24 kwietnia 2013

Słynni absolwenci programu IB: Mohamed Nasheed

[źródło]
Dobrze wiemy, że absolwenci International Baccalaureate, to ludzie wszechstronnie uzdolnieni. Dzisiaj chcemy Wam przedstawić sylwetkę osoby, która poświęciła się polityce i oddanej pracy dla swojego kraju. Przed Wami były prezydent Malediwów, Mohamed Nasheed.

Mohamed Nasheed urodził się 17 maja 1967 roku w Male. Szkołę podstawową ukończył na Malediwach. Edukację na poziomie średnim kontynuował w szkole Overseas School of Colombo w Kolombo na Sri Lance (1981-1982) gdzie uzyskał dyplom IB, a następnie w szkole Dautsey’s School w Wiltshire w Wielkiej Brytanii (1982-1984). Od 1984 do 1989 studiował nauki morskie na Liverpool John Moores University w Liverpoolu.

Po zakończeniu studiów wrócił do kraju aby pracować w Ministerstwie Transportu, a od stycznia 1990 zaczął pracę jako dziennikarz dla gazety Sangu.
W swoich artykułach był bardzo krytyczny wobec polityki i długoletnich rządów prezydenta Maumoona Abdula Gayooma. Doprowadziło to do likwidacji gazety. Od 1991 roku był wielokrotnie aresztowany za krytykę reżimu. W kwietniu 1992 został skazany na trzy lata więzienia za '"zatajanie informacji". W czerwcu 1993 opuścił więzienie. W 1996 został skazany na dwa lata więzienia za kolejny krytyczny artykuł. W 1997 Amnesty International uznała go więźniem sumienia. W czasie pobytu w więzieniu był poddawany licznym torturom.

W 2003 roku brał udział w powołaniu Malediwskiej Partii Demokratycznej. Partia dopiero w 2005 roku uzyskała zgodę parlamentu na swoją działalność.

Ze względu na coraz częstsze protesty społeczne i głosy domagające się demokratyzacji kraju, prezydent Gayoom postanowił zorganizować referendum na temat systemu rządów na Malediwach. W sierpniu 2008 roku została podpisana nowa konstytucja, która wprowadziła wielopartyjne wybory prezydenckie.
Pierwsze takie wybory odbyły się 8 października 2008, w drugiej turze Mohamed Nasheed pokonał ówczesnego prezydenta i został pierwszym demokratycznie wybranym prezydentem Malediwów. Swój urząd objął 1 listopada 2008 roku.

Malediwy leżą zaledwie dwa metry ponad powierzchnią poziomu morza i są zagrożone całkowitym zalaniem, dlatego, aby zwrócić uwagi opinii publicznej i decydentom na całym świecie na problem ocieplania się klimatu, prezydent Nasheed 17 października 2009 wraz z 11 ministrami swego gabinetu, odbył posiedzenie rządu cztery metry pod powierzchnią wody.

Mohamed Nasheed jest bohaterem filmu dokumentalnego "The Island President", który opowiada o
jego walce z problemem ocieplania klimatu.
7 lutego 2012 roku, po serii protestów podsycanych przez zwolenników byłego prezydenta Mohamed Nasheed zrezygnował ze stanowiska.

Nasheed to bardzo ciekawa osobistość na skalę światową, uznana, przez wielu działaczy walczących o prawa człowieka, demokratyzację oraz środowisko naturalne. Więcej o działalności byłego prezydenta możecie dowiedzieć się ze strony internetowej raeesnasheed.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.