24 kwietnia 2014

Technologia, inżynieria i matematyka rzadziej wybierane przez kobiety?


STEM - Sciencie, Technology, Engineering and Mathematics - to dziedziny naukowe, w których w większości rozwijają się mężczyźni. W ostatnim czasie jednak możemy obserwować dość intensywną promocję kierunków ścisłych i technicznych wśród kobiet. Tematem tym zajął się także świat IB :)

Obecność kobiet w dziedzinach STEM - a w zasadzie nieobecność - to ostatnio temat wielu dyskusji. Często poruszany jest w mediach. Zajęły się nim również dziennikarki, które ukończyły naukę w programach IB.

Jedną z nich jest Lottie Ntin. W swoim artykule dla Huffington Post zatytułowanym “When Black Girls Code” opisuje kobiety, które w odniosły sukces w STEM. Podkreśla również znaczenie technologii we współczesnym świecie i zmiany, jakie następują w preferencjach naukowych kobiet.

Inna absolwentka IB - Natalia Chabebe - która również pisze dla Huffington Post, problem opisuje z własnej perspektywy - Hiszpanki, która interesuje się i angażuje w dziedziny zaliczane do STEM. Już na studiach dołączyła do Society of Hispanic Professional Engineer, a dziś uczy fizyki.

Zagadnieniem zajęli się także badacze z Internetionaal Baccalaureate. Sprawdzili oni, jak w przedmiotach i dziedzinach STEM radzą sobie i angażują się kobiety. Materiał do badań zbierano w różnych krajach. Wyniki wykazały, że mimo osiągania często lepszych wyników niż mężczyźni w latach szkolnych, kobiety rzadziej wybierają w dalszym kształceniu rozwój w kierunkach ścisłych i technologicznych.

A Wy? Dostrzegacie wśród swoich rówieśników podobne tendencje? Jesteśmy ciekawi Waszego zdania na ten temat :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za dodanie komentarza.