31 stycznia 2013

Podbij swoje IQ


Każdy z nas słyszał o IQ, czyli o ilorazie inteligencji. Jednak niewiele osób wie, czym naprawdę jest IQ i jak się zmienia.
Według jednej z definicji inteligencja jest zdolnością jednostki do rozumienia otaczającego ją świata i radzenia sobie w nim. Przyjmując takie tłumaczenie trzeba zauważyć, że to pojęcie zależy od wielu czynników: naszych zdolności zapamiętywania, funkcjonowania naszego mózgu, ale także od naszej zdolności poznawczych - spostrzegawczości, pamięci itd. IQ jest liczbą, która ilustruje poziom inteligencji. Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione czynniki możemy wysunąć konkluzję, że IQ nie jest stałe - zależy od naszej kondycji w danym dniu, a także od naszego wieku i stopnia wyćwiczenia umysłu. A skoro wiemy, że iloraz inteligencji ten jest zmienny, możemy nad nim popracować i go zwiększyć.

Po pierwsze trzeba zacząć używać intelektu! Pomimo że to zdanie brzmi bardzo banalnie, jest również bardzo prawdziwe. Jedną z grup, która charakteryzuje się wysokim IQ są szachiści. Ćwicząc grę każdego dnia, myśląc nad rozwiązaniami szachowymi i tym, jak uniknąć przegranej, cały czas ćwiczą intelekt. Jest wiele prostych ćwiczeń, które możemy wykonywać sami w domu, aby zwiększyć swoje IQ. Jeden z psychologów, dr Lehr opracował zestaw takich ćwiczeń i nazwał je Mentalnym Treningiem Aktywizującym (MTA). Wśród ćwiczeń MTA jest np. tworzenie wyrazów z jednego długiego wyrazu np.: ze słowa gospodarka możemy stworzyć wyrazy: arka, gospoda, spod, dok, draka itd. Oczywiście, każde z utworzonych słów musi być wyrazem faktycznie istniejącym. Gdy już dojdziecie do wprawy w tworzeniu takich wyrazów, możecie utrudnić ćwiczenie wykonując wszystko w pamięci.
Kolejnym rodzajem ćwiczeniem jest rozwijających umysł są zadania wykorzystujące kreatywność. Przykładowo: możesz wziąć do ręki prosty przedmiot np.: butelkę i wymyślić do niej 20 nietypowych zastosowań. Na pewno będziesz miał dużo zabawy, a przy okazji poćwiczysz umysł. Możesz też pobawić się w skojarzenia i spróbować wymyślić co mają ze sobą wspólnego dwie niedokrewne rzeczy np.: kanapka i rower.
Są również bardziej tradycyjne metody ćwiczenia intelektu. Wystarczy, że zaczniesz rozwiązywać krzyżówki, sudoku, grać w szachy, warcaby albo scrabble. Jest to zabawna metoda na zwiększenie IQ ponieważ możesz ją wykonywać z przyjaciółmi, a tym samym będziesz się dobrze bawił.

Pamiętajcie, że poziom IQ nie jest dany raz na zawsze. Ćwiczenia intelektualne mogą znacznie zwiększyć sprawność Waszego umysłu. Dlaczego warto to robić? Choćby dlatego, że ludzie o większym ilorazie inteligencji szybciej odnoszą sukcesy, lepiej radzą sobie z problemami. Czują się też szczęśliwsi i zdrowsi. Więc nie pozostaje nam nic innego jak ćwiczyć!

A teraz zadanie dla Was: ile słów uda wam się wymyślić z wyrazu: przedszkole? Pamiętajcie, możecie zamieniać litery kolejnością, a wymyślone słowa muszą znajdować się w słowniku języka polskiego.

6 komentarzy:

 1. Nanwiązując do inteligencji i wspomnianego na końcu słownika j. Polskiego, "niewiele"piszemy właśnie tak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękujemy Anonimowemu za zwrócenie uwagi na błąd - już poprawiony. Nawet się odwdzięczymy: "język polski" piszemy z małej litery :D

   Usuń
 2. Uważa się, że IQ może zmieniać się zaledwie w zakresie 10%. Na jakich badaniach, oprócz przemyśleń Con Stough, opieracie swą tezę o możliwości znacznego podniesienia inteligencji, czyli(??) wyniku testu na IQ? Zresztą sam profesor przyznaje:
  "Our IQ pretty much stays the same over a lifetime, no matter what we do to boost it. It's generally believed that IQ is hereditary — our mental development starts slowing up at age 13 and virtually stops at age 18.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przedszkole: przed, szkole, dole, rzesz, lok, kod, dok, sole - pewnie jest więcej ;)

  Co do komentarza powyżej - przecież w tekście jest napisane, że przez ćwiczenia można zwiększyć sprawność swojego umysłu a nie, że podnieść POZIOM INTELIGENCJI

  Pozdrawiam

  Wojtek

  OdpowiedzUsuń
 4. Wojtku, spójrz:'IQ nie jest stałe - zależy od naszej kondycji w danym dniu, a także od naszego wieku i stopnia wyćwiczenia umysłu. A skoro wiemy, że iloraz inteligencji ten jest zmienny, możemy nad nim popracować i go zwiększyć.'

  OdpowiedzUsuń
 5. Wojtek - dzięki za wzięcie udziału w naszym ćwiczeniu.

  Drogi Anonimie ;) Rzeczywiście piszemy o tym, że nad IQ możemy pracować i je zwiększać, ale nigdzie nie piszemy o ile. Chodzi raczej o ogólną sprawność umysłu - na to staraliśmy się zwracać uwagę.

  Dziękujemy za czytanie naszego bloga i zabieranie głosu.

  Pozdrawiamy!

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za dodanie komentarza.