9 lipca 2013

Dookoła świata - Chorwacja

Zaczął się okres wakacyjny, zatem powracamy do naszego przewodnika po miejscach wartych zobaczenia. Dzisiaj przyjrzymy się Chorwacji, która od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28 członek wspólnoty.
 
[źródło]
Chorwacja (Republika Chorwacji) to państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Posiada wspaniałą linię brzegową, liczącą ponad 5 000 km, z czego ok 4 000 przypada na wyspy i klify.
 
W Chorwacji można wyróżnić trzy główne ośrodki, do których wybierają się turyści. Pierwszy, a zarazem największy, to całe chorwackie wybrzeże Morza Adriatyckiego. Ponad 5000 kilometrów wybrzeża daje gwarancję znalezienia setek, jeśli nie tysięcy uroczych zatoczek. I nieważne, czy wyruszymy do położonej  na północy Istrii, czy udamy się wzdłuż wybrzeża Dalmacji - przez całą drogę naszym oczom ukazywać się będą białe zatoki i turkusowo-granatowe morze. Na szczęście jest ich tak dużo, że nawet w sezonie udaje się znaleźć spokojne miejsca bez tłumów. Jadąc nad chorwackie plaże, warto również pamiętać o tym, że są one kamieniste.
 
Kolejnym ważnym miejscem jest stołeczne miasto Zagrzeb, które powinni odwiedzić zarówno miłośnicy zabytków jak i dobrej zabawy. Znajdziemy tu ponad 900-letnią starówkę oraz tętniące życiem restauracje, kluby i dyskoteki. Zwiedzanie jest o tyle ułatwione, że miasto w naturalny sposób dzieli się na trzy części: Zagrzeb Górny i Kaptol, Zagrzeb Dolny oraz Nowy Zagrzeb. Dzięki temu, że są one położone na różnych wysokościach, łatwo zorientować się nam w terenie. Koniecznie trzeba wspiąć się na wieżę Lotrascakova, skąd rozciąga się widok na  wspaniałą panoramę miasta, przespacerować po najważniejszym w Zagrzebiu placu: Josipa Jelačicia, a potem odwiedzić Muzeum Archeologiczne, by przyjrzeć się licznym wystawom.
 
[źródło]
Trzecim ośrodkiem są jeziora Plitwickie, czyli dziesiątki jeziorek wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, które łączą się ze sobą większymi i mniejszymi kaskadami. Zachwycają  kolorami, zmieniającymi się w zależności od pory dnia i natężenia promieni słonecznych. A wszystko to dzięki mułowi wapiennemu. To on nadaje wodzie oryginalne kolory, a przy okazji tworzy kolejne tamy, przez które przelewa się woda. Status parku narodowego zobowiązuje - między jeziorami chodzi się po kładkach i kąpiel jest oczywiście zabroniona. Tę niedogodność nadrobimy jednak z nawiązką przy wodospadach Krka, gdzie kaskada wody tworzy naturalny basen.

[źródło]
Oczywiście to nie wszystkie atrakcje, jakie oferuję nam Chorwacja. Na turystów czekają jeszcze takie miejsce jak Split, przepiękna wyspa Hvar oraz setki innych wysepek między którymi można pływać łódką. No i jest jeszcze wspaniałą kuchnia śródziemnomorska. Jednym słowem nic tylko zwiedzać i zachwycać się :)
 
Odwiedziliście już Chorwację? Przywieźliście stamtąd jakieś miłe wspomnienia?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.