Oracle Corporation. Już wtedy oglądał teleturniej “Jeopardy!” Dyplom programu IB zdobył w Seoul Foreing School. Ukończył Informatykę i Język Angielski na Brigham Young University. Podczas studiów przez 3,5 roku należał do drużyny biorącej udział w quizach.
“Jeopardy” to gra telewizyjna emitowana w USA od 1964 roku. W Polsce na podstawie tego programu tworzony był teleturniej “Va Banque”. Charakterystyczną cechą teleturnieju było to, że uczestnicy musieli odpowiadać na zadawane hasła sformułowane jako zdanie oznajmujące pytaniami. Przykład:
  • Pytanie: Był to syn Mieszka I.
  • Prawidłowa odpowiedź: Kim był Bolesław Chrobry?
Gdyby uczestnik odpowiedział Bolesław Chrobry, jego odpowiedź potraktowana byłaby jako nieprawidłowa. Gracz mógł zadawać pytania w bardzo różny sposób i byłyby one prawidłowe, jednak koniecznością była forma pytająca.

Ken pojawił się w teleturnieju “Jeopardy!” po raz pierwszy 2 czerwca 2004 roku - trwał wtedy dwudziesty już sezon programu. Do 2003 roku każdy uczestnik mógł wziąć udział tylko w pięciu programach. Ówczesny rekord w wysokości wygranej wynosił 186 900 dolarów i należał do Toma Walsh’a. Na początku dwudziestego sezonu zasady zmieniono - uczestnicy mogli grać tak długo, jak długo wygrywali program. Właśnie wtedy do programu dołączył Ken i trwał w nim przez cały następny sezon. Zdobył tytuł mistrza.
30 listopada 2004 roku, po 74 zwycięstwach, nastąpiła pierwsza przegrana Kena.
Pytanie, które przerwało łańcuch zwycięstw, brzmiało następująco: "Most of this firm's 70,000 seasonal white-collar employees work only four months a year" (“Większość 70 000 pracowników biurowych - “białych kołnieżyków” firmy pracuje jedynie przez cztery miesiące w roku”). Chodziło o H&R Block, Ken wymienił FedEx.
W sumie na grze w “Jeopardy!” Ken Jennings zdobył 3 172 700 dolarów i tym samym trafił do księgi rekordów Guiness’a jako ten, który zdobył najwięcej pieniędzy w grze telewizyjnej.
Kan Jenning pojawił się jeszcze w kilku innych teleturniejach: “1 vs. 100”, “Grand Slam”, “Are You Smarter Than a 5th Grader?”, “Stump the Master”, “Who Wants to Be a Millionaire”, Jeopardy's "IBM Challenge".

Mieliśmy już aktorkę, głównego zarządzającego międzynarodową korporacją, a teraz mamy giganta gier telewizyjnych. Po nauce w programie IB można na prawdę robić wszystko! :)  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.