21 grudnia 2012

Zaplanuj na święta i relaks i naukę


Okres świąteczny nieodłącznie wiąże się z czasem wolnym od nauki. Większość uczniów chciałaby poświęcić go tylko na odpoczynek i relaks. Jednak zbliżający się koniec semestru oraz egzamin maturalny skutecznie to uniemożliwiają. Jak rozplanować sobie czas ferii świątecznych by zdążyć i odpocząć i efektywnie go wykorzystać? Oto kilka porad jak to zrobić.

Nie namawiamy was bynajmniej do nauki w Wigilię czy dni świąteczne. Ten okres radzimy wam przeznaczyć na odpoczynek i relaks. Chwile spędzone w gronie rodzinnym, w relaksującej atmosferze pozwolą wam wypocząć i zregenerować siły. Koniecznie znajdźcie też czas na porządne wysypianie się. Sen wpływa na odbudowę komórek, regenerację organizmu i usprawnia pracę mózgu. Jednym słowem jest zbawienny dla organizmu człowieka. Pierwszy i drugi dzień świąt możecie przeznaczyć na relaks umysłowy. W tym czasie warto zapomnieć o szkolnych obowiązkach, obejrzeć ulubiony film, posłuchać muzyki i trochę się poruszać. Świąteczne jedzenie nie działa pozytywnie na nasze ciało, więc aby zniwelować jego nieprzyjemne skutki można wyjść na zimowy spacer z rodziną bądź pójść na łyżwy. Po tych 4-5 dniach laby my i nasz organizm będziemy doskonale przygotowani do dalszej nauki.

Naukę najlepiej rozpocząć od… posprzątania swojego pokoju. W uporządkowanym i dobrze oświetlonym otoczeniu łatwiej będzie się nam skupić. Następnym krokiem będzie stworzenie planu nauki. Wbrew pozorom nie jest dobrze uczyć się cały czas tych samych rzeczy. Przedmioty humanistyczne warto więc przeplatać z przedmiotami matematycznymi, ponieważ wtedy wykorzystujemy obie półkule mózgu.
Ważną rzeczą jest rozplanowanie czasu nauki. Mózg ludzki nie jest w stanie uczyć się przez cały czas na tym samym poziomie efektywności. Tak jak każda część ciała męczy się i potrzebuje odpoczynku. Najwięcej informacji jest przyswajanych w pierwszych 20 minutach oraz w 20 końcowych minutach nauki. Dlatego najlepiej gdy jedna tura uczenia się trwa od 30 minut do 1 godziny. Co potem? Relaks! Mózg potrzebuje krótkiego odpoczynku, który powinien trwać około 10 minut. W tym czasie warto wstać, przewietrzyć pokój, zrobić kilka skłonów i postarać się oczyścić myśli. Potem można spokojnie wrócić do książek i notatek.

A jak przyspieszyć przyswajanie wiedzy? Wszystko zależy od osoby i jej preferencji. Niektórzy tworzą mapy myśli, inni piszą notatki, tworzą małe fiszki, a inni cały czas powtarzają materiał na głos. Czasem w nauce pomaga muzyka, tylko musi być to melodia bez słów, najlepiej muzyka klasyczna. W koncentracji pomaga spacer, który dotleni zmęczony nauką mózg. W czasie przerwy świątecznej możecie więc spróbować każdego sposobu nauki i wybrać ten najodpowiedniejszy dla siebie.

Święta coraz bliżej - przerwa zaczyna się już jutro popołudniu. Wykorzystajcie ten czas najlepiej, jak potraficie - nie tylko na naukę, ale także dla samych siebie!

2 komentarze:

  1. A co powiecie na propozycje, żeby pozwolić sobie na całkowity relaks? Argumenty za poniżej:
    http://www.portalmaturzysty.pl/aktualnosci/swieta-maturzysty,1245,1.html

    OdpowiedzUsuń
  2. Najważniejsze, żeby dobrze wykorzystać ten okres i aby zaplanować go świadomie. Pamiętajcie, by nie doprowadzić do powstania nieplanowanych zaległości, których późniejsze nadrabianie może doprowadzić do przemęczenia i zniweluje efekty wypoczynku.

    Pozdrawiamy świątecznie! :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za dodanie komentarza.