31 października 2013

Słynni absolwenci IB: Douglas Garven Alexander

[źródło]
Trochę czasu minęło od ostatniego wpisu na temat słynnych absolwentów IB. Zatem dzisiaj powracamy do tematu, aby przyjrzeć się postaci dla której świat polityki to chleb powszedni. Zapraszamy do czytania.

Douglas Garven Alexander to brytyjski politolog, historyk, prawnik i polityk. Jako członek Partii Pracy sprawował obowiązki ministra ds. rozwoju międzynarodowego oraz był koordynatorem kampanii wyborczej Partii Pracy w wyborach parlamentarnych w 2010 r.

Urodził się 26 października 1967 w Glasgow jako syn pastora i lekarza Douglasa N. Alexandra. Większość dzieciństwa spędził w Bishopton w hrabstwie Renfrewshire. Naukę rozpoczynał w Park Mains High School w pobliskim Erskine. Tam też, jako 15-letni uczeń, wstąpił do Partii Pracy. W 1984 r. uzyskał stypendium i rozpoczął naukę w prestiżowym Lester B. Pearson United World College of the Pacific w Victorii w Kanadzie, gdzie uzyskał International Baccalaureate Diploma. Następnie powrócił do Szkocji i rozpoczął studia historyczne i polityczne na uniwersytecie w Edynburgu, a następnie na Uniwersytecie Stanowym Pensylwanii. Po powrocie do kraju został autorem przemówień ówczesnego ministra przemysłu i handlu w gabinecie cieni, późniejszego premiera, Gordona Browna. Później postanowił wrócić na uczelnię, aby podjąć studia prawnicze.

W 2001 r. szefował udanej kampanii wyborczej, która przyniosła Blairowi reelekcję. W nagrodę został wiceministrem odpowiedzialnym za sprawy konkurencyjności i handlu elektronicznego, wpierw w resorcie handlu i przemysłu, a następnie w urzędzie gabinetu. W czerwcu 2003 r. otrzymał prestiżową, aczkolwiek głównie tytularną funkcję Kanclerza Księstwa Lancaster. We wrześniu 2004 r. wrócił do zajmowania się kwestiami handlu jako wicemister w resorcie handlu, a także spraw zagranicznych.

Po wyborach z 2005 r., został wiceministrem spraw zagranicznych ds. europejskich. Choć nie był członkiem gabinetu, otrzymał od premiera przywilej stałego uczestniczenia w jego posiedzeniach. W maju 2006 r. został ministrem transportu i równocześnie, ministrem ds. Szkocji.

24 czerwca 2007 r. nowy lider Partii Pracy, Gordon Brown, zapowiedział mianowanie go szefem kampanii partii przed kolejnymi wyborami. Cztery dni później, już jako premier, mianował go ministrem ds. rozwoju międzynarodowego, co uczyniło Alexandra osobą odpowiedzialną za pomoc rozwojową udzielaną przez Wielką Brytanię innym krajom. Alexander pozostał na tym stanowisku do przegranych wyborów w 2010 r. W październiku 2013 roku został powołany przez Davida Milibanda na stanowisko przewodniczącego strategii wyborczej Partii Pracy.

Prywatnie Alexander ma żonę, Jacqueline Christian i dwoje dzieci - syna i córkę. Jego siostra Wendy Alexander do roku 2011 również była zaangażowana w politykę i zasiadała w Szkockim Parlamencie.

Polityka możecie śledzić na twitterze :twitter.com/DAlexanderMPBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.