30 listopada 2012

Słynni absolwenci programu IB: Julie Payette


Kolejną słynną osobą, która ukończyła program International Baccalaureate i którą chcemy Wam przedstawić jest Julie Payette.

Julie Payette urodziła się 20 października 1963 roku w Montrealu. Jest kanadyjską astronautką i inżynierem. Brała udział w dwóch lotach kosmicznych - STS-96 i STS-127. W sumie w kosmosie spędziła około 25 dni. Do narodowego korpusu astronautów została wybrana przez Kanadyjską Agencję Kosmiczną (CSA - Canadian Space Agency) w 1992 roku. Od 1996 roku pracowała także dla NASA. Jest pierwszym obywatelem Kanady, który przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Miało to miejsce podczas jej pierwszego lotu kosmicznego STS-96. Drugi lot kosmiczny Julie odbyła jako członek załogi Endeavour - piątego, ostatniego promu kosmicznego zbudowanego przez NASA (miał zastąpić wahadłowiec Challenger).

Julie Payette zdobyła dyplom IB w 1982 roku jako zwieńczenie nauki w The United World College of the Atlantic. Na McGill University uzyskała dyplom inżyniera oraz tytuł magistra komputerowej inżynierii stosowanej na University of Toronto.
Po studiach pracowała w kanadyjskim oddziale IBM w wyuczonym zawodzie. Później dołączyła do zespołów badawczych IBM w Zurichu.
Do Kanadyjsiej Agencji Kosmicznej wybrana została jako jeden z czterech astronautów spośród 5 330 kandydatów. W 1993 roku Payette założyła Human-Computer Interaction Group w ramach Kanadyjskiego Programu Astronaut i pracowała jako specjalista ds. technicznych w zespole Międzynarodowej Grupy Badawczej NATO zajmującej się przetwarzaniem mowy.

Payette uzyskała licencję pilota w ramach przygotowań do misji powietrznych. Zaliczyła wiele godzin lotów, dzięki czemu mogła zakwalifikować się do zespołu biorącego udział w mijsach kosmicznych.
Pierwszy lot w jakim brała udział Kanadyjka odbył się między 27 maja a 6 czerwca 1999 roku. Jako członek załogi wahadłowca Discovery wzięła udział w pierwszym manualnym dokowaniu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Celem misji było dostarczenie niezbędnych zapasów i materiałów do stacji.
Payette odwiedziła Międzynarodową Stację Kosmiczną po raz drugi w ramach lotu STS-127 w 2009 roku. Podczas tego lotu po raz pierwszy w historii w kosmosie znajdowało się dwoje Kanadyjczyków.

Julie Payette mówi płynnie w języku angielskim i francuskim. Posługuje się również hiszpańskim, niemieckim, włoskim i rosyjskim. Gra na pianinie. Jest wielokrotnie odznaczoną obywatelką Kanady. Jednak ze szkół w jej ojczyźnie została nazwana jej imieniem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.