21 marca 2013

Odstresuj się! Kilka pomysłów na relaks


Pamiętacie nasz artykuł o szumie informacyjnym? Pisaliśmy w nim, że zbyt duża liczba informacji powoduje nerwowość, czyli jest także źródłem stresu. Bez wątpienia możemy stwierdzić, że stresujemy się coraz więcej i coraz częściej. Niestety bardzo negatywnie odbija się to na naszym zdrowiu.

Wśród negatywnych skutków stresu można wymienić: zmęczenie organizmu, niechęć, zrezygnowanie, agresja, bóle głowy. U wielu osób pojawiają się też inne dolegliwości: tiki nerwowe, drżenie kończyn, pocenie się czy suchość w ustach. Długotrwały stres może powodować wyczerpanie organizmu , jak i spadek odporności. Przy tak wielu negatywnych skutkach stresu trzeba nauczyć się sztuki relaksu i odpoczynku, albo jak… wyciągnąć z niego to co dla nas jest korzystne.

Psycholodzy twierdzą, że stres może mieć dwojaki charakter. Wyróżniają oni: eustress - działający pozytywnie i mobilizująco i dystress - jego oddziaływanie jest negatywne. Wszystkie wymienione powyżej przypadłości dotyczą właśnie dystressu, który pogarsza kondycję naszego organizmu. Jednak nie można zapominać o dobrym działaniu stresu. Mobilizuje on organizm do działania, sprzyja wydzielaniu adrenaliny, pomaga w koncentracji i motywuje nas do podjęcia aktywności. Oczywiście nie zawsze da się zamienić dystress na eustress, w takiej sytuacji warto po prostu zrelaksować się.

Relaksujemy się, aby odpocząć i aby uspokoić organizm. Forma relaksu powinna zależeć od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć oraz od sytuacji, która wywołała nerwowość lub zmęczenie.
Jeśli poziom stresu jest bardzo wysoki i czujecie się jakbyście mieli „wybuchnąć”, po prostu wyjdźcie na dwór, na świeże powietrze, gdzie możecie spokojnie chodzić i oddychać. Skupcie się na powietrzu wypełniającym wasze płuca, starajcie się nabierać je powoli , tym samym kontrolując proces respiracji. Poprzez uspokojenie oddechu wyciszycie swoje ciało i powoli odzyskacie zdolność logicznego myślenia.
Równie skuteczne odstresowanie zagwarantuje nam czas spędzony z bliskimi lub przyjaciółmi. Przebywanie w środowisku, w którym czujemy się bezpiecznie i dobrze, pomaga oczyścić umysł z niepokojących myśli.
Jeśli jesteśmy zdenerwowani i chcemy coś spokojnie przemyśleć, warto spisać trapiący nas problem na kartce i odłożyć ją na powiedzmy 30 min. Gdy potem spojrzymy na kartkę, łatwiej będzie nam znaleźć rozwiązanie problemu, a chwila przerwy w myśleniu o nim pomoże nam nabrać choć małego dystansu do całej sytuacji.
W oczyszczaniu umysłu pomaga też oczyszczenie środowiska, czyli posprzątanie pokoju.
Dla niektórych formą relaksu jest również prysznic czy oglądanie śmiesznych filmików np. na Youtube.
Oczywiście nie zapominajmy o hobby, robienie czegoś co sprawia nam przyjemność – jest świetną metodą na relaks!

A Wy jakie macie sposoby by się relaksować?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.