24 maja 2013

Uczennica programu IB otrzymała prestiżową nagrodę


Arthi Nachiappan to osiemnastolatka, która uczy się w klasie z programem IB w Bilborough College w Nottingham. Świat usłyszał o niej w momencie, gdy otrzymała nagrodę w Wielkiej Brytanii za znaczący wkład w promowanie międzynarodowej, globalnej świadomości. 

Złota Nagroda Sixth Form Colleges za International Understanding - jednen z kluczowych elementów iduhonorowała jej udział w szkolnym projekcie w Sierra Leone. Językiem ojczystym Arthi jest angielski, oprócz tego płynnie posługuje się Tamil, którego znajomość wyniosła z domu. Ponadto studiuje hiszpański oraz francuski i zna trochę polski.

Poniżej przedstawiamy krótki wywiad z Arthi Nachippan:

  • Jak wymyśliłaś projekt Sierra Leone?
Pomysł na projekt wyszedł podczas naszego kontaktu z alumnami z Methodist Boy’s High School w Freetown. Zaczęliśmy rozmawiać o sytuacj ichi szkoły oraz dostrzegliśmy jaka pomoc jest potrzebna. Potem wraz ze znajomymi z IB stworzyliśmy drużynę organizacyjną Projektu Sierra Leone rozpoczęliśmy zbiórkę funduszy oraz pracowaliśmy nad podniesieniem świadomości problemów które dotyczą tego miejsca. Myślę, że projekt odwoływał się do pomagania w kształceniu, które jest nam przecież bliskie. Dlatego pomoc studentom, z jednej strony podobnym do nas, jednak mającym mniej szans na rozwój było czymś, na co musieliśmy zwrócić uwagę.
  • Czy możesz opowiedzieć bardziej szczegółowo jak działał projekt?
Podczas trwania projektu, utrzymywaliśmy kontakt korespondencyjny z przewodniczącym Methodist Boys’ Highs School i dyskutowaliśmy o naszej edukacji, szkołach a nawet ulubionych drużynach piłkarskich. Zrozumieliśmy, że tak naprawdę mamy wspólne problemy i zainteresowania pomimo życia na dwóch różnych kontynentach. Oni, podobnie jak my, cenili edukację i starali się powiększać swój potencjał aby odnieść sukces w przyszłości.

Współpracowaliśmy również z drużyną Young Enterprise, której w tamtym czasie byłam członkiem. Dzięki temu koszulka promująca Projekt pojawiła się zarówno na fan page’u jak i na stronie internetowej Young Enterprise. W ramach współpracy z YE, zbudowaliśmy małą firmę i wybraliśmy produkt, który chcieliśmy sprzedawać: organiczną koszulkę z flagą oraz międzynarodowym motto dotyczący podnoszenia świadomości problemów dotykających Sierra Leone. To wszystko nie mogłoby się wydarzyć gdyby nie współpraca dwóch zespołów: naszego IB oraz zespołu z Young Enterprise.

  • Dlaczego wybrałaś program IB?
Podoba mi się pomysł oraz zasady IB: jest skupiony na niezależnym myśleniu, na równym traktowaniu różnych dyscyplin naukowych. W mojej ocenie jest to najlepsza droga by stać się w pełni wykształconym człowiekiem. Myślę, że umiejętności, które mogę zdobyć dzięki IB będą niezastąpione, bez względu na to co będę robić w przyszłości. Nie spodziewałam się natomiast, że podczas uczestnictwa w tym programie będę mogła tak wiele nauczyć się od zmotywowanych i pełnych pasji osób, z którymi pracuję każdego dnia podczas zajęć. Stałam się bardziej otwarta i kreatywna dzięki doświadczeniom zdobytym w klasie IB. Chciałabym aby więcej studentów mogło korzystać z tego programu.

  • Planujesz uczęszczać do St. John’s College w Oxfordzie? Jeśli tak, to kiedy zaczynasz?
Zaakceptowałam opcję uczenia się w St. John’s College w Oxfordzie aby studiować filozofię, politykę i ekonomię. Planuję zacząć tam naukę, jeśli uzbieram odpowiednią liczbę punktów podczas egzaminów IB. Mam nadzieję rozpocząć te studia w październiku.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.