18 grudnia 2012

Najbardziej znana (i najbardziej międzynarodowa) kolęda na świecie

Dziś tekst już w całkiem świątecznym klimacie! ;)
Czy wiecie, że piękna i lubiana przez wiele osób kolęda pod tytułem “Cicha noc” (tytuł oryginalny “Stille Nacht”) to najbardziej znana i najbardziej międzynarodowa kolęda na świecie? Przetłumaczona została bowiem na ponad 300 języków i dialektów!


Kolęda powstała w XIX wieku w Austrii. Słowa pieśni “Stille Nacht” powstały jako wiersz w 1816 roku. Wiersz ten napisał Joseph Mohr - ówczesny wikary w Mariapfarr w regionie Lungau (południowo-wschodnia część landu Salzburg). Melodia powstała dwa lata później. W Wigilię w 1818 roku, kiedy Mohr był już wikarym w nowopowstałej parafii św. Mikołaja w Oberndorf bei Salzburg. Poprosił on Franza Xavera Grubera (parafialnego organistę) o napisanie melodii do jego wiersza.
Powstała kompozycja napisana została na 2 głosy w towarzyszeniem chóru i organów. Prawdopodobnie kościół nie posiadał odpowiednio mocnych organów, dlatego ostatecznie zdecydowano się na pieśń z towarzyszeniem gitary w tonacji D - dur, w metrum 6/8.
“Cicha noc” w wykonaniu autorów rozbrzmiała w jeszcze tego samego dnia, podczas pasterki.
Kolęda spodobała się mieszkańcom Oberndorf bei Salzburg i szybko zyskała populaność w okolicach. W 1854 roku pieśnią zainteresowała się królewska kapela dworska w Berlinie, która chciała poznać autorów kolędy.
Oryginalny zapis Grubera zaginął, zachował się jednak niedatowany rękopis Mohra, powstały prawdopodobnie między rokiem 1820 a 1825 (zapis w tonacji D-dur, metrum 6/8, na dwa głosy wokalne z towarzyszeniem gitary, sześć zwrotek), w którym wyraźnie podano autorów pieśni i kilka innych zapisów “Cichej nocy” Grubera na różne głosy, instrumenty i tonacje.

Słowa jednej z wersji w języku polskim ułożył już ok. 1930 roku Piotr Maszyński.

Posłuchajcie tej niezwykłej kolędy w oryginalnej pierwotnej wersji:
Zapraszamy też do wysłuchania polskiej wersji w wykonaniu Filharmonii Krakowskiej:
A Wy którą kolędę lubicie najbardziej?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.