15 listopada 2012

Słynni absolwenci programu IB: Willem - Alexander, książę holenderski

Wśród absolwentów programów The International Baccalaureate znajdują się różne osoby. Znalazł się nawet książę - Willem-Alexander, książę holenderski z dynastii Orange-Nassau (Orańska - Nassau).

Pełne imię księcia brzmi Willem-Alexander Claus George Ferdinand Amsberg. Willem-Alexander urodził się  27 kwietnia 1967 roku w Utrechcie. Jest synem i następcą królowej Holandii Beatryczne i księcia Clausa von Amsberga. Został ochrzczony w Holenderskim Kościele Reformowanym (kościół kalwiński). Jego rodzicami chrzestnymi zostali holenderski książę Bernard, książę Ferdinand von Bismarck, holenderski minister gospodarki i finansów Jelle Zijlstra oraz królowa Danii Małgorzata II. Willem-Alexander ma dwóch młodszych braci: księcia Johana Friso i księcia Konstantyna. Jako następca tronu stanie się w przyszłości władcą Królestwa Niderlandów, tworzonego przez Holandię, Arubę, Curaçao i Sint Maarten.

Książę uczył się w Nieuwe Baarnse Elementary School w Baarn. Później uczęśzczał do trzech różnych szkół średnich: do Baarns Lyceum w Baarn od 1979 do 1981 roku, do Eerste Vrijzinnig Christelijk Lyceum w Hadze od 1981do 1983, i do United World College of the Atlantic w Walii (od 1983 do 1985), gdzie ukończył program International Baccalaureate.

Po szkole średniej Willem-Alexander w latach 1985 - 1987 odbywał służbę wojskową w Królewskiej Holenderskej Marynarce Wojennej.
Od 1987 roku rozpoczął studia historyczne na Uniwerssytecie w Leiden, które ukończył w 1993 roku.

Książę należy do składu Światowej Komisji Wody XXI Wieku, co wiąże się z jego zainteresowaniem światową gospodarką. Od 1998 roku jest także członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (wcześniej patronował narodowemu holenderskiemu komitetowi olimpijskiemu). Startował w maratonie nowojorskim. P od nazwiskiem "Van Buren" pracował jako wolontariusz w Kenii w fundacji pomocy edukacyjnej i medycznej (1989) oraz ochrony środowiska (1991).
Pełni szereg reprezentacyjnych funkcji królewskich (m.in. wojskowych), jest członkiem holenderskiej Rady Stanu.


W lutym 2002 poślubił Argentynkę Maximę Zorreguietę Cerruti. Ich związek budził kontrowersje, ponieważ ojciec Maximy był cywilnym pracownikiem reżimu wojskowego prezydenta Argentyny Jorge Videli. Willem-Alexander jednak do dziś tworzy z Maximą udane małżeństwo. Mają trzy córki:

  • Catharinę-Amalię Beatrix Carmen Victorię (przyszła królowa Holandii)
  • Alexię Juliane Marcelę Laurentien
  • Arianę Wilhelminę Máximę Ines

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.